leki-orange

Co to jest chromanie przestankowe?

Leki na chromanie przestankowe – co może Ci pomóc?

Chromanie przestankowe jest niedokrwieniem kończyn spowodowanym zmianami miażdżycowymi w obrębie naczyń krwionośnych nóg. Objawia się bólem przy poruszaniu się, który ustępuje podczas odpoczynku. Najnowsze leki na chromanie przestankowe obejmują próbę zwiększenia czasu pomiędzy napadami bólu w kończynach.

Co to jest chromanie przestankowe?

Chromanie przestankowe to inaczej ból kończyn pojawiający się podczas chodzenia, który wynika z niedokrwienia. Brak dopływu krwi jest spowodowany blokadą przepływu wytworzoną przez blaszkę miażdżycową w naczyniach krwionośnych nóg. Ból występuje w trakcie wysiłku fizycznego, powtarza się cyklicznie. Chory często zmuszony jest się zatrzymać i odpocząć. Dla dolegliwości charakterystyczne jest to, że ból ustępuje po paru minutach [1]. 

Skąd się bierze chromanie przestankowe?

Główną przyczyną występowania chromania przestankowego jest miażdżyca, czyli inaczej odłożenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach dostarczających krew do mięśni nóg. Przez napór krwi pod wpływem wysiłku fizycznego dochodzi do wzmożonego zapotrzebowania mięśni na tlen, niestety układ krwionośny nie jest w stanie dostarczyć pożądanej ilości. Wskutek tego dochodzi do wystąpienia bólu. Istnieją inne rzadziej występujące przyczyny chromania przestankowego:

  • choroba Buergera
  • koarktacja
  • urazy
  • torbiele, tętniaki tętnic

W zależności od tego, jak dużo tętnic jest zwężonych, tak bardzo nasilone są objawy. Objawy są obserwowane u chorych w zależności od ich aktywności fizycznej. U osób z unieruchomieniem, lub bardzo niską aktywnością fizyczną ból może w ogóle się nie pojawiać, nie oznacza to jednak, że chromanie przestankowe nie występuje [1]. 

Leki na chromanie przestankowe, które mogą Ci pomóc

Farmakoterapię po diagnozie chromania przestankowego opiera się o dokładną przyczynę wystąpienia dolegliwości. Choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze przyczyniają się do występowania zmian w tętnicach. W związku z tym leczenie chorób podstawowych w takich przypadkach będzie najistotniejsze. Oprócz tego stosuje się:

Leki regulujące poziom lipidów

Ze względu na to, że główną przyczyną pojawienia się chromania przestankowego są tworzące się blaszki miażdżycowe, oczywiste jest wdrożenie leczenia hipolipemizującego. Głównie wykorzystywane są leki z grupy statyn (atorwastatyna, rosuwastatyna). Oprócz zahamowania tworzenia się dalszych zwężeń tętnic obniżają ogólne ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, co jest jednym z celów terapii osób z chromaniem przestankowym. Jeśli leczenie statynami nie poprawi profilu lipidowego pacjenta wdraża się dodatkowo ezetimib [1]

Leki przeciwkrzepliwe

W leczeniu chromania przestankowego wdraża się leki obniżające krzepliwość krwi, z intencją zmniejszenia możliwości wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Najczęściej wdraża się kwas acetylosalicylowy w niskich dawkach (Acard, Polocard). 

U niektórych pacjentów konieczne jest wdrożenie silniejszego środka przeciwzakrzepowego, na przykład klopidogrelu zwłaszcza po zabiegu chirurgicznym. U pacjentów ze wskazaniami do długotrwałej terapii włącza się antagonistów witaminy K (warfaryna i acenokumarol) [1].

Leki łagodzące objawy chromania przestankowego

U pacjentów, u których objawy bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, wdraża się leki, które łagodzą objawy chromania przestankowego. Należą do nich cilostazol oraz naftidrofuryl. W Polsce dostępny jest jedynie cilostazol (Stepcil, Cilozek, Noclaud). Jego mechanizm działania opiera się o hamowanie agregacji płytek krwi oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych. Cilostazol zwiększa możliwy odstęp pomiędzy występowaniem objawów chromania przestankowego. Dostępny jest z przepisu lekarza.

W celu łagodzenia objawów stosuje się także pentoksyfilinę (Agapurin, Polfilin), karnitynę, miłorząb dwuklapowy. Niestety badania nie pokazują jednoznacznego polepszenia się stanu pacjenta, a łagodzenie objawów jest minimalne [1].

Leki bez recepty na chromanie przestankowe – czy są dostępne?

Leczenie chromania przestankowego powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, ze względu na to, że jego zaniedbanie może mieć bardzo poważne dla człowieka konsekwencje, w tym prowadzić nawet do śmierci. Do leków dostępnych bez recepty należy kwas acetylosalicylowy, powodujący rozrzedzenie krwi oraz miłorząb dwuklapowy. To, co pacjent może zrobić poza lekami z przepisu lekarza, to wprowadzenie aktywności fizycznej. W leczeniu chromania przestankowego codzienne ćwiczenia polegające głównie na marszu nie tylko poprawią dystans między pojawieniem się objawów, ale także wpływają korzystnie na śródbłonek naczyniowy, poprawiają wydolność układu krążenia i znacznie polepszają komfort codziennego życia [1]. 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeEzetymib,
Klopidogrel,
Kwas acetylosalicylowy,
Pentoksyfilina
KategoriaSerce i krążenie
TematyChoroby układu krążenia,
Układ ruchu
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji27.09.2022
Bibliografia1 źródło