,

Czy plastry na kurzajki pomagają na brodawki?

Jakie plastry na kurzajki są dobre?

Kurzajki to zmiany skórne o bardzo zróżnicowanym przebiegu. Czasami znikają same i nie bolą, a niekiedy mogą być bolesne i towarzyszyć nam przez długi czas. Warto zastosować preparaty, które pomogą pozbyć się kurzajki. Jednymi z nich są plastry na kurzajki.
Jak stosować plastry na kurzajki? (fot. Canva)

Kurzajki czy brodawki? Co to za zmiany?

Z pewnością nie jeden raz słyszeliście o kurzajkach i brodawkach. Co to za zmiany i czym się różnią? Kurzajki to potoczne określenie brodawek. Brodawki to łagodne zmiany skórne wywołane przez HPV (ang. Human Papilloma Virus; Wirus brodawczaka ludzkiego). Co charakteryzuje brodawki?

Istnieją różne typy kurzajek. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę:

 • Najczęściej pojawiają się one na palcach, w okolicach paznokci i na dłoniach. Są dość szorstkie i zwykle mają charakterystyczny, czarny punkcik na środku.
 • Następny rodzaj brodawek związany jest ze stopami. Zwykle można je znaleźć na podeszwach. Mają tendencję do pojawiania się w grupach, tworząc tzw. mozaiki.
 • Inny rodzaj kurzajek określa się jako płaskie. Często pojawiają się u dzieci – głównie na twarzy, ale mogą powstać gdziekolwiek na ciele. Cechuje ich to, że pojawiają się grupowo – nawet kilkadziesiąt sztuk w jednym miejscu. 
 • Wyróżniamy także brodawki nitkowate. Jak sama nazwa wskazuje, mają wygląd cienkich, wystających nitek. Zwykle pojawiają się na języku oraz w okolicach ust i oczu [1,2].

Jak leczyć kurzajki?

Jeśli pojawi się u Ciebie zmiana skórna, która wywołuje zaniepokojenie, to najbezpieczniej skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby upewnić się, co to jest. Natomiast po potwierdzeniu obecności kurzajki można rozważyć różne opcje terapeutyczne. W tym artykule skupiamy się na plastrach na kurzajki. Sprawdzimy, czy plastry na kurzajki są skuteczne i dowiemy się, jak stosować plastry na kurzajki.

Plastry na kurzajki

Bardzo prostym sposobem leczenia kurzajek jest stosowanie plastrów na brodawki. W jaki sposób działają plastry? Na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele od zwykłych plastrów na rany. Jednak opatrunek nasączony jest kwasem salicylowym. Kwas salicylowy to substancja, która ma działanie złuszczające. Na kurzajkę działa w taki sposób, że stopniowo usuwa jej warstwy. Po pewnym czasie dochodzi do całkowite usunięcia brodawki [3].

Plastry na kurzajki.

Jak stosować plastry na kurzajki?

Plastry na kurzajki zawierają kwas salicylowy w stężeniu około 40%. To duża ilość substancji, dlatego należy wiedzieć, jak stosować plastry na kurzajki, aby nie doszło do podrażnień skóry.

Powierzchnia opatrunku z kwasem salicylowym ma zwykle średnicę od 1 do 2 cm. Z tego powodu plastry na brodawki najlepiej poradzą sobie z kurzajkami takich rozmiarów. Można je stosować na pojedyncze brodawki oraz kilka kurzajek leżących obok siebie.

Przed naklejeniem plastra na kurzajkę należy przemyć miejsce wodą z mydłem, a następnie je osuszyć. Plaster należy nakleić tak, aby w jak największym stopniu dotykał brodawki i miał możliwie jak najmniejszy kontakt ze skórą. Plaster zwykle nakleja się na około 12 godzin. Najlepiej stosować go, np. na noc.

Plaster na brodawce należy zmieniać codziennie, aż do ustąpienia zmiany. Po reaplikacji plastra pamiętajmy o tym, aby przemyć obszar wodą z mydłem. Leczenie kurzajki bywa dość długim procesem. Ciężko określić ile czasu potrzeba, aby pozbyć się brodawki. Czasami wystarczy kilka dni, a czasami kilkanaście tygodni. Plastry z kwasem salicylowym nie powinny być stosowane dłużej niż 12 tygodni [3].

Kiedy nie stosować plastrów na brodawki?

Plastry na kurzajki można naklejać na całe ciało. Zwykle dzięki ich strukturze łatwo można je zamocować na palcach i innych płaskich powierzchniach.

Plastrów na kurzajki nie można stosować w poniższych przypadkach:

 • W okolicach twarzy, pach, piersi, pośladków i narządów płciowych. Może dojść do nadmiernego podrażnienia skóry i błon śluzowych.
 • Na inne zmiany niebędące kurzajkami, np. pieprzyki, włókniaki.
 • Nie można ich aplikować na uszkodzoną i podrażnioną skórę.


Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem plastrów na kurzajki.

Plastry na kurzajki dla dzieci

Czy plastry na brodawki można stosować u dzieci? Preparaty z kwasem salicylowym można naklejać na skórę dzieci od 4. roku życia. Czasami u dzieci częściej obserwuje się podrażnienie skóry. W takich przypadkach można rozważyć zmniejszenie okresu naklejenia plastra.

Bezpieczeństwo plastrów z kwasem salicylowym

Plastry z kwasem salicylowym są bezpieczne w stosowaniu. Jedyne działania niepożądane, jakie się obserwuje to podrażnienie i zaczerwienienie w miejscu naklejenia. W takim przypadku należy przerwać leczenie lub naklejać plaster na krócej niż zwykle.

Czy plastry na kurzajki są skuteczne?

Plastry na kurzajki z kwasem salicylowym to leczenie I rzutu stosowane u osób z brodawkami. Jest to skuteczna metoda, jednak wymagająca czasu. Literatura podaje, że nieleczona kurzajka może zniknąć sama, jednak często ten proces trwa nawet do 3 lat. W związku z tym może dojść do wielu powikłań, ale również rozprzestrzenienia się kurzajki i zarażenia innych osób.

Z tego powodu terapię należy rozpocząć jak najszybciej po potwierdzeniu problemu. Pamiętajmy natomiast, że nawet wtedy leczenie może ciągnąć się tygodniami. W przypadku opornych kurzajek warto skonsultować się z lekarzem.

Plastry na brodawki są skuteczne, jednak wykazano, że warto połączyć je z innymi metodami leczenia, np. krioterapią. Wtedy efekty są lepsze i szybciej osiągamy poprawę [2].

Jakie plastry na brodawki znajdziemy w aptekach?

W aptece możemy kupić plastry na brodawki różnych firm, np.:

 • Wortie.
 • Salvequick Med Wart Plaster.
 • Active Plast Special.

Warto wspomnieć, że dostępne plastry na kurzajki nie różnią się niczym poza ewentualnym kształtem, dlatego w tym przypadku warto kierować się ceną i wybierać preparaty najtańsze.

Niektórzy stosują także plastry z serii Compeed, jednak są to tylko plastry hydrokoloidowe. Nie wyleczą one kurzajki, jednak można stosować je pomiędzy nakładaniem plastrów z kwasem salicylowym do ochrony brodawki przed czynnikami zewnętrznymi.

Bibliografia

 1. „Warts: Signs and symptoms”. Dostęp: 29 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/warts-symptoms
 2. P. Zhu i in., „Clinical guideline for the diagnosis and treatment of cutaneous warts (2022)”, J. Evid.-Based Med., t. 15, nr 3, s. 284–301, wrz. 2022, doi: 10.1111/jebm.12494.
 3. „Warts: Tips for managing”. Dostęp: 29 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/warts-self-care

Omawiane substancje

 • Kwas salicylowy

  Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Brodawki wirusowe

  Brodawki wirusowe to choroba skóry wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawiają się jako małe, twardawe narośla na skórze, najczęściej na dłoniach, stopach i wokół paznokci. Leczenie brodawek wirusowych polega na usuwaniu ich za pomocą krioterapii, laseroterapii lub leków miejscowych. W przypadku nawrotów konieczne może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .