aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Co na męczący kaszel dla dzieci?

Jaki jest najlepszy syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci?

Chorowanie dzieci kilka razy w roku to norma. Zwykle są to niegroźne przeziębienia, którym towarzyszy kaszel. Niestety kaszel po przeziębieniu może zostać z dzieckiem na trochę dłużej. Który syrop będzie najlepszy na kaszel suchy i mokry?
Syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci: Grintuss Pediatric, Herbapect Junior, Petit Dril Junior (fot. leki.pl).

U dzieci system immunologiczny dopiero się rozwija, dlatego normalną rzeczą mogą być infekcje nawet co miesiąc. Oczywiście chodzi tutaj o klasyczne przeziębienia, a nie poważne choroby, jak zapalenie płuc, oskrzeli lub angina. Warto pamiętać, że kaszel po infekcji może trwać nawet 3 lub 4 tygodnie i jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, a dziecko jest w pełni sił, to jest to również naturalne. Przyczyną długo trwającego kaszlu mieszanego mogą być też alergie lub zanieczyszczenia powietrza. Jak radzić sobie z kaszlem suchym lub mokrym u dzieci [1-3]?

Jaki powinien być dobry syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci?

Przy kaszlu mieszanym naszym celem jest pomoc w odkrztuszeniu zalegającej wydzieliny, ale jednocześnie łagodzenie podrażnionej śluzówki gardła. Podrażnienia mogą pojawiać się na skutek samego kaszlu, ale również spływającej wydzieliny z nosa i zatok. Do tego celu skutecznymi syropami na kaszel dla dzieci będą te zawierające wyciągi roślinne i inne składniki łagodzące.

Syrop dla dzieci na kaszel suchy i mokry powinien zawierać surowce bogate w śluzy, czyli składniki, które osłaniają śluzówkę gardła i sprzyjają jej regeneracji. Będzie to prawoślaz lekarski, malwa lub babka lancetowata. Za działanie lekko wykrztuśne, redukujące zalegającą wydzielinę i upłynniające ją będzie odpowiadać, np. tymianek, pierwiosnek lekarski lub kocanka. Przy wyborze syropów na kaszel mieszany dla dzieci warto zwrócić uwagę na inne składniki o działaniu nawilżającym, np. glicerol lub ekstrakty z miodu [4].

Syropy na kaszel dla dzieci. Co kupisz w aptece?

Wszystkie prezentowane poniżej syropy na kaszel dla dzieci są dostępne bez recepty. Podczas leczenia długotrwającego kaszlu, który nie ma podłoża zapalnego i infekcyjnego, naszym celem jest zmniejszanie odruchu kaszlu i regeneracja śluzówki gardła. Z tego względu te syropy nie będą dobre do leczenia mocnego kaszlu suchego lub mokrego. W poważniejszych infekcjach również nadadzą się w terapii, ale zwykle jako syropy pomocnicze do mocniej działających leków.

Herbapect Junior, syrop

GrinTuss Pediatric, syrop

Petit Drill, syrop

Junior angin, syrop

DicoTUSS baby med, syrop

Apicold 1+, syrop

Który syrop dla dzieci na kaszel suchy i mokry wybrać?

Jeśli chcesz wybrać skuteczny syrop na kaszel dla dzieci, musisz pamiętać o kilku zasadach. Syropy na kaszel suchy i mokry stosuje się głównie pomocniczo przy lekkim kaszlu –  najczęściej takim, który pozostaje po chorobie. Nie są one dobre do leczenia produktywnego kaszlu o podłożu infekcyjnym. Ich głównym celem jest regeneracja podrażnionej śluzówki i usunięcie resztek zalegającej wydzieliny.

Dużo produktów ma podobny skład, więc warto wybierać syropy, które mają jak najmniej sztucznych i nienaturalnych składników. W miarę możliwości dobrze kupić syropy bez dodatku cukru. Niektóre syropy nie zawierają dodatku laktozy, glutenu i cukru, co będzie dobre dla osób z nietolerancjami na te składniki i diabetyków.

Bibliografia

 1. K. Krenke i in., „Recommendations for diagnostic and therapeutic management of cough in children – update”, Lek. POZ, t. 8, nr 3, 2022, Dostęp: 4 styczeń 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.termedia.pl/Recommendations-for-diagnostic-and-therapeutic-management-of-cough-in-children-update,98,47499,1,1.html
 2. V. Poulose, P. Y. Tiew, i C. H. How, „Approaching chronic cough”, Singapore Med. J., t. 57, nr 2, s. 60–63, luty 2016, doi: 10.11622/smedj.2016028.
 3. Z. R. Cheng, Y. X. Chua, C. H. How, i Y. H. Tan, „Approach to chronic cough in children”, Singapore Med. J., t. 62, nr 10, s. 513–519, paź. 2021, doi: 10.11622/smedj.2021200.
 4. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Omawiane substancje

 • Gliceryna

  Gliceryna to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach i lekach, która działa nawilżająco i łagodząco na skórę oraz ułatwia wchłanianie innych składników.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kwiatostanu kocanek piaskowych

  Wyciąg z kwiatostanu kocanek piaskowych może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Jest to naturalny składnik, który może pomóc w łagodzeniu objawów chorób.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści babki lancetowatej

  Babka lancetowata jest rośliną leczniczą, która może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, problemy z układem oddechowym czy bóle gardła. Wyciąg z liści babki lancetowatej jest często stosowany w preparatach ziołowych i suplementach diety.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z malwy

  Wyciąg z malwy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kaszel, zapalenie gardła czy infekcje dróg moczowych. Działanie malwy polega głównie na łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z miodu

  Wyciąg z miodu jest substancją leczniczą, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany w leczeniu infekcji gardła, kaszlu, a także do pielęgnacji skóry.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z pierwiosnka lekarskiego

  Wyciąg z pierwiosnka lekarskiego jest stosowany w medycynie naturalnej. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z prawoślazu lekarskiego

  Wyciąg z prawoślazu lekarskiego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej i tradycyjnej, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Może być stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, skóry, a także w przypadku bólu i gorączki.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z tymianku pospolitego

  Wyciąg z tymianku pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli czy astma. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg oddechowych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Chrypka

  Chrypka to schorzenie, które charakteryzuje się utratą lub zmianą głosu. Może być spowodowana infekcją wirusową, chorobami układu oddechowego lub nadużywaniem głosu.
 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Kaszel mokry

  Kaszel mokry jest objawem chorobowym, który może występować w różnych schorzeniach układu oddechowego. Charakteryzuje się wydzielaniem z dróg oddechowych dużej ilości wydzieliny, która może być przezroczysta, żółta lub zielona. Wymaga odpowiedniego leczenia, aby zapobiec powikłaniom i poprawić stan zdrowia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .