,

Jakie są dobre plastry nikotynowe na palenie papierosów?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj skuteczne plastry na rzucenie palenia!

Plastry zawierające nikotynę są jednym z możliwych sposobów ułatwiających rzucenie palenia papierosów. Czy tego typu plastry są skuteczne? Czy są bezpieczne? Jak się je stosuje? Jakie preparaty dostępne są na rynku? 
Jakie plastry na rzucenie palenia? (fot. Canva)

Plastry nikotynowe – jak działają? 

Plastry nikotynowe działają na zasadzie nikotynowej terapii zastępczej. Ich działanie polega na powolnym uwalnianiu nikotyny z plastra przyklejonego na skórę. Do organizmu dostarczana jest więc nikotyna w inny sposób niż poprzez zapalenie papierosa, co zmniejsza potencjalne skutki rzucania palenia. Należy pamiętać, że nikotyna jest substancją silnie działającą i może powodować szereg działań niepożądanych, dlatego plastry trzeba stosować zgodnie z zaleceniami [1]. 

Jak stosować plastru na rzucanie palenia?

Plastry należy stosować zgodnie z instrukcją. Należy je naklejać na nieowłosioną skórę na klatce piersiowej, biodrze czy ramieniu, najlepiej rano po przebudzeniu. Co ważne, nie należy przyklejać plastra przez dwa dni z rzędu. Powinno się zmieniać miejsca jego aplikacji. Jako, że nikotyna z plastra uwalnia się stopniowo (najczęściej przez ok. 16 h) plaster powinno się nosić przez cały dzień, a przed pójściem spać należy go odkleić. Następnego dnia rano powinno przykleić się nowy plaster [1,2].

Plastry antynikotynowe – plusy i minusy

Określenie ,,plastry antynikotynowe’’, pomimo że jest często używane potocznie, nie jest do końca prawdziwe. Tego typu plastry zawierają nikotynę, dlatego trudno mówić, żeby były antynikotynowe. Niemniej jednak, ich stosowanie niesie za sobą zarówno wady, jak i zalety.

Niewątpliwymi plusami ich stosowania jest zmniejszenie objawów odstawienia papierosów oraz nie narażenia siebie i innych na obecne w papierosach substancje smoliste (przy założeniu, że pacjent przestaje palić). Największymi wadami stosowania tego typu plastrów jest możliwość ich odklejenia się od skóry. Nie będą one wtedy uwalniać substancji czynnej, czyli działać, dlatego należy to kontrolować. Dodatkowo pacjent przyzwyczajony do zajęcia ust przez papierosa i zaciągania się, nie zawsze jest w stanie szybko pozbyć się tego nawyku. Trzeba pamiętać także, że od nikotyny można się uzależnić, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zalecanych dawek podczas kuracji [1,2]. 

Jakie plastry na rzucenie palenia kupisz w aptece?

Wszystkie plastry nikotynowe dostępne na rynku są produktami leczniczymi. Różnią się one dawkami nikotyny, dzięki czemu mogą być stosowane na różnych etapach walki z nałogiem lub w zależności od stopnia uzależnienia pacjenta. Trzeba pamiętać, że tego typu preparaty są dostępne tylko dla osób które skończyły 18 lat.

Nicorette Invisipatch, 25 mg/16 h, plastry transdermalne

Nicorette Invisipatch, 15 mg/16 h, plastry transdermalne

Nicorette Invisipatch, 10 mg/16 h, plastry transdermalne

Niquitin przezroczysty, 21 mg/24 h, system transdermalny, plastry

Niquitin przezroczysty, 14 mg/24 h, system transdermalny, plastry 

Niquitin przezroczysty, 7 mg/24 h, system transdermalny, plastry

Plastry na palenie – podsumowanie 

Palenie papierosów niesie za sobą wiele potencjalnych problemów zdrowotnych w przyszłości, dlatego wiele osób próbuje zerwać z nałogiem. Jedną z metod, które mogą pomóc pozbyć się tego nałogu, są plastry nikotynowe. Występują one w trzech stopniach stężenia nikotyny, dzięki czemu podczas postępującej kuracji zmniejsza się, co jakiś czas, jej dawkę dostarczaną do organizmu. Ich stosowanie, co najważniejsze, wygasza efekt odstawienia, który mógłby powodować wiele niekorzystnych działań niepożądanych przy odstawieniu palenia z dnia na dzień.

Bibliografia

 1. Russell, M. A., et al. „Targeting heavy smokers in general practice: randomised controlled trial of transdermal nicotine patches.” British medical journal 306.6888 (1993): 1308-1312.
 2. Srivastava, E. D., et al. „Sensitivity and tolerance to nicotine in smokers and nonsmokers.” Psychopharmacology 105.1 (1991): 63-68.
 3. Nicorette Invisipatch charakterystyka produktu leczniczego
 4. Niquitin przezroczysty charakterystyka produktu leczniczego

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Nikotyna

  Nikotyna to organiczny związek chemiczny, który występuje w tytoniu i działa pobudzająco na układ nerwowy człowieka. Palenie tytoniu powoduje uzależnienie od nikotyny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Uzależnienie od nikotyny

  Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, która powoduje silną potrzebę palenia papierosów. Jest to jedno z najczęstszych uzależnień na świecie i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .