Niska hemoglobina w ciąży — jakie są jej przyczyny?

W trakcie trwania ciąży o nawet 30-50% wzrasta objętość osocza kobiety. Skutkuje to zmniejszeniem ilości krążącej hemoglobiny we krwi. Organizm musi to uzupełnić i wykorzystuje zapasy żelaza. Zmiany w ilości osocza rozpoczynają się między 6, a 12 tygodniem ciąży i trwają do 34 tygodnia. Ponadto żelazo jest wykorzystywane w produkcji czerwonych krwinek płodu oraz łożyska. Oprócz powyższych przyczyn dochodzą możliwe zaburzenia wchłaniania, czy niedobór żelaza w diecie [1,2]. 

Dlaczego warto suplementować żelazo w ciąży?

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do rozwoju płodu oraz zapewnienia odpowiedniej ilości erytrocytów dla matki. Badania dowodzą, że prawidłowy poziom żelaza nie tylko minimalizuje ryzyko wystąpienia niedokrwistości u ciężarnej, ale także zwiększa masę urodzeniową dziecka i wpływa na donoszenie ciąży. Oczywiście decyzję o wprowadzeniu suplementacji powinno się oprzeć o wyniki badań krwi oraz zgłosić je lekarzowi prowadzącemu ciążę [1,2].

Jakie żelazo w ciąży?

Dla kobiet ciężarnych z ryzykiem pojawienia się niedokrwistości  zaleca się stosowanie preparatów żelaza w dawkach 30-60 mg dziennie od 8 tygodnia ciąży. W razie wystąpienia niedokrwistości lekarz decyduje o zwiększeniu dawek, które oscylują między 60-120 mg dziennie. Żelazo dla kobiet w ciąży jest dostępne w postaci saszetek, płynów i tabletek dostępnych na receptę i bez [2].

REKLAMA
REKLAMA

Żelazo dla ciężarnych bez recepty

Bez recepty w aptekach można dostać preparaty zawierające żelazo. Warto zwrócić uwagę na to, że preparaty z żelazem charakteryzują się ograniczoną wchłanialnością. W organizmie forma dwuwartościowa utlenia się do niewchłanialnej trójwartościowej formy. Aby temu zapobiec, podczas suplementacji stosuje się dodatek witaminy C, która ogranicza proces utleniania i zapewnia lepsze wchłanianie pierwiastka. Niektóre z preparatów posiadają dodatki witamin z grupy B i kwasu foliowego. Są to substancje biorące udział w procesie wytwarzania hemoglobiny, jednak jeśli niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza, nie ma potrzeby ich suplementowania [1,2,3]. 

RejestracjaPostaćNazwa PreparatuPostać żelazaDawka w przeliczeniu na jony żelazaDodatkiIlość tabletekOrientacyjna cena
LekTabletkiAscoferglukonian żelaza (II)30 mgbrak 508-10 zł
Suplement dietyKapsułkiOlimp Chela-ferr forte diglicynian żelaza (II)28 mg
 • kwas foliowy 400 μg
 • witamina C 40mg
 • Witamina B6 1,4 mg
 • Witamina B12 2,5μg
3015-25 zł
Suplement dietyKapsułkiSzelazo SRdiglicynian żelaza (II)28 mg
 • kwas foliowy 400 μg
 • witamina C 40mg
 • Witamina B6 1,4 mg
 • Witamina B12 2,5μg
6030-40 zł
Suplement dietyKapsułkiActiferol Fepirofosforan żelaza (III)30 mgbrak3035-40 zł
Suplement dietyKapsułki Actiferol Fe Fortepirofosforan żelaza (III)30 mg
 • Foliany 400 μg
6040-50 zł 
Suplement dietyKapsułkiBiofer 

diglicynian żelaza (II)

Sproszkowana hemoglobina (zawierająca żelazo hemowe)

13,5 mg
 • Witamina C 40mg
6020-30 zł
Suplement dietyKapsułki Biofer Folic

diglicynian żelaza (II)

Sproszkowana hemoglobina (zawierająca żelazo hemowe)

13,5 mg
 • Witamina C 40mg
 • kwas foliowy 200 μg
6025-35 zł
Suplement dietyZawiesinaInnoferżelazo elementarne20 mg/ml
 • kwasy tłuszczowe
100 ml40-50 zł
Suplement dietyKrople Actiferol Fepirofosforan żelaza (III)20 mg w 40 kroplachbrak30ml25-35 zł

Jak widać w powyższej tabeli, są preparaty posiadające najgorzej wchłanialną formę żelaza (III), a niektórych (Innofer) forma utlenienia żelaza nie jest nawet podana. Biofer posiada dobre formy żelaza, jednak jego dawka jest niska, co prowadzi do połykania kilku tabletek dziennie. Na tle suplementów diety dobrze wypada Szelazo, jednak dodatki jakie posiada, mogą się pokrywać z innymi kompleksami witamin dla kobiet w ciąży.

O czym pamiętać suplementując żelazo w ciąży?

 1. Większość suplementów diety z witaminami dla kobiet w ciąży posiadają w składzie żelazo. Należy powiadomić o tym lekarza.
 2. Nigdy nie suplementuj żelaza na własną rękę. Jego nadmiar może być toksyczny.
 3. Żelazo najlepiej wchłania się na czczo, jednak jego stosowaniu towarzyszą uciążliwe dolegliwości żołądkowe. Wobec tego można przyjmować żelazo po posiłku.
 4. Jeśli dolegliwości żołądkowe są nie do zniesienia, można przyjmować żelazo co drugi dzień [2].