Dostępne postaci leku

tabletki powlekane

Działanie

Kolchicyna to lek, który działa na komórki naszego ciała, blokując jedną z ich kluczowych funkcji – podział. Komórki dzielą się, tworząc mikroskopijne 'drabinki’ zwane mikrotubulami. Kolchicyna 'rozmontowuje’ te drabinki, uniemożliwiając komórkom podział.

Wskazania

Kolchicyna to lek, który lekarze mogą przepisać w przypadku dny moczanowej (choroby, która powoduje ból i obrzęk w stawach, zwłaszcza w dużym palcu u nogi) lub zapalenia osierdzia (choroby serca, która powoduje ból w klatce piersiowej i uczucie zmęczenia). Działa on na te choroby poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z kolchicyną jeśli masz alergię na ten składnik. To samo dotyczy osób z problemami z wątrobą lub nerkami – one mogą mieć problemy z przetwarzaniem tej substancji. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, albo planujesz ciążę, leki z kolchicyną mogą być szkodliwe dla dziecka. Także niektóre leki, jak np. przeciwgrzybicze, mogą nie współgrać z kolchicyną.

Działania niepożądane

Kolchicyna może powodować różne efekty uboczne. Często pojawiają się problemy z trawieniem, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunka. Możemy też czuć się osłabieni i męczący się szybciej niż zwykle. Rzadziej, ale też się zdarza, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, wysypka na skórze, gorączka. W skrajnych przypadkach kolchicyna może uszkodzić nerwy i mięśnie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie kolchicyny może objawiać się biegunką, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha czy gorączką. Możesz odczuć ogólne osłabienie czy problemy z oddychaniem.

Środki ostrożności

Kolchicyna to silny lek, którego nie wolno przekraczać zalecanej dawki. O ile nie zaleci inaczej lekarz, nie powinniśmy go stosować dłużej niż 3 dni. Po zażyciu leku unikaj spożywania grejpfrutów i soku z nich, ponieważ mogą one zwiększyć ilość leku w organizmie. Leku nie powinniśmy łączyć z alkoholem. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból brzucha, wymioty, biegunka, uczucie osłabienia, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.