Czym jest i jak objawia się menopauza?
Menopauza jest naturalnie toczącym się procesem. W jej przebiegu dochodzi do zaniku pęcherzyków jajnikowych. Zaburzona zostaje także synteza estrogenu, czyli jednego z głównych hormonów płciowych. To przez zaburzenia hormonalne dochodzi do zmian w organizmie kobiet, które objawiają się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Początkowo mogą to być zmiany regularności występowania miesiączki. W późniejszym czasie do charakterystycznie występujących objawów należą:
- uderzenia gorąca
- nadmierna potliwość, zwłaszcza nocna
- suchość pochwy
- infekcje układu rozrodczego ( są one związane ze zmianami pH w obrębie pochwy)
Dolegliwości te są bardzo uciążliwe i dotykają bardzo dużego odsetka kobiet. W związku z tym kobiety bardzo często udają się po pomoc do lekarzy i farmaceutów [1].
Jakie właściwości ma pluskwica groniasta?
Pluskwica groniasta jest rośliną, która jest najczęściej rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dla kobiet z łagodnymi objawami menopauzy. Za jej aktywność odpowiadają izoflawony, między innymi formononetyna. Mechanizm działania substancji występujących w roślinie do dziś nie jest do końca poznany. Badacze podejrzewają, że mają one zdolność do wiązania do receptorów estrogenowych. Dzięki temu objawy menopauzy zostają złagodzone.
W najnowszych badaniach sprawdzane są możliwości wykorzystania ekstraktów z pluskwicy groniastej w leczeniu nowotworów piersi oraz w łagodzeniu osteoporozy u kobiet [1].
Pluskwica groniasta – jakie tabletki wybrać?
Wiodącymi preparatami, w których składzie jest pluskwica groniasta w formie tabletki, jest Remifemin oraz Klimadynon. Oba preparaty mają status leku. Jeśli chodzi o zawartość pluskwicy groniastej, niestety ze względu na różne metody ekstrakcji surowca ciężko je porównać:
- Remifemin: 1 tabletka zawiera:
Cimicifugae racemosae rhizomae extractum fluidum. (0,78 – 1,14 : 1) isopropanolicum 40% (V/V) 0,018 – 0,026 ml [2]
- Klimadynon: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (5- 10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).
W Remifeminie mamy do czynienia z wyciągiem płynnym, a w Klimadynonie z wyciągiem suchym. W związku z tym nie da się porównać zawartości substancji czynnych. Na pewno pomogłaby tutaj standaryzacja preparatów [2].
Status leku dostępnego bez recepty pozwala wyciągnąć wnioski, że oba preparaty są godne polecenia dla pacjentek z objawami menopauzy.
Pluskwica groniasta, a tycie. Czyli jakich działań niepożądanych możemy się spodziewać?
Niestety w przypadku każdej terapii, która ma bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną, zaburzenia wagi występują bardzo często. Niemniej jednak jest to skutek uboczny występujący jedynie u części kobiet i może być uzależniony od samego przebiegu menopauzy. Niekoniecznie od samego wpływu pluskwicy groniastej. Jeśli chodzi o inne działania niepożądane, najczęściej występującymi są:
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego: biegunki, nudności
- bóle i zawroty głowy
- spadek ciśnienia
- reakcje alergiczne [1]
Hormonalna terapia zastępcza, a stosowanie preparatów z pluskwicą
Hormonalna terapia zastępcza polega na stosowaniu hormonów wyłącznie z przepisu lekarza i pod ścisłą jego kontrolą. Często niestety zdarza się, że terapie są obarczone wysokim ryzykiem działań niepożądanych. W związku z tym pacjentki same decydują się na rezygnację z terapii hormonalnej na rzecz preparatów ziołowych [1]. Zobacz także: https://leki.pl/poradnik/skuteczne-leki-na-menopauze-bez-recepty-remifenin-soyfem-i-klimadynon/