Nowe zastosowanie agonistów receptora GLP-1

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Birgham, Harvard Medical School oraz University Hospital Zurich w Szwajcarii na podstawie retrospektywnego badania obserwacyjnego stwierdzili niższe wskaźniki zaostrzenia astmy i zmniejszenie objawów choroby u pacjentów przyjmujących agoniści receptorów GLP-1 w porównaniu z osobami, które rozpoczęły alternatywne terapie.

Leki przeciwcukrzycowe – agoniści receptora GLP-1, podawane są w celu zwiększenia produkcji insuliny przez trzustkę. Ponadto, w terapii cukrzycy stosowane są jako dodatek do metforminy lub do wywoływania utraty wagi u osób z otyłością.

Czytaj również: Astma oskrzelowa — objawy i leczenie

REKLAMA
REKLAMA

Leki nie tylko na cukrzycę

Diabetycy leczeni tą grupą leków w celu poprawy kontroli cukru we krwi, mieli również lepszą kontrolę nad astmą i jej objawami. Zaś dla pacjentów cierpiących na dychawicę oskrzelową bez współistniejącej cukrzycy typu 2, wyniki badań budzą nadzieję na dopuszczenie do leczenia nowej klasy leków.

W badaniach przedklinicznych wykazano, że agoniści GLP-1R zmniejszają alergiczne zapalenie dróg oddechowych i zapalenie dróg oddechowych wywołane przez wirusy.

Czytaj również: Terapia trójlekowa – nowe badania dotyczące leczenia astmy

Odkrycie zostało opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. W celu dopuszczenia agonistów GLP-1R do leczenia astmy konieczne są badania prospektywne, aby potwierdzić korzyści ich stosowania w terapii dychawicy. Autorzy badania otrzymali w tym celu finansowanie z National Institutes of Health na rozpoczęcie randomizowanego badania klinicznego.

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2021-05-diabetes-medication-shown-benefit-asthma.html