Skąd się biorą pękające żyłki w oku?

Zaczerwienienie oka, z bliska wygląda jak sieć powiększonych naczynek krwionośnych w gałce ocznej. Może ono mieć przyczyny w wielu schorzeniach, takich jak:

Czerwona plamka na oku oznacza wylew podspojówkowy, który najczęściej jest spowodowany uciskiem, lub urazem oka. Wskutek tych działań dochodzi do pęknięcia naczynka w oku i wylewu krwi. Innymi przyczynami może być nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zaburzenia krzepliwości krwi [1].

Jakie objawy towarzyszą pękającym naczynkom w oku?

Oprócz widocznego wylewu krwi lub powiększonych naczynek można odczuwać intensywne pieczenie, świąd w oku. Często dolegliwości wiążą się ze światłowstrętem i wrażliwością oka na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, czy zanieczyszczenie powietrza. Jeśli krwiakom w oku towarzyszą zaburzenia widzenia, czy ból w oku należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać poważne uszkodzenia struktur oka, które wymagają interwencji chirurgicznej [1].

REKLAMA
REKLAMA

Jak leczyć pękające naczynka w oku?

W przypadku pojawienia się wylewu krwi do oka powinniśmy rozważyć skierowanie się do okulisty. U pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze, posiadających zaburzenia krzepliwości krwi, lub zażywających leki przeciwzakrzepowe warto dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego oraz wskaźnika INR. Okulista po obejrzeniu oka powinien wykluczyć uraz oka, który może powodować groźne powikłania. Jeśli jesteśmy pewni, że nie doszło do urazu i wyżej wymienione wskaźniki są w normie, można zastosować:

Krople na wylew w oku bez recepty

Krople na wylew w oku, jakie są zalecane to przede wszystkim krople nawilżające. Mają one na celu nawilżenie oka, ale to, co najważniejsze w kontekście leczenia pękających naczynek zmniejszają tarcie spojówki o powiekę. Dzięki temu rana szybciej się goi, a dolegliwości takie jak pieczenie czy świąd ustępują. Szczególnie zalecane są krople bez konserwantów, zawierające:

Kwas hialuronowy

Zwiększa lepkość płynu łzowego i wiąże wodę na powierzchni spojówki. Dzięki temu oko jest długotrwale nawilżone, a uszkodzone naczynie krwionośne może łatwiej się goić. Krople bez recepty z kwasem hialuronowym, które nie posiadają konserwantów, znajdziemy pod nazwami: Hylo Comod, Hialeye Free [2].

Ektoina

Ektoina jest substancją, która tworzy film pokrywający powierzchnię oka. W ten sposób dochodzi do stabilizacji warstwy lipidowej oka. Na pękniętym naczynku tworzy się swojego rodzaju opatrunek, który chroni oko przed utratą wody i zanieczyszczeniami powietrza. W aptece można znaleźć preparaty z ektoiną pod nazwami: Ektin, Hylo Dual [3].

W aptece można znaleźć również krople uszczelniające naczynia krwionośne w oku. Zawierają one:

Heparyna

Heparyna jest naturalnie występującą substancją. Powoduje hamowanie krzepnięcia krwinek, dzięki czemu krew, która rozlała się z pękniętego naczynka, jest wchłaniana do osocza i łatwiej usuwana. Ponadto heparyna ma działanie przeciwzapalne. W postaci kropli do oczu bez recepty można ją dostać pod nazwą Hylo Parin [4].

Tetryzolina

Tetryzolina jest substancją, która zwęża naczynka krwionośne. Bardziej sprawdzi się w zaczerwienieniach oczu, niekoniecznie w wylewach podspojówkowych. Krople do oczu z tetryzoliną wymagają podania dodatkowych kropel o działaniu nawilżającym. Można je stosować przez krótki okres czasu, na dłuższą metę mogą podrażniać oko. W aptece znajdziesz je pod nazwami: Starazolin, Visine Classic [5].

Doustne preparaty uszczelniające naczynia krwionośne

Wspomagająco można doustnie stosować leki uszczelniające naczynia doustnie. Dobrze sprawdzi się trokserutyna (Troxerutin), która jest substancją pochodzenia naturalnego. Mocno uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i poprawia elastyczność naczyń. Alternatywnie można przyjmować preparaty zawierające diosminę (Diohespan, Diosminex, DIH). Również zmniejszają przepuszczalność naczyń, uszczelniają je, dzięki czemu naczynka będą mniej widoczne [6,7].