leki-orange

Kiedy brać i jak stosować preparaty z L-karnityną?

Zestawienie preparatów z L-karnityną-czy warto je stosować?

Odpowiedź na pytanie, czy warto stosować L-karnitynę, brzmi-to zależy. Na pewno chcesz wiedzieć od czego? Przede wszystkim od poziomu L-karnityny, dlatego sięgnij po tabletki z L-karnityną, jeśli unikasz czerwonego mięsa. Nie ma bezpośrednich dowodów, że dzięki L- karnitynie schudniesz, ale znam osoby, które przed ćwiczeniami fitness stosują i bardzo sobie chwalą efekty. Spróbuj także, ale pamiętaj o zalecanych dawkach. L-karnityna wspomaga leczenie wielu schorzeń i obniża poziom trójglicerydów. Przy wyborze preparatu kieruj się doświadczeniem własnym lub innych, marką firmy, albo zwróć się o pomoc do farmaceuty.

L-karnityna, czy warto ją stosować?

Odpowiedź na pytanie, czy warto stosować L-karnitynę, brzmi – to zależy. Na pewno chcesz wiedzieć od czego. Dlatego na wstępie przypomnę, co to jest L-karnityna i jaką odgrywa rolę. Jest to substancja witaminopodobna, którą samodzielnie produkujesz i nie musisz dostarczać jej z pożywieniem. Jeśli lubisz nabiałowe śniadania i mięsne obiady, bądź spokojny o poziom swojej L-karnityny. Gorzej, gdy preferujesz dietę wegańską, wtedy potrzebujesz specjalnych składników – aminokwasów, aby powstała wewnętrzna L-karnityna.

Jednak badania potwierdziły, że u zdrowych osób, rzadko występują niedobory. Dlatego, jeśli nic Ci nie dolega to szkoda  pieniędzy na tabletki z L-karnityną. Natomiast na pewno kojarzysz, że substancja pomaga w przemianach tłuszczy. Jeśli masz nadwagę, to czy właśnie dzięki L-karnitynie pozbędziesz się boczków lub wystającego brzucha? Na pewno intrygują Cię odpowiedzi na pytanie: czy warto stosować L-karnitynę, gdy ćwiczysz, aby obniżyć wagę? A jeśli tak, to kiedy stosować, przed czy po treningu? Wkrótce wyjaśnię [1]. 

L-karnityna-czy warto stosować do redukcji wagi?

Na pewno nie raz zadałeś sobie pytanie, czy L-karnitynę, warto stosować w odchudzaniu? W końcu gdzieś czytałeś, że substancja transportuje tłuszcz do komórkowych elektrowni. W takim razie dzięki niej szybciej pozbędziesz się niechcianych boczków? Masz rację, teoria brzmi przekonująco, a co na to nauka i praktyka? 

Otóż najwyższy poziom L-karnityny jest tam, gdzie potrzebujesz najwięcej paliwa, czyli w mięśniach i sercu. Jednak badania wykazały, że więcej mięsa, nabiału w diecie, a nawet dodatkowa suplementacja nie podniosły stężenia L-karnityny ani w mięśniach, ani w sercu. Inne badanie z kolei dowiodło, że nawet jeśli poziom L-karnityny wzrósł, to i tak waga ochotników nie spadła. W tych okolicznościach wnioski z eksperymentów Cię nie zadowolą. L-karnityna nie jest cudownym lekiem na nadwagę. Na pocieszenie mam jedynie informację, że nauka nadal poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy warto stosować L-karnitynę w odchudzaniu? A w takim razie kiedy i komu L-karnityna może pomóc? [2]. 

Czytaj więcej: Czy Hepaslimin odchudza? Analiza produktu i opinia

Efekty zdrowotne suplementacji L-karnityny

Być może w przyszłości pojawią się doniesienia na temat skuteczności stosowania L-karnityny w odchudzaniu. Na razie skup się na skuteczniejszych sposobach, ale zrezygnuj z cudownych tabletek z internetu.

Natomiast L-karnityna wspomaga leczenie wielu schorzeń. Niedobór L-karnityny jest szczególnie dotkliwy dla zdrowia. Może on wynikać z 

 • Zaburzonej produkcji L-karnityny u noworodków lub wcześniaków. 
 • Niskiego poziomu L-karnityny w diecie np. u wegan, w zaburzonym wchłanianiu lub nadmiernym wysiłku fizycznym.

Niedobór odbija się na pracy mięśni szkieletowych i serca. Nagle odczuwasz brak wytrzymałości i szybko tracisz siły. Wszystko dlatego, że  Twoim komórkom brakuje energii do pracy. 

Dlatego dodatkowa suplementacja L-karnityną zalecana jest w osłabieniu mięśni oraz w:

 • chorobach układu sercowo-naczyniowych,
 • schorzeniach wątroby i nerek,
 • zaburzeniach gospodarki lipidowej,
 • zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.

Na pewno zainteresuję Cię informacja, że L-karnityna zmniejsza poziom trójglicerydów we krwi i dlatego chroni przed miażdżycą, a nawet zawałem. W tym przypadku wyniki badań są obiecujące, ponieważ niższy poziom trójglicerydów wspomaga odchudzanie. Rozważ stosowanie L-karnityny, jeśli uprawiasz jakąś dyscyplinę sportową. Tym bardziej, gdy chcesz dalej lub szybciej biegać, albo podnosić coraz większe ciężary. Najlepiej zastosuj tuż przed treningiem, dzięki temu dłużej poćwiczysz, a zmęczenie poczujesz później [2]. 

Czytaj więcej: Skuteczne tabletki na odchudzanie-przegląd preparatów z apteki

L-karnityna – jak dawkować? Jakie ma skutki uboczne?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy warto stosować L-karnitynę, to już wiesz, że brakuje dowodów, że dzięki tabletkom karnityny zmienisz rozmiar ubrań na mniejszy. Badania wciąż trwają, więc może przyniosą coś nowego. Już teraz jest pewne, że L-karnityna obniży Twój poziomu trójglicerydów i pośrednio wpłynie na redukcję wagi. Na pewno ucieszy Cię informacja, że suplementacja L-karnityną jest bezpieczna, do tej pory nie zanotowano niekorzystnych działań. Jednak jeśli uprawiasz jakiś sport i stosujesz L-karnitynę, przestrzegaj rekomendowanych dawek. 

 • Dorosłym, szczególnie weganom zaleca się przyjmowanie 250 mg – 2 g L-karnityny, w 2–3 dawkach dziennie. U zdrowych osób nie powinna ona jednak przekraczać 2 g dziennie.
 • Osobom z chorobami serca zaleca się dawki L-karnityny od 600 do 1200 mg w 3 dawkach lub 750 mg w 2 dawkach dziennie. 
 • W przypadku dzieci zalecana ilość L-karnityny jako suplementu jest dużo mniejsza i waha się od 50 do 100 mg/kg masy ciała.
 • Sportowcy – 2–6 g przy zwiększonym wysiłku fizycznym (trening rekreacyjny i wyczynowy) [2].

Przegląd preparatów L-karnityny

W aptekach, sklepach, internecie znajdziesz wiele preparatów L-karnityny. Możesz kupić

 • tabletki
 • proszki
 • shoty 
 • drinki z dodatkiem L-karnityny.

Najczęściej spotkasz preparaty wspomagające odchudzanie lub dla sportowców, ale także uzupełniające niedobory L-karnityny, szczególnie u jaroszy. 

 Jeśli chcesz suplementować L-karnitynę, aby wspomagać odchudzanie, przygotowałam dla Ciebie przegląd preparatów firmy Olimp Laboratories [3]. 

 

Nazwa preparatu Dawka L-karnityny Dodatki Zastosowanie
Olimp L-Karnityna Plus 300 mg, 80 tabl.

chrom

L-arginina

L-ornityna

dla osób odchudzających się 
Olimp L-Karnityna Plus 600 mg, 80 tabl dla osób odchudzających się 
Olimp L-Carnitine 1500 Extreme Mega Caps®  1000 mg, 120 kapsułek

do budowy sylwetki

dla osób odchudzających się

L-Carnitine Xplode Powder 1500 mg w 3 g proszku, 300 g magnez, witamina B6

do budowy sylwetki

dla osób odchudzających się

Olimp L-Carnitine Extreme Shot 3000 mg w jednej 25 ml ampułce witamina B6

dla osób się odchudzających,

przy wysiłku

 

Na koniec dodam, że preparaty L-karnityny są suplementami diety, więc przy wyborze warto kierować się doświadczeniem własnym lub innych, marką firmy lub poleceniem aptekarza.

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Otyłość jest to stan związany z masą ciała, która rażąco przekracza dopuszczalną lub pożądaną wagę, zwykle z powodu nagromadzenia nadmiaru tłuszczów w organizmie. Powszechnie uznaje się, że BMI (wskaź…
Omawiane substancje
L-Karnityna to organiczny, witaminopodobny związek chemiczny. L-karnityna pełni ważną rolę w metabolizmie lipidów, transportując długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów, ulegają one przemian…
Podsumowanie
SubstancjeL-karnityna
SchorzeniaOtyłość
KategoriaOdchudzanie,
Styl życia
TematyPorównywarka leków,
Suplementacja
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja4 miesiące temu
Data publikacji14.01.2022
Bibliografia3 źródła