leki-orange

Poznaj właściwości lecznicze oczaru wirginijskiego

Jakie właściwości ma oczar wirginijski?

Oczar Wirginijski to roślina, której ojczyzną jest Ameryka Północna. Od dłuższego czasu jest to popularny składnik kosmetyków — szczególnie tych dedykowanych dla cery trądzikowej, a także wrażliwej, skłonnej do uszkodzeń. To także roślina znana w przemyśle farmaceutycznym, przy produkcji kremów, maści i czopków przeciw żylakom. Jakie inne właściwości posiada oczar wirginijski i gdzie jeszcze znalazł zastosowanie?

Oczar wirginijski — co to za roślina?

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, jednak jej atrakcyjne właściwości sprawiły, że jest chętnie uprawiana w Europie oraz Azji. Może być krzewem lub drzewem. Na przełomie jesieni i zimy roślina kwitnie, wytwarzając atrakcyjne kwiaty o żółtej barwie. Surowcem leczniczym (a także wykorzystywanym w kosmetologii) są liście, kora oraz gałązki oczaru [1,2].

Oczar wirginijski — właściwości. Jak działa ta roślina?

Najważniejsze substancje aktywne, które zawiera oczar wirginijski to garbniki (m.in. hamamelitanina). Inne substancje odpowiadające za działanie lecznicze i kosmetyczne to proantocyjanidyny, kwas galusowy, a także kwas kawowy, chinowy, saponiny i flawonoidy. Surowiec zawiera również olejek eteryczny. Ważną właściwością oczaru, jest działanie ścigające, za które odpowiadają głównie garbniki. Zastosowanie preparatów z oczaru wirginijskiego na skórę i błony śluzowe, pozwala na uszczelnienie błon komórkowych oraz zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych.

Inną właściwością jest działanie przeciwbakteryjne. Wyciągi wodne z liści oczaru wirginijskiego okazały się skuteczne w hamowaniu wzrostu niektórych bakterii, takich jak Escherichia coli,  Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis. Woda oczarowa, ceniona jest również za właściwości przeciwzapalne. Działanie antyoksydacyjne wykazały hamamelitaniny, które w badaniach z wykorzystaniem spektroskopii elektronowego rezonansu magnetycznego hamowały produkcję rodników hydroksylowych oraz ponadtlenkowych [1,2,3].

Oczar wirginijski w kosmetyce. Jakie ma zastosowanie?

Oczar wirginijski to roślina, która szczególnie ceniona jest podczas produkcji kosmetyków. Wyciągi z oczaru wirginijskiego są bowiem częstym składnikiem kremów, toników, hydrolatów. Szczególnie cenią je osoby ze skórą trądzikową, dla których preparaty zawierające oczar wirginijski są zalecane. Pozwalają na uregulowanie ilości wydzielanego przez skórę trądzikową sebum. Ponadto jest to roślina, której właściwości wykorzystuje się w kosmetykach dla skóry skłonnej do uszkodzeń i podrażnień m.in. do cery naczynkowej (jak np. preparaty łagodzące podrażnienia po oparzeniach słonecznych) [1,2].

Na co pomaga oczar wirginijski?

Oczar wirginijski ze względu na właściwości przeciwzapalne, ściągające, a także wzmacniające i uszczelniające naczynia żylne, stosowany jest w przypadku hemoroidów, czyli żylaków odbytu. W aptekach dostępne są m.in. preparaty gotowe w formie czopków homeopatycznych (Avenoc). Oczar wirginijski maść na hemoroidy z tym składnikiem, dostępna jest jako preparat  homeopatyczny (Proktosanol).

Oczar wirginijski właściwości.

Oczar wirginijski na żylaki to kolejne zastosowanie tej wszechstronnej rośliny. Jest to częsty składnik żeli i kremów na tzw. zmęczone nogi, czyli dla osób podatnych na występowanie żylaków nóg (np.długotrwale stojących w pracy). Często preparaty te wzbogacone są także w inne składniki jak wyciąg z kasztanowca, również wykazujący korzystny efekt w przypadku żylaków (np. żel z oczaru wirginijskiego Farm-vix).

Wymienione dotychczas zastosowania dotyczyły stosowania oczaru zewnętrznie, natomiast można stosować go także wewnętrznie. Oczar wirginijski do picia stosuje się przede wszystkim w przypadku stanów zapalnych żołądka oraz przełyku. Okazał się również skuteczny w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobą wrzodową żołądka. Przed zastosowaniem doustnym należy go odpowiednio przygotować, sporządzając odwar oczarowy [1,2].

Oczar wirginijski w studio tatuażu

Jednym z ciekawszych zastosować oczaru wirginijskiego, (a dokładniej wodnego destylatu z liści i młodych gałęzi) jest jego wykorzystywanie w produkcji farb do tatuaży. Dzięki takiemu dodatkowi zapobiega się usuwaniu barwnika ze skóry [1].

Omawiane schorzenia
Choroba wrzodowa żołądka, nazywa potocznie wrzodami żołądka, polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów trawiennych — ubytków w błonie śluzowej, którym towarzyszy stan zapalny i martwica. Choroba ta …
Istnieją dwa rodzaje hemoroidów: hemoroidy wewnętrzne, które występują w dolnej części odbytnicy oraz hemoroidy zewnętrzne, które rozwijają się pod skórą wokół odbytu. Hemoroidy zewnętrzne są najbardz…
Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i obrzęknięte żyły na kończynach dolnych. Stanowią wynik przewlekłej niewydolności żylnej. Powstają głównie z powodu zawodnego działania zastawek żylny…
Omawiane substancje
Oczar wirginijski jest rośliną, której liście, kora są składnikami stosowanym w wielu naturalnych produktach zdrowotnych. Zawiera on substancje zwanymi taninami. Ludzie wykorzystują jego działanie prz…
Podsumowanie
ProduktyProktosanol, maść doodbytnicza
SubstancjeOczar wirginijski
SchorzeniaChoroba wrzodowa żołądka,
Hemoroidy,
Stan zapalny żołądka,
Żylaki kończyn dolnych
KategoriaSerce i krążenie,
Wyciągi i nalewki ziołowe,
Zioła i leki roślinne,
Zioła w tabletkach,
Żylaki
TematyLeki ziołowe,
Ziołolecznictwo
AutorAneta Pacławska-Jaśkiewicz
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji24.05.2023
Bibliografia3 źródła