leki-orange

Cimicifuga racemosa - jej właściwości i zastosowanie

Czy warto kupować preparaty z pluskwicą groniastą na menopauzę?

Pluskiwca groniasta jest rośliną, która znalazła zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy. Pomimo że menopauza jest procesem występującym całkowicie naturalnie, dolegliwości z nią związane mogą być nieprzyjemne. Preparaty ziołowe pomagają w ich łagodzeniu.

Czym jest i jak objawia się menopauza?

Menopauza jest naturalnie toczącym się procesem. W jej przebiegu dochodzi do zaniku pęcherzyków jajnikowych. Zaburzona zostaje także synteza estrogenu, czyli jednego z głównych hormonów płciowych. To przez zaburzenia hormonalne dochodzi do zmian w organizmie kobiet, które objawiają się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Początkowo mogą to być zmiany regularności występowania miesiączki. W późniejszym czasie do charakterystycznie występujących objawów należą:

  • uderzenia gorąca
  • nadmierna potliwość, zwłaszcza nocna
  • suchość pochwy
  • infekcje układu rozrodczego ( są one związane ze zmianami pH w obrębie pochwy)

Dolegliwości te są bardzo uciążliwe i dotykają bardzo dużego odsetka kobiet. W związku z tym kobiety bardzo często udają się po pomoc do lekarzy i farmaceutów [1].

Jakie właściwości ma pluskwica groniasta?

Pluskwica groniasta jest rośliną, która jest najczęściej rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dla kobiet z łagodnymi objawami menopauzy. Za jej aktywność odpowiadają izoflawony, między innymi formononetyna. Mechanizm działania substancji występujących w roślinie do dziś nie jest do końca poznany. Badacze podejrzewają, że mają one zdolność do wiązania do receptorów estrogenowych. Dzięki temu objawy menopauzy zostają złagodzone.

W najnowszych badaniach sprawdzane są możliwości wykorzystania ekstraktów z pluskwicy groniastej w leczeniu nowotworów piersi oraz w łagodzeniu osteoporozy u kobiet [1].

Pluskwica groniasta – jakie tabletki wybrać?

Wiodącymi preparatami, w których składzie jest pluskwica groniasta w formie tabletki, jest Remifemin oraz Klimadynon. Oba preparaty mają status leku. Jeśli chodzi o zawartość pluskwicy groniastej, niestety ze względu na różne metody ekstrakcji surowca ciężko je porównać:

  • Remifemin: 1 tabletka zawiera:

Cimicifugae racemosae rhizomae extractum fluidum. (0,78 – 1,14 : 1) isopropanolicum 40% (V/V) 0,018 – 0,026 ml [2]

  • Klimadynon: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (5- 10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

W Remifeminie mamy do czynienia z wyciągiem płynnym, a w Klimadynonie z wyciągiem suchym. W związku z tym nie da się porównać zawartości substancji czynnych. Na pewno pomogłaby tutaj standaryzacja preparatów [2].

Status leku dostępnego bez recepty pozwala wyciągnąć wnioski, że oba preparaty są godne polecenia dla pacjentek z objawami menopauzy.

Pluskwica groniasta, a tycie. Czyli jakich działań niepożądanych możemy się spodziewać?

Niestety w przypadku każdej terapii, która ma bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną, zaburzenia wagi występują bardzo często. Niemniej jednak jest to skutek uboczny występujący jedynie u części kobiet i może być uzależniony od samego przebiegu menopauzy. Niekoniecznie od samego wpływu pluskwicy groniastej. Jeśli chodzi o inne działania niepożądane, najczęściej występującymi są:

  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego: biegunki, nudności
  • bóle i zawroty głowy
  • spadek ciśnienia
  • reakcje alergiczne [1]

Hormonalna terapia zastępcza, a stosowanie preparatów z pluskwicą

Hormonalna terapia zastępcza polega na stosowaniu hormonów wyłącznie z przepisu lekarza i pod ścisłą jego kontrolą. Często niestety zdarza się, że terapie są obarczone wysokim ryzykiem działań niepożądanych. W związku z tym pacjentki same decydują się na rezygnację z terapii hormonalnej na rzecz preparatów ziołowych [1]. Zobacz także: https://leki.pl/poradnik/skuteczne-leki-na-menopauze-bez-recepty-remifenin-soyfem-i-klimadynon/

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Menopauza (okres przekwitania, klimakterium) to stan, w którym kobieta przechodzi ze stanu płodnego w niepłodny (koniec życia reprodukcyjnego kobiety). W tym okresie produkcja estrogenu i progesteronu…
Omawiane substancje
Cimicifuga racemosa (L.) Nutt. – Pluskwica groniasta Surowiec zielarski: Cimicifugae rhizoma Skład chemiczny:…
Podsumowanie
SubstancjePluskwica groniasta
SchorzeniaMenopauza
KategoriaMenopauza,
Seks i zdrowie intymne
TematyLeki ziołowe,
Porównywarka leków
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja4 miesiące temu
Data publikacji01.06.2022
Bibliografia3 źródła