leki-orange

Czym smarować blizny po ospie? Jaka jest najlepsza maść?

Blizny po ospie – jak się ich pozbyć?

Panuje powszechne przekonanie, że zmian skórnych w czasie ospy nie można rozdrapywać, bo mogą zostać blizny. Jest to prawda. Jednak krostki mogą ulec naruszeniu nawet bez drapania, co również przyczynia się do powstawania blizn. Co stosować na blizny po ospie?

Co stosować na blizny po ospie?

Ospa wietrzna najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak nie znaczy to, że dorośli na nią nie chorują. Jeśli nie przechorowało się ospy w dzieciństwie albo nie zostało się przeciwko niej zaszczepionym, to również dorośli mogą zachorować na tę swędzącą chorobę. Co zrobić, jeśli po ospie zostaną nam blizny? Jaka jest najlepsza maść na blizny po ospie? Co stosować na blizny po ospie?

Jakie są maści na blizny po ospie?

Zdecydowanie najprostszym zabiegiem będzie smarowanie blizn po ospie maściami. W tym przypadku najlepsze są preparaty na bazie silikonów, które stosuje się również w leczeniu blizn innego pochodzenia.

Preparaty na bazie silikonów

W przypadku świeżej blizny tkanka ulega szybkiemu wysychaniu, co predysponuje do pozostawiania brzydkich zmian. Silikony ograniczają przezskórne parowanie przez skórę, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia przekrwienia tkanki i odkładania kolagenu. Z tego powodu blizna ulega wygładzeniu i wizualnemu zmniejszeniu [1,2].

Maści na blizny po ospie na bazie silikonów należy stosować od momentu wygojenia rany. W celu uzyskania optymalnego efektu stosuje się je nawet przez kilka miesięcy, minimum 1 raz dziennie. Istnieją również plastry na bazie silikonów, jednak blizny po ospie są małe i w tym przypadku bardziej komfortowe będą maści lub żele.

Bliznasil, żel, wyrób medyczny

Skład

 • Polisiloksany, dwutlenek krzemu

Stosowanie

 • Dwa razy dziennie masować bliznę i pozostawić do wyschnięcia.

Wskazania

 • Pielęgnacja blizn różnego pochodzenia

O produkcie

 • Preparat o potwierdzonym i działającym składzie.
 • Szybko wysycha i nie brudzi ubrań.
 • Można stosować bez ograniczeń wiekowych.
 • Po wyschnięciu można na żel aplikować inne kosmetyki.

Silaurum, żel, wyrób medyczny

Skład

 • Polisiloksany, cyklopentasiloksan, nanokoloid złota, dwutlenek krzemu.

Stosowanie

 • Dwa razy dziennie masować bliznę i pozostawić do wyschnięcia.

Wskazania

 • Pielęgnacja blizn różnego pochodzenia

O produkcie

 • Preparat o potwierdzonym i działającym składzie.
 • Szybko wysycha i nie brudzi ubrań.
 • Można stosować bez ograniczeń wiekowych.
 • Po wyschnięciu można na żel aplikować inne kosmetyki.

Czerwona skóra po ospie — co na przebarwienia?

Bywa i tak, że blizny po ospie są niewielkie i przypominają przebarwienia skórne. Czym smarować takie blizny po ospie? W tym przypadku warto sięgnąć po preparaty na przebarwienia. Mogą to być kosmetyki, jednak ich moc działania będzie niewielka, natomiast istnieją także leki. Są to maści lub kremy, np. Skinoren lub Acne-Derm.

Co stosować na blizny po ospie?

Skinoren, krem lub żel, lek bez recepty

Skład

 • 1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego.

Stosowanie

 • 2 razy na dobę.

Wskazania

 • Leczenie trądziku pospolitego i przebarwień skóry.

O produkcie

 • Produkt może wysuszać skórę.
 • Unikać ekspozycji słonecznej i stosować filtry UV.

Acne-Derm, krem, lek bez recepty

Skład

 • 1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego.

Stosowanie

 • 2 razy na dobę.

Wskazania

 • Leczenie trądziku pospolitego i przebarwień skóry.

O produkcie

 • Produkt może wysuszać skórę.
 • Unikać ekspozycji słonecznej i stosować filtry UV.

Czy stosować aloes na blizny po ospie?

Czy aloes na blizny po ospie jest warty stosowania? Żele z aloesem nawilżają i  łagodzą podrażnienia skórne, dlatego zdecydowanie warto stosować je na blizny po ospie. Nawilżenie jest kluczowe w leczeniu blizny, dlatego oprócz żeli aloesowych można stosować także inne kosmetyki nawilżające skórę.

Natomiast okazuje się, że aloes zawiera cenne składniki, które pomagają w leczeniu przebarwień skórnych, co jest korzystne przy leczeniu blizn po ospie. Istnieją też pojedyncze badania, które pokazują, że aloes przyspiesza gojenie ran i redukuje widoczność blizn. Z tego powodu warto stosować aloes na blizny po ospie [3,4].

Jakie są inne sposoby na blizny po ospie?

Okazuje się, że maści na blizny po ospie to nie jedyne rozwiązanie. Dobrze radzą sobie z nimi także zabiegi kosmetyczne.

Warto stosować peelingi na zmienione miejsca. Peeling ma działanie złuszczające i usuwa zrogowaciały naskórek, a przez to pozwala zregenerować i odbudować warstwę naskórka. Do tego celu używa się preparatów na bazie kwasu salicylowego, kwasu trichlorooctowego lub kwasu glikolowego [2]. Ciekawe efekty przynoszą zabiegi z zastosowanie mikroigieł. Procedura polega na nakłuciu blizny wieloma mikroigłami o długości około 1,5 mm. Ma to na celu przyspieszenie regeneracji skóry [2]. Do usuwania blizn stosuje się także zabiegi laserowe [2].

Czy da się całkowicie pozbyć blizn, przebarwień i dziur po ospie?

Blizny po ospie wietrznej mogą się pojawić po przebyciu tej choroby, szczególnie jeśli wykwity skórne były intensywne i występowały na różnych częściach ciała. Nie da się całkowicie pozbyć blizn, ale istnieją różne metody i zabiegi, które mogą pomóc w ich zredukowaniu lub złagodzeniu. Ostateczny wynik zależy od wielu czynników, takich jak wiek, typ i rozmiar blizn oraz odpowiedź organizmu na leczenie.

Pamiętaj, że każda skóra reaguje inaczej na różne metody, więc nie ma gwarancji, że blizny zostaną całkowicie usunięte. Wiele zależy od indywidualnych czynników i cech skóry.

Omawiane schorzenia
1. Definicja i rodzaje blizn. Blizny są naturalnym skutkiem procesu gojenia się skóry po urazach. Choć są niewygodne estetycznie, stanowią dowód na skuteczną odpowiedź skóry na uszkodzenia. Wyróżniam…
Przebarwienia skóry to plamy lub obszary skóry, które mają inną kolorystykę niż reszta skóry. Mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze i pojawiają się zwykle na skutek nadmiernego wystawienia na słońce, zm…
Omawiane substancje
Kwas azelainowy jest substancją wykazującą działanie przeciwtrądzikowe oraz zapobiegające przebarwieniom potrądzikowym. Działa przeciwbakteryjnie i ogranicza rogowacenie naskórka. Preparaty zawierając…
Polisiloksan to polimer, którego główny łańcuch zbudowany jest z naprzemiennie ułożonych atomów krzemu i tlenu. Stanowi on składnik różnych preparatów stosowanych na skórę w celu redukcji blizn. Posia…
Podsumowanie
ProduktyAcne-Derm, krem, 20%, Skinoren, żel, 150 mg/g, Skinoren, krem, 200 mg/g
SubstancjeKwas azelainowy,
Polisiloksan
SchorzeniaBlizna,
Przebarwienia skóry
KategoriaBlizny,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na skórę,
Porównywarka leków,
Problemy skórne
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji04.05.2023
Bibliografia4 źródła