, ,

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu?

SPIS TREŚCI

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Dowiedz się, jak szybko zbić ciśnienie

Zbyt wysokie ciśnienie powoduje nie tylko kiepskie samopoczucie, ale może być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Stale powtarzające się zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego wskazują na rozwój nadciśnienia tętniczego, które należy leczyć środkami dostępnymi z przepisu lekarza. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut?
Dowiedz się, jak szybko zbić ciśnienie

Czym jest nadciśnienie tętnicze i dlaczego jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mm Hg. Do diagnozy schorzenia potrzebne jest monitorowanie pomiarów w warunkach domowych, po jednorazowym pomiarze u lekarza nie można stwierdzić występowania nadciśnienia tętniczego. Niestety zbyt wysokie ciśnienie początkowo nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Długotrwale podniesione może powodować wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia dolegliwości, takich jak:

 • zawał serca
 • udar mózgu
 • niewydolność serca
 • pogorszenie stanu nerek [1]

Jak zbić ciśnienie szybko?

To, że należy obniżać ciśnienie tętnicze, jest oczywiste, pozostaje jednak pytanie, co obniża ciśnienie szybko? Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w stanach, w których wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 180/120 mmHg. Najszybciej działają preparaty dostępne z przepisu lekarza. Większość leków obniżających ciśnienie tętnicze jest stosowanych stale, codziennie o określonej porze [2]. Wyjątek stanowi:

Kaptopril

Jest to lek należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny II. Zażywa się go, rozpuszczając tabletkę pod językiem. Efekt obniżający ciśnienie jest odczuwalny już po 15 minutach od podania. Kaptopril jest najczęściej przepisywanym lekiem, który zażywa się jedynie doraźnie przy dużym skoku ciśnienia [3].

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu?

Może zdarzyć się sytuacja, w której nie posiadamy wyżej wymienionych leków w domu. Są sposoby, które co prawda nie będą aż tak skuteczne, aczkolwiek pozwolą na obniżenie ciśnienia tętniczego. Należą do nich:

Podanie wyciągu z jemioły

Do produkcji wyciągu wykorzystujemy liście i młode pędy. Posiadają one bogactwo substancji czynnych, które powodują rozkurcz mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych. Dzięki temu ciśnienie tętnicze zostaje obniżone. W aptece można dostać jemiołę do picia pod nazwą Intractum Visci Phytopharm oraz jako suplement diety w tabletkach. Jemioła powinna być podawana jedynie doraźnie osobom, u których do wzrostów ciśnienia dochodzi sporadycznie [4].

Zapewnienie odpowiednich warunków

Przyczyn wzrostu ciśnienia tętniczego może być wiele. Należą do nich również sytuacje stresowe. Zwłaszcza w takich sytuacjach należy zapewnić sobie warunki, w których organizm może się uspokoić. Podczas skoku ciśnienia warto się położyć, odseparować od głośnych dźwięków, zapewnić dopływ świeżego powietrza oraz wykonać relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, w których skupiamy się na powolnym oddechu.

Jemioła na nadciśnienie tętnicze.

Jak zapobiegać wzrostowi ciśnienia tętniczego?

Istnieją sposoby, jakie osoba z powracającym problemem wzrostu ciśnienia tętniczego może zastosować, aby stale obniżyć wartość ciśnienia. Wymaga to przede wszystkim konsekwencji i zmiany trybu życia.

 • Obniż ilość spożywanej soli w diecie

Sól kuchenna zawiera sód, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Obniżenie spożycia soli może spowodować spadek wartości ciśnienia o nawet 10 mmHg w ciągu roku. Można zaopatrzyć się w sól bez zawartości sodu, która całkowicie rozwiąże problem nadmiaru sodu w diecie.

 • Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu

Oprócz soli te dwie substancje potrafią znacznie podnosić ciśnienie tętnicze.

 • Dbaj o aktywność fizyczną

Umiarkowana i przede wszystkim regularna aktywność fizyczna skutecznie obniża ciśnienie. Co więcej, pozwala w walce z nadwagą i otyłością, a nadmiarowe kilogramy również powodują występowanie nadciśnienia tętniczego.

Bibliografia

 1. Nadciśnienie tętnicze – postępy 2019/2020. Prejbisz A., Dobrowolski P., Januszewicz W., Januszewicz A.: Med. Prakt., 2020; 9: 66–76
 2. Skuteczność i bezpieczeństwo doraźnego obniżenia ciśnienia tętniczego za pomocą nitrendipiny i nitrogliceryny w warunkach ambulatoryjnych. Jarosław Królczyk, Janusz Kąkol, Barbara Gryglewska, Elżbieta Siudmak-Bobela, Dorota Telesińska-Jasiówka, Kazimierz Janicki , Tomasz Grodzicki. nadciśnienie tętnicze rok 2009, tom 13, nr 4
 3. Charakterystyka produktu leczniczego, Captopril Jelfa.
 4. Assessment report on Viscum album L., herba EMA/HMPC/246778/2009

Powiązane produkty

 • Intractum Visci Phytopharm, płyn doustny
  Lek bez recepty
  płyn doustny

Omawiane substancje

 • Kaptopril

  Kaptopril to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez blokowanie enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nadciśnienie

  Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .