aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Dupilumab zaprojektowany w celu ułatwienia samodzielnego podawania

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła 300 mg jednodawkowy półautomatyczny wstrzykiwacz dla preparatu Dupixent napełniony substancją czynną dupilumab.
Nowy lek FDA.

Kogo obejmują wskazania?

Nowe zatwierdzenie dotyczy pacjentów w wieku 12 lat i starszych z którymkolwiek z wcześniej zarejestrowanych wskazań do stosowania. Zatwierdzone wskazania Dupilumabu obejmują niektórych pacjentów z astmą, przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami nosa (CRSwNP) i atopowym zapaleniem skóry, do podawania w domu. Ten nowy fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zapewni pacjentom wygodniejszą opcję podawania preparatu Dupixent.

Według Sanofi dupilumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje sygnalizację białek interleukiny-4 (IL-4) i interleukiny-13 (IL-13). Lek nie jest lekiem immunosupresyjnym. Dane z badań klinicznych wykazały, że IL-4 i IL-13 są kluczowymi czynnikami wywołującymi zapalenie typu 2. Odgrywa główną rolę w atopowym zapaleniu skóry, astmie i CRSwNP.

Czytaj również: Diuretyk pętlowy w niewydolności serca i chorobach nerek

Dupilumab we wstrzykiwaczu

Półautomatyczny wstrzykiwacz wyposażony jest w ukrytą igłę, po jednym naciśnięciu automatycznie wstrzykuje dawkę leku. Zwiera także informacje wizualne i dźwiękowe ułatwiające podawanie. Regeneron i Sanofi współpracują z FDA w celu dostarczenia dodatkowych danych, niezbędnych do zakończenia przeglądu wstrzykiwacza 200 mg. Ampułko-strzykawka jest nadal dostępna w dawkach 200 mg i 300 mg do samodzielnego podawania w klinice lub w domu. Obie metody podawania wymagają przeszkolenia przez pracownika służby zdrowia.

Poważne działania niepożądane (AE) dupilumabu mogą obejmować reakcje alergiczne, problemy z oczami i zapalenie naczyń krwionośnych. Częste AE różnią się w zależności od stanu i mogą obejmować reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zapalenie oka i powiek, opryszczkę wargową w jamie ustnej lub na ustach, ból gardła, dużą liczbę pewnych białych krwinek, bezsenność, ból zęba, zapalenie żołądka i ból stawów.

Źródło:

https://www.pharmacytimes.com/view/fda-approves-new-dupilumab-pre-filled-pen

Bibliografia

Omawiane substancje

 • Dupilumab

  Dupilumab jest lekiem biologicznym stosowanym w leczeniu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry. Substancja ta działa poprzez blokowanie działania interleukiny-4 i interleukiny-13, które są odpowiedzialne za procesy zapalne w skórze.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Astma

  Astma to choroba układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami duszności i kaszlu. Jest to choroba przewlekła, która może wpływać na jakość życia pacjenta.
 • Przewlekłe zapalenie zatok

  Przewlekłe zapalenie zatok to choroba, która charakteryzuje się długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Objawy schorzenia mogą obejmować bóle głowy, katar, duszność oraz problemy z oddychaniem.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .