Jak zabezpieczyć świeży tatuaż?

 Jeszcze w salonie prosisz o instrukcje, jak zabezpieczyć świeży tatuaż? W końcu chcesz normalnie funkcjonować, a w pracy i domu bywa różnie. Przecież kurz jest wszędzie. Do tego obawiasz się, że ktoś przypadkowo Cię urazi w obolałe miejsce. Dlatego dowiedz się jak zabezpieczyć świeży tatuaż? [1]

Czym zabezpieczyć świeży tatuaż?

 Podobne pytanie pada w aptece. Jedni przychodzą z gotową listą zakupów, bo tatuażysta już coś zalecił. Niektórzy po poradę, bo w salonie nie otrzymali żadnej instrukcji. Różnie bywa także z zabezpieczeniem tatuażu. Część salonów swoje dzieła zakleja folią. Część osób pokazuje opatrunek przyklejony wokół plastrem. Kilka razy widziałam założony na tatuaż specjalistyczny opatrunek. A co to jest i czy Ty go potrzebujesz?

Opatrunek hydrokoloidowy na świeży tatuaż

 Opatrunek hydrokoloidowy wypełnione jest specjalnym żelem. Żel goi i czyści rany. Przykładasz go bezpośrednio do tatuażu i przyklejasz wokół plastrem lub obwiązujesz bandażem. Bywają także opatrunki z klejem na brzegach. Opatrunek hydrokoloidowy na świeży tatuaż to najlepsze rozwiązanie, ponieważ

REKLAMA
REKLAMA
 • Jest jałowy, chroni przed zakażeniem.
 • Wchłania osocze lub resztki pigmentu.
 • Dopasowują się do kształtów ciała.
 • Dobierzesz odpowiedni rozmiar
 • Niektóre posiadają przyklejany obwód i jeszcze lepiej chronią skórę z tatuażem. 

Podkreślę, że chodzi o opatrunek hydrokoloidowy na świeży tatuaż bez żadnych dodatków np. srebra lub argininy. 

Dlatego nie kupuj opatrunku, który w nazwie ma Ag lub A np. Atrauman Ag, Sorbalgon Ag+A. 

Folie second skin na świeży tatuaż 

 Bardzo dobrze sprawdzają się także folie second skin, specjalne opatrunki zwane drugą skórą. Korzysta z nich większość salonów. To rodzaj przezroczystej folii, która imituje skórę. 

Opatrunki kupisz w aptece. Farmaceuta doradzi i dopasuje rozmiar. Cena zależy od rodzaju i rozmiaru. Dla przykładu opatrunek 10 × 10 cm kosztuje ok. 10 zł. Folie second skin są droższe niż opatrunki koloidowe. 

Nowy tatuaż, jak długo nosić folie?

 Po pierwsze wystrzegaj się foli spożywczych. Widziałam efekt zasłonięcia tatuażu właśnie taką folią. Skończyło się interwencją chirurga i antybiotykoterapią. 

Dlatego zdecydowanie odradzam zawijanie tatuażu zwykłą folię spożywczą, ponieważ pod opatrunkiem powstaje środowisko sprzyjające zakażeniom. Posłuż się opatrunkiem hydrokoloidowy lub tzw. second skin. Opatrunek noś od 3 do 7 dni. A czym przemywać? 

Czym przemywać świeży tatuaż?

Nie ma jednej szkoły, która mówi, czym przemywać świeży tatuaż. Spotkasz się z różnymi opiniami. Bezpiecznie jest postępować tak jak z powierzchniową raną. Do przemywania świeżego tatuażu użyj ciepłej, ale nie gorącej wody i szarego mydła. Takiego najzwyklejszego, bez dodatków. Oczywiście w salonie lub internecie kupisz także specjalne serie kosmetyków do przemywania świeżych tatuaży. Niestety są dość drogie. Ty możesz użyć metody polecanej przez chirurgów, czyli przemywaj świeży tatuaż wodą z mydłem. 

Zdecydowanie odgradzam przemywanie popularnymi płynami odkażającymi np. wodą utlenioną lub Rivanolem. A to dlatego, że mogą reagować z pigmentem, wpłynąć kolor i trwałość tatuażu. 

Niektóre salony polecają do przemywania Octenisept. 

Jak zabezpieczyć świeży tatuaż do pracy

Jeśli pracujesz na budowie, w sklepie lub jakieś fabryce to Twoja skóra narażona jest na kontakt z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Lub przez Twoje biuro przewijają się klienci, a popołudnie spędzasz na siłowni, z dziećmi na placu zabaw. Dlatego zabezpiecz świeży tatuaż do pracy. I pamiętaj, aby chronić go także po pracy. Posłuż się przezroczystym opatrunkiem o właściwościach skóry tzw. secod skin. Nie tylko chroni, ale także pozwala ranie oddychać i szybko goić. Dzięki temu już niedługo zaprezentujesz światu swoje dzieło. 

Opatrunki second skin 

 • Medisorb F
 • Elastoderm F
 • Tegaderm

Opatrunki hydrokoloidalne 

To opatrunki hydrokoloidowy, które chłoną osocze z rany po tatuażu. Skorzystasz z niego, jeśli wydzieliny jest dużo. Oto kilka propozycji. 

 • Granuflex
 • Aquacell
 • Sorbactan

Opatrunki z taśmą klejąca

Jeśli chcesz tylko zabezpieczyć tatuaż, wystarczy zwykły opatrunek z klejem. Musisz dobrać jedynie rozmiar. Z góry zaznaczam, że są to wąskie taśmy. Największą szerokość opatrunku to 10 cm, a długość 20 cm. 

 • Cosmopor 
 • Pasocar med
 • Flexopore S

Jak dbać o tatuaż?

Po zabiegu skóra wokół tatuażu jest, zaczerwieniona, piecze a z rany wydostaje się osocze. To skutek naruszenia małych naczyń krwionośnych. Nie martw się, rana wkrótce się zagoi, a objawy ustąpią. Tylko dbaj o tatuaż. Po pierwsze przemywaj wodą, a po drugie zakładaj opatrunek. Dobre efekty przyniesie Ci także smarowanie maściami. Jaką maść wybrać, do smarowania tatuażu? 

Maści do smarowania tatuażu

Do smarowania tatuażu wybierz maści, które zawierają składniki o właściwościach przyspieszających gojenie. Tutaj znajdziesz kilka propozycji 

Alantan maść

 Służy do leczenia płytkich owrzodzeń, ubytków skóry i błon śluzowych.

Alantan plus maść

Zawiera dodatkowo dekspantenol. Składnik służy do leczenia otarć, niewielkich skaleczeń i pęknięć skóry. Dużą zaletą maści Alantan jest przystępna cena około 10 zł. 

Bepanthen Derm krem lub Bepanthen baby 

Rodzina Bephanten składa się z kilku maści. Do pielęgnacji świeżego tatuażu użyj jedynie dwóch rodzajów, Bepanthen Derm krem lub Bepanthen baby. Obydwie zawierają deksanantenol. Pozostałe rodaje zawierają składniki, które mogą reagować z pigmentem. Dlatego smaruje tatuaż jedynie maści Bepanthen Derm lub Baby Maść Ochronna

Dexpanthen 

Świeży tatuaż możesz smarować Dexanthenem. Zawiera także pantenol. Jest przystępny cenowo. 

CICAPLAST Baume B5 balsam Firmy La Roche Posay 

Możesz stosować do pielęgnacji świeżego tatuażu. Podrażnioną skórę wyleczą składniki o dzianiu regenerującym, kojącym i przeciwbakteryjnymi. Maść CAPLAST Baume B5 polecają dermatolodzy po zabiegach laserowych, depilacji i innych zabiegach na skórze. 

A-Derma Dermalibour+

Leczy drobne zadrapania i skaleczenia, nie znaczą problemu dla kremu regenerującego do podrażnionej skóry A-Derma Dermalibour+. Wspomaga on naprawę uszkodzonego naskórka i łagodzi podrażnienia. Gabinety tatuażu polecają właśnie  A-Derma Dermalibour+

Jak smarować maścią świeży tatuaż?

Delikatnie nanoś maść na świeży tatuaż od 2 do 3 razy na dobę. Możesz nałożyć niewielką ilość maści na opatrunek i przyłożyć na umytą ranę. Opatrunki zmieniaj raz do dwóch razy na dobę. Nie używaj maści, jeśli skóra wokół tatuażu jest czerwona, rozogniona i sączy się z niej ropa. Wtedy skontaktuj się z lekarzem.