, , ,

Dowiedz się więcej na temat suplementacji witaminy K u dzieci.

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaka jest najlepsza witamina K dla dzieci?

Witaminę K odkryto prawie 100 lat temu i od tego czasu nieustannie jest ona przedmiotem badań wielu naukowców. Witamina K odgrywa istotną rolę w procesie homeostazy. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń w układzie krzepnięcia i krwawienia, a niski poziom u noworodków i niemowląt powoduje krwawienia z niedoboru witaminy K. Powszechna suplementacja witaminy K od urodzenia dziecka wyeliminowała klasyczną postać tej choroby. Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce i suplementacji tej witaminy?
Jaka jest najlepsza witamina K dla dzieci?

Jaka jest rola witaminy K u dzieci?

Główną funkcją witaminy K jest udział w syntezie protrombiny i czynników krzepnięcia krwi, bez których proces regeneracji uszkodzonych naczyń krwionośnych jest po prostu niemożliwy. Drugą jej istotną rolą jest wzmacnianieścian naczyń krwionośnych, co ma naturalnie zapobiec ich uszkodzeniu. Witamina K odpowiada również za zachowanie równowagi gospodarki wapniowej. Pomaga ona bowiem układowi szkieletowemu „wychwytywać” dostarczany z pokarmem wapń, który jest niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju oraz regeneracji. Witamina K to składnik umożliwiający przede wszystkim sprawną odbudowę kluczowych układów naszego ciała.

Witamina K a choroba krwotoczna noworodka

Krwawienia z niedoboru witaminy K (VDKB – vitamin K deficiency bleeding) wcześniej nazwane było chorobą krwotoczną noworodka (HDN – hemorrhagic disease of newborn). Bezpośrednio po porodzie jelita noworodków nie są jeszcze zasiedlone przez korzystne szczepy bakteryjne. Z tego względu nie dochodzi do endogennej produkcji witaminy K, co może powodować niezwykle niebezpieczne krwawienia z niedoboru witaminy K.

Ryzyko wystąpienia VKDB rośnie, jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozowano choroby jelit, nastąpił poród zabiegowy, zdiagnozowano cholestaz, mukowiscydozę oraz hipotrofia u dziecka. Inne czynniki wpływające na obniżone stężenie witaminy K to: leki stosowane przez ciężarną oraz późne rozpoczęcie karmienia noworodka.

Wyróżniamy 3 postacie choroby krwotocznej:

 • wczesną – w 1. dobie życia;
 • klasyczną – między 2. a 7. dobą;
 • późną – między 2. tygodniem a 3. miesiącem życia.

W przebiegu choroby mogą wystąpić krwawienia śródczaszkowe lub do narządów wewnętrznych, np. do płuc, przewodu pokarmowego czy dróg moczowych. Niestety, krwawienia z niedoboru witaminy K są bezpośrednim zagrożeniem życia z wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K 

Objęto profilaktyką całą populację noworodków, aby zminimalizować ryzyko występowania niedoboru witaminy K. Szczególnie dzieci z grupy zwiększonego ryzyka, zgodnie z wytycznymi Zarządu Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, który rekomenduje realizację tej profilaktyki według zaleceń ESPGHAN (Committee on Nutrition European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatotology and Nutrition):

 1. Każdy noworodek do 6 godzin po urodzeniu powinien otrzymać profilaktycznie witaminę K.
 2. Dawkę i dzień podania należy odpowiednio udokumentować.
 3. Jeśli rodzice nie zgadzają się na podanie dziecku witaminy K, pomimo przekazania im odpowiedniej informacji, należy ten fakt odnotować w dokumentacji dziecka z powodu dużego ryzyka wystąpienia później postaci VKDB.
 4. Zdrowy noworodek urodzony o czasie powinien otrzymać po urodzeniu 1 mg witaminy K, drogą domięśniową (bez dalszej dodatkowej suplementacji witaminy K doustnie) lub 2 mg drogą doustną. Preferowaną drogą jest podaż domięśniowa ze względu na skuteczność i pewność przestrzegania zaleceń.
 5. Profilaktykę doustną należy zastosować wyłącznie wtedy, gdy rodzice odmawiają zgody na wstrzyknięcie domięśniowe lub ze względu na występowanie przeciwwskazań, np. hemofilii.
 6. W razie doustnego podania witaminy K, po urodzeniu (2 mg) u dzieci karmionych piersią koniecznie należy podać kolejne dawki doustnie według jednego z poniższych schematów: (2 mg doustnie: 4.-6. dzień życia i 4.-6. tydzień życia, – 1 mg doustnie co tydzień (raz na tydzień) do ukończenia 3. miesiąca życia.)
 7. Jeżeli noworodek zwymiotuje lub „uleje” w ciągu godziny od doustnego podania witaminy K, należy dawkę powtórzyć.
 8. Droga doustna nie jest odpowiednia dla noworodków: urodzonych przedwcześnie, z cholestazą, z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, w stanie zdrowia uniemożliwiającym podanie witaminy K doustnie i u których matka otrzymywała leki wchodzące w interakcję z metabolizmem witaminy K.
 9. W związku z brakiem zaleceń ESPGHAN dla dzieci przedwcześnie urodzonych witaminę K, należy podać wyłącznie domięśniowo, jednorazowo po urodzeniu, w dawkach uzależnionych od masy ciała:
 • 500-1000 g masy ciała- 0,3 mg domięśniowo;
 • 1001- 1500 g masa ciała- 0,4 mg domięśniowo;
 • 1500- 2500 g masy ciała – 0,5 mg domięśniowo;
 • >2500 g masy ciała- 1 mg domięśniowo.

Jakie są preparaty z witaminą K dla dzieci?

W Polsce są zarejestrowane i dopuszczone do obrotu preparaty witaminy K: leki Konakion MM lub Konakion Prima Infanzia. W precyzyjnym odmierzeniu należnej dawki pomocna jest dołączona do opakowania strzykawka z aplikatorem. Lek można również podawać doustnie. Powszechnie stosowany w przeszłości preparat Vitacon, zgodnie z opinią Instytutu Leków, może być aplikowany dzieciom >2. r.ż. Dostępny preparat na rynku przedstawiono poniżej.

Bioaron K, krople z witaminą K

o produkcie

 • zawartość kapsułki: olej słonecznikowy, witamina K, witamina D3;
 • dietetyczny środek spożywczy
 • postać- kapsułki twist off
 • 1 kapsułka zawiera dzienną dawkę witaminy K dla niemowląt karmionych piersią. 

Avitale, K2 z D3 KIDS  

o produkcie

 • witaminy w kroplach;
 • naturalne źródło witamin D i K;
 • dawka dostosowana do potrzeb dzieci;
 • precyzyjne dawkowanie;
 • maksymalna przyswajalność;
 • nie zawiera sztucznych i technologicznych dodatków, barwników oraz konserwantów;
 • nie zawiera alergenów, soi i jej pochodnych, glutenu, Laktozy;
 • nie zawiera składników genetycznie modyfikowanych (GMO).

Ibuvit D3 1000 + K2 MK-7 Omega, kapsułki

Jakie jest zapotrzebowanie witaminy K u dzieci?

Zapotrzebowanie na witaminę K (filochinon) dla niemowląt ustalone jest na poziomie 5 µg, dla dzieci do 6. miesiąca życia oraz 8,5µg na dobę dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia. W przypadku niemowląt samoleczenie z wykorzystaniem witaminy K jest niezalecane i powinno być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Podsumowanie

W Polsce nadal zbyt mały nacisk kładzie się na edukację rodziców i na formę informowania o skutkach niedoboru witaminy K. Profilaktyczna podaż witaminy K u noworodków zapobiega poważnym konsekwencjom zdrowotnym wynikającym z jej niedoboru. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23.09.2010 roku wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymywać witaminę K zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Nadal jednak zdarzają się przypadki występowania krwawień śródczaszkowych będących objawami późnej postaci VKDB. Dotyczą one dzieci, u których zastosowano niepełną profilaktykę doustną lub w ogólne nie zastosowano takiej profilaktyki. Jest to wynik sprzeciwu rodziców wobec podaży witaminy K, dlatego też  istotne jest wprowadzenie tej tematyki do programu edukacji ciężarnych. Co więcej profilaktyka w okresie noworodkowym jest najważniejsza, w późniejszych latach życia dziecka to lekarz decyduje o ewentualnej konieczności suplementacji tej witaminy.

Bibliografia

 1. Salamończyk M, Łozińska- Czerniak A, Mostowska R, Dmoch- Gajzierska E. „Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt”. Położna nauka i praktyka 2(38) 2017:22-23.
 2. Dziedzic K, Jakubowska- Pietkiewicz E. „ Suplementacja witaminy K u noworodków”. Przegląd pediatryczny 2021/Vol 50/ No 4:48-54.
 3. Jackowska T, Peregud- Pogorzelski J. „Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K. Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (2016)”. Pediatria Polska Vol 91 (6), November–December 2016: 602-605.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kwas dokozaheksaenowy (DHA)

  Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest niezbędnym składnikiem diety człowieka, który wpływa na funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego oraz serca i naczyń krwionośnych. Niedobór DHA może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak choroby serca, depresja czy zaburzenia neurologiczne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwasy omega-3

  Kwasy omega-3 są niezbędne dla zdrowia człowieka. Można je znaleźć w rybach, orzechach i nasionach lnu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Olej rybi

  Olej rybi jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Regularne spożywanie oleju rybiego może wpłynąć pozytywnie na zdrowie serca i mózgu.
  Surowce roślinne
 • Witamina D

  Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła - promieni słonecznych.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina E

  Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina K

  Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Substancja ta występuje naturalnie w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedobór witaminy K

  Niedobór witaminy K może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi oraz wpływać na zdrowie kości. Występuje najczęściej u osób z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów lub u osób z ograniczoną dietą.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .