1. Osteoporoza to choroba dotycząca wyłącznie ludzi starszych — MIT

Mówiąc o osteoporozie wiele osób myśli, że to choroba dotycząca tylko starszych ludzi, których kości są słabe i podatne na złamania. Jednak może wystąpić ona także u osób młodych, a faktem jest, że dotyka ich coraz częściej. W grupie młodszych pacjentów najczęściej obserwuje się osteoporozę idiopatyczną (samoistną).

Tzw. idiopatyczna osteoporoza młodzieńcza po raz pierwszy została opisana w 1938 roku. Podejrzewa się, że jej występowanie może być związane z niedoborem witaminy D, z problemami endokrynologicznymi i immunologicznymi, a także uwarunkowaniami genetycznymi (czytaj także: Witamina D3. Obowiązkowa witamina dla seniorów?) [1].

REKLAMA
REKLAMA

2. Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na osteoporozę — FAKT

Jest to prawda, jednak należy pamiętać, że mężczyźni także chorują na osteoporozę. W szóstej dekadzie życia dysproporcja pomiędzy chorującymi kobietami a mężczyznami jest duża, na jednego mężczyznę przypada 5-6 chorych kobiet. Jednak zmienia się to po 70. roku życia — wtedy stosunek chorujących kobiet do mężczyzn wynosi już tylko 2:1 [2].

3. Jeśli masz osteoporozę, odczuwasz bóle kości — MIT

Osteoporoza to choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pierwszym symptomem, który może wskazywać na jej obecność, jest często złamanie kości. Nazywana jest „cichym złodziejem kości”, który stopniowo przez lata „okrada” kości z ich zasobów. Z tego też powodu powstają złamania, nawet podczas działania niewielkich sił. Fakt, że osteoporoza przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, utrudnia jej wykrycie na wczesnym etapie [2].

4. Osteoporozę można skutecznie leczyć — FAKT

Obecnie osteoporozę faktycznie można skutecznie leczyć. Wśród leków stosowanych w terapii osteoporozy można wyróżnić 2 podstawowe grupy: leki hamujące resorpcję kości i stymulujące powstawanie nowej tkanki kostnej.

Dostępne są także coraz to bardziej zaawansowane możliwości leczenia osteoporozy w tym przeciwciało monoklonalne — denosumab (Prolia). Chociaż farmakoterapia odgrywa bardzo ważną rolę, to powinna być uzupełniona także o szereg innych działań m.in. odpowiednio zbilansowaną dietę, rzucenie palenia i zaprzestanie spożywania alkoholu [3,4].

5. Pijąc mleko i suplementując wapń wzmacniamy kości i nie zachorujemy na osteoporozę — MIT

Chociaż dieta bogata w wapń jest bardzo ważna i wskazana w profilaktyce osteoporozy, to nie gwarantuje ochrony przed zachorowaniem na to schorzenie (czytaj także: Na jakie witaminy warto zwrócić uwagę po 60. roku życia?). Nieprawidłowa dieta, która nie zapewnia odpowiedniej podaży wapnia, jest jednym z czynników predysponujących do wystąpienia osteoporozy, ale jest ich znacznie więcej. Nie można zapomnieć o podłożu genetycznym, siedzącym trybie życia czy też stosowaniu używek. Inne istotne czynniki predysponujące do osteoporozy to płeć żeńska, rasa biała i żółta, a także niedobór estrogenów. Tak więc dieta bogata w wapń niestety nie chroni przed zachorowaniem na osteoporozę [6].

6. Badanie densytometryczne (gęstości kości) jest bolesne  — MIT

Badanie densytometryczne umożliwia diagnozę osteoporozy. Pozwala na pomiar gęstości mineralnej kości. Najbardziej miarodajna jest densytometria szyjki kości udowej. Ta procedura diagnostyczna jest całkowicie bezbolesne, trwa kilka minut i nie trzeba się do niej w żaden sposób przygotowywać [6]. 

7. Osteoporoza to choroba cywilizacyjna — FAKT

Tak jak nowotwory czy też choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza także obecnie zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Poprzez ciągły rozwój cywilizacji, ludzie żyją dłużej. Przez to wydłuża się czas kiedy zmniejsza się ich masa kostna. Niewątpliwie zmienił się też tryb życia, coraz rzadziej wykonujemy pracę fizyczną, a coraz częściej zastępuje ją siedzący tryb życia. Kolejnym elementem, który uległ zmianie, jest dieta, gdzie spożycie produktów mlecznych jest mniejsze, natomiast wzrosło użycie soli kuchennej. Używki takie jak alkohol i papierosy stały się bardziej popularne i dostępne. To wszystko przyczyniło się do rozwoju osteoporozy w naszej cywilizacji [2].

8. Kobiety rasy białej są bardziej narażone na osteoporozę — FAKT

Wśród kobiet rasy białej osteoporoza występuje częściej. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że u kobiet rasy białej występuje ryzyko złamań o 30% wyższe niż u Amerykanek pochodzenia meksykańskiego i Afroamerykanek [5].