Choroba zwyrodnieniowa stawów w świetle nowych doniesień

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) została wzięta pod lupę przez badaczy z angielskiego Uniwersytetu w Nottingham. Jak zaznaczają współautorzy badania, OA to najczęstsza forma zapalenia stawów. Jak dotąd nie ma ukierunkowanej terapii. Leczenie skupia się na analgezji, jednak leki przeciwbólowe – takie jak NLPZ i opioidy – wykazują niewielką skuteczność w tym schorzeniu. Natomiast często powodują działania niepożądane.

Czytaj również: Wpływ statyn na miażdżycę aorty wstępującej

Metodyka badania

Punkt wyjścia dla badaczy stanowiła hipoteza, iż jeśli beta-blokery zmniejszają ból związany z OA. Obniżą także współczynnik konsultacji lekarskich w sprawie bólu i choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub biodrowego.

REKLAMA
REKLAMA

Przeanalizowano zatem dane na temat blisko 112 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 40 lat. Grupa pacjentów po raz pierwszy w życiu rozpoczęła terapię beta-blokerami. Następnie dokonano porównania z równie liczną grupą osób, którym nie przepisano tych leków.

Czytaj również: Czy Viagra może przedłużyć życie mężczyzn z chorobą wieńcową?

Choroba zwyrodnieniowa stawów a beta-blokery

Wyniki badania ukazały, że otrzymanie recepty na beta-blokery było związane z obniżonym skumulowanym ryzykiem konsultacji lekarskiej z powodu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, bólu kolana i bólu biodra. Propranolol i atenolol powiązano z mniejszą częstością konsultacji w sprawie dolegliwości stawu kolanowego.

„Nasze ustalenia sugerują, że atenolol mógłby być rozważony dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i współistniejącymi schorzeniami, w których wskazane są beta-blokery” – komentują Nakafero i Abhishek. Jednocześnie podkreślają, iż ze względu na obserwacyjny charakter badania, jego wyniki wymagają dalszego potwierdzenia. Dodatkowo powinny być interpretowane z ostrożnością.

Źródło: https://www.drugs.com/news/beta-blocker-heart-meds-might-lower-arthritis-risk-97808.html