👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Czy aducanumab jest skutecznym lekiem na chorobą Alzheimera?

Aducanumab — lek zwalczający przyczynę choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Jej farmakoterapia dotychczas opierała się na leczeniu objawowym. Jednak w ostatnim czasie trwają intensywne badania nad nowym lekiem zwalczającym przyczynę choroby. Co to za związek? Jaki ma mechanizm działania?

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego o niecałkowicie poznanej przyczynie i nie w pełni poznanym mechanizmie powstawania. W trakcie rozwoju choroby dochodzi do uszkodzenia struktur mózgu, głównie kory mózgowej. W wyniku tego ulegają zaburzeniu wyższe funkcje umysłowe, w tym pamięć, mowa i myślenie abstrakcyjne. Choroba Alzheimera rozwija się powoli, jednak z biegiem czasu jej symptomy stają się coraz bardziej nasilone, utrudniając finalnie wykonywanie codziennych prostych czynności. Czy aducanumab stanie się skutecznym narzędziem do walki z chorobą Alzheimera? [1].

Jak leczy się chorobę Alzheimera?

Jaki jest najskuteczniejszy lek na Alzheimera? Pomimo nieustannego rozwoju medycyny, do tej pory nie udało się opracować leku, który hamowałby przebieg tej choroby. Farmakoterapia tego schorzenia obecnie opiera się głównie na metodach niwelujących jego objawy. Przykładem takiego postępowania jest podawanie leków zwiększających stężenie acetylocholiny w mózgu — neuroprzekaźnika, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych. Taki lekami są m.in. rywastygmina i donepezil. Innym mechanizmem stosowanym w leczeniu objawowym choroby Alzheimera jest hamowanie receptora dla kwasu glutaminowego — jego nadmiar jest odpowiedzialny za objawy otępienia. Lekami działającymi w ten sposób są m.in. memantyna. Niemniej, powyższe metody nie wpływają w żaden sposób na przyczynę choroby.

Aducanumab — co to za związek?

Aducanumab to eksperymentalne ludzkie przeciwciało monoklonalne. Jest ono obecnie poddawane intensywnym badaniom pod kątem zastosowania w leczeniu wczesnego stadium choroby Alzheimera [2] .

Aducanumab – nowy lek na Alzheimera?

Badania kliniczne dotyczące aducanumabu dowiodły, że związek ten istotnie zmniejszał liczbę szkodliwych płytek w mózgach chorych. Usuwa on lepkie złogi białka — amyloidu beta — który znajduje się w mózgach pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Zahamowane gromadzenie się tego białka może skutkować zatrzymaniem procesów niszczenia mózgu, nie doprowadzając do objawów otępienia i zaburzeń funkcji poznawczych. Aduhelm (nazwa handlowa leku zawierającego aducanumab) miałby być pierwszym lekiem skierowanym na przyczynę choroby [3] .

Aducanumab – gdzie kupić?

Aduhelm jeszcze nie jest dopuszczony do obrotu. Firma Biogen, która opracowała ten produkt leczniczy, zamierza ubiegać się o jego rejestrację. Jego wskazaniem do stosowania byłoby hamowanie choroby Alzheimera na jej wczesnych stadiach rozwoju. Gdyby próba rejestracji zakończyłaby się sukcesem, aducanumab byłby pierwszym związkiem aktywnym na rynku redukującym postęp objawów klinicznych choroby Alzheimera [3].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Choroba Alzheimera to postępująca choroba neurodegeneracyjna, charakteryzująca się utratą funkcji i śmiercią komórek nerwowych w kilku obszarach mózgu, prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Jest t…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaChoroba Alzheimera
KategoriaLeki na receptę,
Ośrodkowy układ nerwowy
TematyLeki biologiczne,
Leki neurologiczne
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji03.09.2021
Bibliografia3 źródła