Jakie są przyczyny odparzeń pieluszkowych?

Czynników sprzyjających powstawaniu występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry jest wiele. Najczęściej jest ono wynikiem długotrwałego pocierania pieluszki o delikatną skórę dziecka. Dodatkowo wilgotne i ciepłe środowisko szczelnie przylegającej do ciała pieluszki zaburza funkcję skóry jako naturalnej bariery ochronnej i staje się ona dużo bardziej podatna na podrażnienia. W konsekwencji substancje drażniące zawarte w kale i moczu, alergeny oraz mikroorganizmy przenikają do głębszych warstw skóry i tworzy się stan zapalny. Kiedy zauważymy, że skóra dziecka staje się czerwona czy pojawiają się pęcherzyki, grudki lub łuszczący się naskórek konieczna jest interwencja odpowiednim preparatem. Który krem na odparzenia dla niemowląt wybrać?

Maści na odparzenia pieluszkowe — co można kupić w aptece?

Wśród preparatów, które warto stosować w przypadku profilaktyki i leczenia odparzeń pieluszkowych u niemowląt, wyróżnia się:

Linomag maść (30 g lub 100 g) – lek OTC

 • Skład: 100 g maści zawiera: olej lniany pierwszego tłoczenia z Linum usitatissimum L., semen (nasienie lnu zwyczajnego), (3:1) 20 g oraz substancje pomocnicze — lanolina bezwodna, wazelina biała.
 • Wskazania: Wspomagająco w chorobach skóry, takich jak: wyprysk, odparzenia, stany nadmiernej suchości skóry, łagodzenie objawów łuszczycy.
 • Dawkowanie: w zależności od rodzaju schorzeń stosować jeden do trzech razy na dobę. W łuszczycy i wyprysku u dzieci i niemowląt wskazane stosowanie maści dwa do trzech razy na dobę.
 • Komentarz: prosty skład, gdzie główny składnik (olej lniany) bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają i natłuszczają skórę, co zapobiega utracie wody i pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Może być też sosowany w codziennej pielęgnacji.

Sudocrem Expert krem barierowy (60 g, 125 g, 250 g lub 400 g) – wyrób medyczny

 • Skład: tlenek cynku, woda oczyszczona, parafina płynna, woski parafinowe, lanolina, seskwioleinian sorbitanu, wosk mikrokrystaliczny, benzoesan benzylu, wosk pszczeli syntetyczny, benzoesan sodu, alkohol benzylowy, octan linalilu, glikol propylenowy, cynamonian benzylu, zapach lawendowy, butylowany hydroksyanizol, kwas cytrynowy.
 • Zalecony do stosowania w trakcie i profilaktyki: pieluszkowego odparzenia skóry, otarć, zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu oraz do ochrony skóry na obrzeżach ran.
 • Stosowanie: nałożyć cienką warstwę kremu i wmasować kolistymi ruchami do czasu, gdy na skórze pozostanie cienka, przezroczysta warstwa; pozostawić na chwilę do wchłonięcia. Stosować tak często jak to konieczne.
 • Komentarz: preparat ma działanie ściągające, podsuszające oraz antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne (głównie przez tlenku cynku). Dodatek lanoliny zapewnia odpowiednie zmiękczenie i odżywienie skóry i utrzymanie odpowiedniego jej nawilżenia (utworzy barierę ochronną dla skóry).

Alantan Plus maść 30 g – lek OTC

 • Skład: 1 g maści zawiera 20mg alantoiny oraz 50mg deksopantenolu oraz lanolinę, parafinę ciekłą, wazelinę białą, etyl parahydrohksybenzoesan, wodę oczyszczoną.
 • Wskazania do stosowania: zapobieganie odparzeniom u niemowląt, leczenie różnego rodzaju ran, jak: otarcia, niewielkie skaleczenia i pęknięcia skóry, leczenie oparzeń słonecznych oraz po radioterapii i fototerapii, pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej, nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp, wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi.
 • Stosowanie: w przypadku pielęgnacji niemowląt stosować na umyte i osuszone miejsca narażone na odparzenia (po każdej zmianie pieluchy) lub w przypadku odparzeń stosować miejscowo zwykle raz, lub kilka razy na dobę.
 • Komentarz: preparat zawiera alantoinę, która działa złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, poprawiając jej nawilżenie i regenerację. Deksopantenol wnika w głąb skóry, gdzie ulega przekształceniu w kwas pantotenowy (jego zwiększone zapotrzebowanie obserwuje się w przypadku otarć i uszkodzeń skóry). Zwiększa również elastyczność skóry. W składzie obecna jest również lanolina jako emolient. Maść wskazana jest do stosowania głównie w profilaktyce odparzeń, ale znajduje również zastosowanie w przypadku wystąpienia lekkich lub już podgojonych zmian zapalnych skóry u niemowląt.

Tormentalum maść 30 g – lek OTC

 • Skład: 100 g maści zawiera 3,0 g wyciągu płynnego z kłącza pięciornika, 2,0 g ichtamolu, 20,0 g tlenku cynku oraz substancje pomocnicze – lanolina, wazelina żółta.
 • Wskazania: leczenie niewielkich uszkodzeń skóry, takich jak otarcia naskórka, zadrapania.
 • Stosowanie: cienką warstwę maści nanosić na chorobowo zmienione miejsca skóry, 3-4 razy na dobę.
 • Komentarz: lek Tormentalum działa przeciwzapalnie i ściągająco. Nie należy stosować go profilaktycznie, jedynie w przypadku silniejszych stanów zapalnych skóry w przypadku odparzeń pieluszkowych. Dodatkowo trzeba też uważać na pojawienie się ewentualnych uczuleń i ciemną barwę maści, przez co może powodować zabrudzenia.

Tormentile Baby maść 20 g – kosmetyk

 • Skład: Petrolatum (wazelina), Zinc Oxide (tlenek cynku), Lanolin (lanolina), Potentilla Erecta Rhizome Extract (wyciąg z pięciornika kurze ziele), Sodium Shale Sulfonate (ichtiol biały), Vanillin.
 • Preparat jest przeznaczony do pielęgnacji skóry okolic pieluszkowych, szczególnie w przypadku nadwrażliwości, podrażnień oraz zaczerwienień.
 • Stosowanie: nanieść niewielką ilość maści na oczyszczoną i osuszoną skórę w miejscu, w którym występuje podrażnienie. Maść można stosować kilka razy na dobę.
 • Komentarz: w preparacie obecny jest biały ichtiol, który w odróżnieniu od ichtiolu ciemnego ma jaśniejszy kolor, przyjemniejszy zapach i jest delikatniejszy dla skóry przy zachowaniu tych samych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Maść nie zawiera w składzie boraksu (w porównaniu do preparatu Tormentile Forte), który nie powinien być stosowany u małych dzieci.