aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Folian czy kwas foliowy w ciąży? Sprawdź, co lepiej stosować!

Kwas foliowy w ciąży — dlaczego jest tak ważny?

Kwas foliowy to jeden z zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników składników do suplementacji podczas ciąży. Jego przyjmowanie przed zajściem w ciążę jak i w okresie ciąży pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które zawierają kwas foliowy jak również jego aktywną formę. Po jakie preparat z kwasem foliowym sięgnąć w ciąży? Czy można przedawkować kwas foliowy w ciąży?
Jaki kwas foliowy w ciąży? Folik, Naturell Folian czy MamaDHA Premium+ ? (fot. leki.pl).

W jakim celu suplementuje się kwas foliowy w ciąży?

Kwas foliowy pełni bardzo ważną funkcję dla rozwijającego się płodu. Jest niezbędny przede wszystkim podczas kształtowania się jego układu nerwowego. 

 • Niedobór kwasu foliowego w diecie kobiety ciężarnej może prowadzić do poważnych wad układu nerwowego u rozwijającego się płodu, jak rozszczepienie kręgosłupa, przepuklina mózgu i rdzenia kręgowego oraz bezmózgowie.
 • Suplementacja kwasem foliowym w okresie ciąży (a także przed zajście w ciążę) jest działaniem profilaktycznym zapobiegającym wadom cewy nerwowej. 
 • Badania potwierdziły również, że suplementacja kwasem foliowym w ciąży wpływa na zmniejszenie częstotliwości występowania wad serca, układu moczowego, deformacji kończyn, rozszczepu wargi i podniebienia, a także stanu przedrzucawkowego [1].

Folian czy kwas foliowy w ciąży?

Kwas foliowy musi przejść w organizmie człowieka wiele przemian biochemicznym, aby w końcu powstała jego aktywna forma — 5-metylotetrahydrofolian. Bardzo ważną rolę w tych przemianach pełni witamina B12, a jej niedobór może być wręcz niebezpieczny przy wysokim stężeniu folianów. Może pojawić się wtedy problem w przekształceniu homocysteiny do metioniny, co może skutkować wystąpieniem hiperhomocysteinemii. Sytuacja taka może doprowadzić do pojawienia się powikłań ciąży. 

W celu zapobiegania sytuacji gdzie kumuluje się niezmetabolizowany kwas foliowy, można podawać już zmetabolizowaną jego postać w formie folianów (L-metylofolian wapnia), a także przyjmować rekomendowane, a nie zbyt duże dawki kwasu foliowego [2].

Mutacja genu MTHFR

Kwas foliowy jest przekształcany w organizmie do jego aktywnej, zmetylowanej formy za pomocą enzymu reduktazy metylenotetrahydrofolianowej (MTHFR). Od pewnego czasu mówi się, że wiele osób w naszej populacji (szacuje się, że nawet 50% populacji), może posiadać mutację w genie, który odpowiada za kodowanie tego enzymu. W tej sytuacji kwas foliowy nie będzie dobrze przyswajany, homocysteina będzie gromadzić się w osoczu, co może mieć działanie toksyczne dla rozwijającego się płodu, a także prowadzić do porodu przedwczesnego, a nawet poronienia. Korzystnym działaniem w tej sytuacji, będzie stosowanie zmetabolizowanej formy kwasu foliowego (folianu) [2].

Ile kwasu foliowego w ciąży należy przyjmować?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecana dawka kwasu foliowego to:

 • W okresie okołokoncepcyjnym zaleca się suplementację 400 µg 5-MTHF oraz 400 µg kwasu foliowego/dzień.
 • Kobiety w ciąży oraz podczas laktacji powinny stosować suplementację 800 µg 5-MTHF/dzień.
 • U kobiet z BMI >30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów poniżej 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg/dobę folianów w połączeniu z mio-inozytolem (1000 mg) maksymalnie do 12 tc.
 • U kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej zaleca się suplementację 5 mg/dzień folianów.

Jaki kwas foliowy w ciąży będzie najlepszym wyborem?

Wśród preparatów z kwasem foliowym dostępnych na rynku są preparaty jednoskładnikowe (zawierające jedynie kwas foliowy lub jego aktywną formę) oraz preparaty złożone, które zawierają dodatkowo inne zalecane do suplementacji składniki w ciąży.

Preparaty jednoskładnikowe

Zaletą preparatów jednoskładnikowych jest fakt, że dostarczają one tylko i wyłącznie konkretny składnik, bez zbędnych dodatków, co niejednokrotnie ma miejsce w preparatach złożonych. Niekiedy posiadają one składniki, które nie są obowiązkowe i zalecane do suplementacji w ciąży, więc są zbędne, a niekiedy mogą nawet zaburzać przyswajanie innych potrzebnych składników.

Folik, tabletki

Naturell Folian, tabletki

Preparaty wieloskładnikowe

Zdecydowanie większość kobiet ciężarnych, sięga po preparaty złożone, przede wszystkim ze względu na wygodę podczas stosowania. Niekiedy przyjmując już jedną tabletkę/kapsułkę, dostarcza się wszystkie rekomendowane i niezbędne do suplementacji składniki dla kobiety ciężarnej.

Mama DHA Premium+, kapsułki

Pregna Plus, kapsułki

Do kiedy brać kwas foliowy w ciąży?

Przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć już podczas planowania ciąży. Rozpoczęcie suplementacji zaleca się już na 12. tygodni przed zajściem w ciążę. Następnie suplementacja kwasem foliowym powinna być kontynuowana przez cały okres ciąży, a także podczas karmienia piersią [1].

Podsumowanie

Kwas foliowy to podstawowy, niezbędny składnik do suplementacji w okresie ciąży (a także podczas jej planowania i w okresie karmienia piersią). Preparaty dla kobiet w ciąży z kwasem foliowym mogą być jednoskładnikowe lub złożone. Kwas foliowy może występować w nich w różnej formie — aktywnej (folian), bądź nieaktywnej — która musi przejść szereg przemian metabolicznych, aby się uaktywnić. 

Bibliografia

 1. https://www.ptgin.pl/artykul/rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-dotyczace-suplementacji-u [dostęp: 11.02.2024].
 2. Znaczenie kwasu foliowego dla zdrowia organizmu człowieka, Banyś K. i inni, Farmacja Polska, ISSN 0014-8261 (print); ISSN 2544-8552 (on-line)

Omawiane substancje

 • Kwas foliowy

  Kwas foliowy jest ważnym składnikiem diety, który pomaga w produkcji czerwonych krwinek i zapobiega wadom rozwojowym u płodu. Można go znaleźć w warzywach liściastych, orzechach i wątróbce.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedobór witamin z grupy B

  Niedobór witamin z grupy B może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak anemia, zaburzenia neurologiczne czy problemy z układem trawiennym. Warto zadbać o odpowiednią dietę lub suplementację, aby uniknąć tych problemów zdrowotnych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .