Acytretyna jest retinoidem, który jest formą witaminy A. Jest stosowana w leczeniu ciężkiej łuszczycy u dorosłych. Reguluje procesy odnowy, różnicowania i rogowacenia naskórka. Działa wyłącznie objawowo.
Acytretyna jest retinoidem, który jest formą witaminy A. Jest stosowana w leczeniu ciężkiej łuszczycy u dorosłych. Reguluje procesy odnowy, różnicowania i rogowacenia naskórka. Działa wyłącznie objawowo.
Acytretyna działa poprzez hamowanie nadmiernego wzrostu komórek i keratynizacji (procesu, w którym komórki skóry ulegają pogrubieniu w wyniku odkładania się w nich białka) obserwowanego w łuszczycy. W związku z tym zmniejsza zgrubienie skóry, tworzenie się płytki i łuszczenie.
Głównym metabolitem acytretyny jest cis-acytretyna, która ma działanie teratogenne.
Acytretyna jest dostępna w postaci kapsułek.
Pacjent nie powinien przyjmować tego leku, jeśli:
-występuje u niego ciężka choroba wątroby lub ciężka choroba nerek;
-występuje duże stężenie trójglicerydów (rodzaj tłuszczu) we krwi;
-pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią (lek może przenikać do mleka matki i powodować poważne działania niepożądane u dziecka karmionego piersią);
-stosuje również metotreksat;
-stosuje równocześnie antybiotyk z grupy tetracyklin (takich jak demeklocyklina, doksycyklina, minocyklina, tetracyklina i inne).
Wskazaniami do stosowania acytretyny są łuszczyca oraz zaburzenia rogowacenia skóry.
Jeśli dojdzie do przedawkowania należy natychmiast odstawić acytretynę. Objawami przedawkowania acytretyny są bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, senność, rozdrażnienie oraz świąd.
Do częstych działań niepożądanych acytretyny należą:
-spierzchnięte wargi, suchość w ustach;
-swędzenie lub łuszczenie się skóry;
-słabe paznokcie, krucha skóra;
-łuszcząca się skóra na dłoniach i stopach;
-wypadanie włosów;
-suchość oczu, dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych;
-suchość lub katar, krwawienia z nosa;
-ból stawów, napięte mięśnie.
Może upłynąć od 2 do 3 miesięcy zanim objawy ulegną poprawie, a nawet może dojść do pogorszenia łuszczycy po rozpoczęciu stosowania acytretyny. Należy kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleceniami i poinformować lekarza, jeśli objawy nie ulegną poprawie.
Podczas stosowania acytretyny mogą być konieczne częste badania krwi oraz dodatkowe badania medyczne, w tym prześwietlenia.
Lek ten może powodować poważne wady wrodzone. Nie należy stosować acytretyny, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli może zajść w ciążę w ciągu 3 lat po zaprzestaniu stosowania leku.W regularnych odstępach czasu należy wykonywać testy ciążowe, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.
Zarówno mężczyźni jak i kobiety nie powinni oddawać krwi podczas stosowania acytretyny i przez co najmniej 3 lata po ostatniej dawce. Jeśli oddana krew zawierająca acytretynę zostanie podana kobiecie w ciąży, może to spowodować wady wrodzone.
Koniec.
No more pages to load