Jak pozbyć się plam pod pachami? W jaki sposób powstają?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Zmiany skórne pod pachami – jak je usunąć?

Różnego typu przebarwienia pod pachą mogą być związane z niewłaściwą higieną, m.in. nieprawidłową pielęgnacją ciała lub używaniem tępych maszynek do golenia, ale mogą być również objawem cięższej choroby, np. cukrzycy. Jakie rodzaje plam pod pachami można spotkać? Jak je rozpoznać? Czy są groźne? Jak sobie z nimi radzić?
Zmiany skórne pod pachami – jak je usunąć?

Dlaczego plamy powstają najczęściej pod pachami?

Skóra jest naturalną barierą, która chroni organy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym jest ona często narażona na działanie wielu bodźców, które mogą prowadzić do jej podrażnienia. Szczególnie wrażliwa skóra znajduje się pod pachami (wiele połączeń nerwowych), przez co różni się ona nieco od skóry występującej w innych miejscach ciała.

Dodatkowo pod pachą występuje zwiększony ruch limfy i krwi, przez co wiele zmian patologicznych może rozprzestrzeniać się na inne części ciała lub pojawiać się w tym miejscu. Najczęściej objawia się to powstawaniem przebarwień lub czerwonych plam pod pachami oraz swędzeniem czy łuszczeniem. Co ciekawe, osoby o jasnej karnacji są częściej narażone na występowanie zmian pod pachami, takich jak przebarwienia, czerwone plamy lub wysypki [1].

Jakie są przyczyny zmian skórnych pod pachami?

Występowanie ciemnych plam pod pachami najczęściej jest problemem natury estetycznej, ale czasami może mieć podłoże chorobowe.

Takie zmiany mogą być spowodowane przez m.in.:

 • stosowanie nieodpowiednich przyrządów do usuwania włosów, np. tępej maszynki (podrażnia to mieszki włosowe i może doprowadzić do powstania w tym miejscu przebarwień);
 • korzystanie z kosmetyków z alkoholem lub innymi substancjami drażniącymi naskórek, w szczególności tyczy się to antyperspirantów i dezodorantów;
 • choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca (ciemnobrązowe rogowacenie naskórka);
 • choroby nowotworowe (częściej jednak zmiany pojawiają się na stopach i dłoniach i jeżeli tam występują, warto podjąć diagnozę w tym kierunku);
 • ciążę i wzrost stężenia hormonów płciowych — estrogenu i progesteronu, które mogą prowadzić do powstawania ciemnych plam na skórze, w tym pod pachami (zmiany po okresie ciąży najczęściej samoistnie znikają) [1,2].

Czerwone plamy pod pachami — dlaczego się tworzą?

Podobnie jak przebarwienia, tak samo i czerwone plamy pod pachami mogą być efektem choroby lub występować zupełnie niezależnie. Czerwone plamy pod pachami powstają głównie w wyniku mechanicznego podrażnienia receptorów nerwowych i gruczołów potowych występujących pod pachami. Zdecydowanie najczęściej ich pojawienie się jest związane ze stosowaniem kosmetyków, nieprawidłową depilacją czy higieną. Równie często są one powodowane przez nadmierne pocenie się lub stosowanie nieprzewiewnych i zbyt obcisłych ubrań.

Może to prowadzić do zapalenia mieszków włosowych, które objawia się w postaci charakterystycznych czerwonych plamek. W przypadku zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, mogą pojawić się także pęcherzyki i złuszczenia. Zdarzają się również zmiany spowodowane reakcją alergiczną np. na kurz czy pokarmy [1,2].

Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która jest konieczna do pozbycia się zaistniałego problemu, jest diagnoza, dlaczego tego typu zmiany powstały. Następnie, w zależności od przyczyny, należy kierować się poniższymi punktami:

 • jeżeli plamy są wynikiem niewłaściwej higieny, należy zmienić nawyki higieniczne lub/i kosmetyki oraz dezodoranty na bardziej naturalne i pozbawione drażniących składników;
 • jeżeli plamy są wynikiem depilacji, warto częściej wymieniać maszynki do golenia lub ostrza, bądź zmienić kosmetyki stosowane do usuwania owłosienia;
 • jeżeli wymiana kosmetyków nie pomoże, warto udać się do dermatologa, który wykluczy poważniejsze choroby;
 • jeżeli występuje podejrzenie cukrzycy lub choroby nowotworowej to należy udać się odpowiednio do diabetologa lub onkologa;
 • można zastosować metody rozjaśniania skóry pod pachami opisane w kolejnym rozdziale;
 • jedną z przyczyn powstawania czerwonych plam pod pachami jest nieodpowiednie oczyszczanie skóry okolic pachowych z potu, co często objawia się nieprzyjemnym zapachem, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena i stosowanie odpowiednich dezodorantów;
 • w przypadku, gdy plamy spowodowane są przez nadmierne pocenie warto zastosować odpowiednie blokery pocenia jak Etiaxil czy preparaty zawierające szałwię w saszetkach np. Szałwia Fix, czy tabletki złożone np. Perspiblock;
 • jeżeli zmiany mają przyczynę infekcyjną to najlepiej udać się do lekarza, który wypisze leki o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybicznym [1-3].
  Przyczyny plam pod pachami.

Jak rozjaśnić skórę pod pachami?

W celu rozjaśnienia skóry pod pachami, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

 • należy wykonywać regularnie peelingi, które pomogą usunąć zrogowaciały naskórek;
 • rogowacenie skóry może prowadzić do powstawania przebarwień, dlatego warto dbać o odpowiednią pielęgnację naskórka;
 • warto stosować kremy na przebarwienia dostępne w aptekach i drogeriach, aczkolwiek ich skuteczność jest najczęściej ograniczona i zależy od charakteru zmiany;
 • na niektóre ciemne przebarwienia można stosować pastę z sody, ale również i w tym przypadku skuteczność jest nieduża [1,3].

Podsumowanie

Zmiany pod pachami są z reguły problemem głównie natury estetycznej. Dotyczy to w szczególności ciemnych plam, które najczęściej związane są z nieprawidłową depilacją lub higieną pod pachami. Czasami mogą być jednak objawem poważnych schorzeń jak cukrzyca czy choroby nowotworowe. Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja, w przypadku podrażnień czy czerwonych plam pod pachami. Często mogą być one spowodowane nieodpowiednią higieną, ale równie dobrze mogą powstać wskutek infekcji, odczynu alergicznego czy innego schorzenia. Leczenie jest różne, w zależności od przyczyny ich wystąpienia. W większości przypadków wystarczy zmiana kosmetyków lub maszynki do depilacji, ale czasami konieczna jest wizyta u dermatologa.

Bibliografia

 1. Piérard, Gérald E., et al. "EEMCO guidance for the efficacy assessment of antiperspirants and deodorants." Skin Pharmacology and Physiology 16.5 (2003): 324-342.
 2. Misiak, Piotr, et al. "Evaluation of the effectiveness of thoracic sympathectomy in the treatment of primary hyperhidrosis of hands and armpits using the measurement of skin resistance." Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques 7.3 (2012): 147-155.
 3. Zeng, Jinrong, et al. "Efficacy of topical acidified aliphatic ester for treatment of axillary osmidrosis by rebalancing skin microecology." Dermatologic Therapy 34.2 (2021):14844.

Powiązane produkty

 • Szałwia fix, zioła do zaparzania

Omawiane substancje

 • Liść szałwii lekarskiej

  Liść szałwii lekarskiej zawiera olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści szałwii lekarskiej

  Wyciąg z liści szałwii lekarskiej jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jest bogaty w związki fenolowe, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela melisy lekarskiej

  Wyciąg z ziela melisy lekarskiej jest substancją leczniczą stosowaną głównie w celu łagodzenia objawów nerwicowych i bezsenności. Działa uspokajająco na układ nerwowy, poprawia nastrój i łagodzi napięcie mięśniowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela pokrzywy zwyczajnej

  Wyciąg z ziela pokrzywy zwyczajnej jest substancją leczniczą wykorzystywaną w naturalnej medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i moczopędne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela skrzypu polnego

  Wyciąg z ziela skrzypu polnego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu moczowego oraz do wzmacniania kości i paznokci. Jest bogaty w krzem, który wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości tkanek.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Przebarwienia skóry

  Przebarwienia skóry mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak słońce, starzenie się, choroby skóry, a także niektóre leki i substancje chemiczne. W niektórych przypadkach przebarwienia skóry mogą być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak choroba Addisona czy choroba Gravesa-Basedowa.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .