aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy warto szczepić się na dur brzuszny?

SPIS TREŚCI

Szczepienie na dur. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Dur brzuszny, pomimo, że zagrożenie jego wystąpienia w Polsce jest znikome, nie powinien być lekceważony. Brak jego rozpowszechnienia wynika z dobrych warunków sanitarnych w naszym kraju. Jednakże w przypadku podróży do krajów o niższych standardach czystości warto się zaszczepić. Jakie objawy powoduje ta choroba? Jak jej zapobiegać? Jakie szczepionki są dostępne w Polsce?

Co to jest dur brzuszny?

Dur brzuszny, znany również jako tyfus lub gorączka jelitowa, jest infekcją bakteryjną. Wywołują go bakterie Salmonella Typhi, które nie bytują poza organizmem człowieka (ludzie są więc jedynym rezerwuarem tej bakterii). Ponieważ zakażenie występuje najczęściej w przypadku kontaktu z nosicielem drogą fekalno-oralną, to o tyfusie mówi się jako o  chorobie brudnych rąk. Po tym, jak nastąpi przedostanie się bakterii do organizmu człowieka, następuje bezobjawowa inkubacja trwająca zwykle 2-4 tygodnie [1].

Czy dur to krztusiec?

Niektórzy pacjenci mylą dur brzuszny z krztuścem, pomimo, że są to dwie różne choroby, o zupełnie odmiennych symptomach. Wspólną cechą jest jedynie to, że obydwie choroby wywoływane są przez bakterie. Krztusiec (koklusz) jest jednak ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych, wywoływaną przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis) [2].

Jakie są objawy duru brzusznego?

Do najczęstszych objawów duru brzusznego należą:

 • gorączka;
 • ból głowy i zmęczenie;
 • utrata apetytu;
 • ból brzucha;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka lub zaparcia;
 • objawy typowe dla przeziębienia (ból gardła, kaszel czy bóle mięśniowe) [3].

Profilaktyka duru brzusznego. Jak zapobiec chorobie?

 • najważniejszą profilaktyką jest wykonanie szczepienia zgodnie z zaleceniami i terminami;
 • spożywanie posiłków w sprawdzonych miejscach i przetworzonych w wysokiej temperaturze;
 • w przypadku surowych warzyw i owoców, należy je dokładnie umyć i obrać ze skórki;
 • picie jedynie czystej wody, najlepiej butelkowanej;
 • unikanie dodawania lodu, który może być zrobiony ze skażonej wody lub podany do napoju brudnymi rękami;
 • częste mycie rąk i używanie środków dezynfekujących;
 • nie wkładanie brudnych rąk do buzi i nie dotykanie twarzy [1,3].

Szczepienie na dur brzuszny.

Szczepienie na dur brzuszny – jakie preparaty są dostępne?

Szczepionki na dur brzuszny zawieraja inaktywowane (zabite) lub atenuowane (żywe, ale osłabione) drobnoustroje chorobotwórcze. Szczepionka może być dostępna w postaci zastrzyku (3 preparaty) lub doustnej kapsułki (1 preparat). Na polskim rynku dostępne są następujące preparaty:

 • Typhim Vi – inaktywowana, pojedyncza (tylko na dur brzuszny), jednodawkowa, w formie zastrzyku (najczęściej stosowana w chwili obecnej ze względu na jednodawkowość);
 • Ty – inaktywowana, pojedyncza, zastrzyk, w przeciwieństwie do Typhim Vi, szczepienie składa się z 3 dawek podawanych w schemacie 0-1-12 miesięcy;
 • TyT – inaktywowana, durowo-tężcowa (w przeciwieństwie do dwóch szczepionek powyżej jest to szczepionka skojarzona, uodparnia również na tężec), dawkowana jest analogicznie do szczepionki Ty, również w formie iniekcji;
 • Vivotif – pojedyncza, zawiera żywe, osłabione szczepy bakterii, jako jedyna jest w formie kapsułek, stosuje się 3 kapsułki na czczo w ciągu 5-dniowego szczepienia (pierwszego, trzeciego i piątego dnia) [1-3].

Szczepienie na dur – ile przed wyjazdem?

W Polsce dur brzuszny nie jest groźny, a notowane średnio kilka przypadków rocznie pochodzi z zakażeń zagranicą. Największe zagrożenie zachorowania niesie podróż do regionów o złych warunkach higieniczno-sanitarne, głównie w Afryce, Azji Południowej czy na Karaibach. Z tego względu, przed podróżą w te regiony świata warto pomyśleć o zaszczepieniu się [1].

W zależności od preparatu, planując wyjazd, szczepienie należy wykonać odpowiednio wcześnie:

Vivotif – co najmniej 7-10 dni od przyjęcia ostatniej dawki;

Typhim Vi – nie mniej niż 1-3 tygodnie;

Ty i TyT – schemat szczepienia trwa ponad rok (0-1-12 miesięcy) [3].

Szczepienia na dur – w jakim wieku można stosować?

Szczepionki są przepisywane na receptę przez lekarza, w związku czym jest on w stanie dobrać odpowiedni preparat w zależności od wieku pacjenta. Generalnie, według zaleceń producentów powinny być one stosowane:

 • Typhim Vi – po ukończeniu 2 lat;
 • Ty i TyT – dla pacjentów mających od 5 do 60 lat;
 • Vivotif – od 5. roku życia [1].

Dur brzuszny szczepienie – na ile lat uodparnia?

Wszystkie wymienione szczepionki przeciw durowi brzusznemu gwarantują ok. 3-letnią ochronę. Jednakże pacjentom, którzy często podróżują do krajów zagrożonych występowaniem tyfusu, zaleca się szczepienia przypominające. Dzięki nim ilość przeciwciał będzie na odpowiednio wysokim poziomie, jednocześnie przedłużając okres pamięci immunologicznej (do łącznych 5 lat) [1,3].

Podsumowanie

Dur brzuszny jest groźną, bakteryjną infekcją układu pokarmowego rozpowszechnioną w szczególności na dużej części południowej półkuli Ziemi. Szczepienie daje od 3 do 5 lat ochrony przed ciężkim przebiegiem i poważnymi powikłaniami, dlatego osoby często podróżujące do krajów afrykańskich czy azjatyckich, bezwzględnie powinny się zaszczepić, a na miejscu w sposób szczególny dbać o higienę. W Polsce co roku odnotowuje się kilka przypadków tyfusu. Są to jednak przypadki przywleczone z zagranicy.

Bibliografia

 1. Paul, Małgorzata. „Dur brzuszny niedocenionym zagrożeniem zdrowotnym dla Polaków podróżujących do krajów strefy tropikalnej,„.” Problemy Higieny i Epidemiologii 4 (2013).
 2. Olszyńiska-Krowicka, Maria, and Piotr Karol Borkowski. „Typhoid fever imported from the tropic in Poland.” Przeglad Epidemiologiczny 61.1 (2007): 95-98.
 3. House, Deborah, et al. „Typhoid fever: pathogenesis and disease.” Current opinion in infectious diseases 14.5 (2001): 573-578.

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Dur brzuszny

  Dur brzuszny to choroba zakaźna wywołana przez wirus HAV, która atakuje wątrobę i może prowadzić do poważnych powikłań. Objawy choroby to m.in. bóle brzucha, nudności, wymioty i gorączka.
 • Dur brzuszny i dury rzekome

  Dur brzuszny i dury rzekome to choroby zakaźne wywoływane przez wirusy, które atakują układ pokarmowy i powodują objawy takie jak biegunka, wymioty, gorączka i bóle brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .