,

Poznaj zioła na przerost endometrium!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie zioła warto stosować na endometriozę?

Wspieranie organizmu w czasie choroby ziołami na endometriozę przynosi wiele korzyści. Dzięki ich działaniu kobiety dotknięte chorobą mogą odczuć ulgę i nie być całkowicie wyłączonymi z życia przez niekończący się ból. Zioła na endometriozę posiadają właściwości o dużym udowodnionym spektrum działania.
Jakie zioła warto stosować na endometriozę?

Endometrioza  wywiera bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, sferę seksualną, płodność i relacje społeczne kobiety. Według najnowszych szacunków,   już u blisko miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowano endometriozę. Kobiety cierpiące na tę chorobę coraz częściej poszukują alternatywnych metod leczenia. Leczenie endometriozy, pomimo ogromnego rozwoju farmakoterapii i technik operacyjnych w ciągu ostatnich lat, pozostaje u ok. 20-40% kobiet nieskuteczne. W przypadku endometriozy odpowiednia dieta oraz zioła znajdują zastosowanie w terapii uzupełniającej. Dowiedz się, jakie zioła stosować, aby złagodzić dolegliwości związane z endometriozą.

Endometrioza – co to jest?

Endometrioza wywodzi się od greckiego „endon”- wewnętrzny i „metra”- macica, jest zbiorem komórek przypominających te, które normalnie można znaleźć tylko w macicy, w szyjce macicy i w jajnikach. Endometriozę definiuje się jako występowanie błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Komórki endometriozy najchętniej zajmują otrzewną: wyściela jamę brzuszną i większość narządów wewnętrznych znajdujących się poniżej przepony oraz jajniki. Chętnie zagnieżdża się także na lub w pęcherzu moczowym i jelicie. Choroba ta w dość rzadkich przypadkach występuje tam, gdzie nikt by się jej  nie spodziewał: w płucach, żuchwie, w opuszkach palców, w mięśniu brzuchatym, w nosie, a nawet mózgu. Endometriozę wykryto już wszędzie w ciele, za wyjątkiem serca i kręgosłupa.

Jak przemieszczają się komórki endometrium?

Przypuszcza się, że komórki endometrium są niczym komórki rakowe, które rozchodzą się po organizmie za pomocą układu limfatycznego i krwiobiegu, co może tłumaczyć powstawanie ognisk endometriozy w bardzo odległych lokalizacjach.

Jakie są objawy endometriozy?

Podstawowy objaw endometriozy to ból: przewlekły, występujący stale lub cyklicznie, często w postaci silnego bólu miesiączkowego lub bólu podczas współżycia. W miarę rozwoju choroby dolegliwości bólowe nasilają się i przybierają postać przewlekłego bólu w obrębie miednicy mniejszej. Jednocześnie dołączają się, z różnym nasileniem, objawy współistniejące.

Jakie są przyczyny endometriozy?

Przyczyny endometriozy nie są do końca wyjaśnione i ewoluują od zmian anatomicznych do zaburzeń immunologicznych, endokrynologicznych czy też genetycznych.

Ziołolecznictwo jako alternatywna metoda leczenia endometriozy

Ziołolecznictwo to kolejna część medycyny alternatywnej. Metoda powszechnie stosowana, aby zapobiegać i leczyć poszczególne choroby, a endometrioza jest tego przykładem. Istnieje wiele preparatów roślinnych, które można stosować w leczeniu dolegliwości endometrialnych. Celem tej metody jest:

 • zmniejszenie dolegliwości bólowych;
 • poprawa krążenia w miednicy mniejszej;
 • eliminacja produktów procesu zapalenia;
 • utrzymanie równowagi hormonalnej;
 • wspieranie wątroby, dzięki czemu lepiej rozkłada ona estrogeny.

Z szerokiego wachlarza ziół w leczeniu endometriozy ma zastosowanie tylko kilka.

Jakie zioła na endometriozę można stosować?

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus casus) określany jest normalizatorem stężeń hormonów. Zmniejsza stężenie prolaktyny, zwiększa wydzielanie progesteronu w fazie lutealnej, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości o charakterze zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ma on także działanie estrogenne, które wykorzystuje się w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych. Przy endometriozie stosowany jest również w leczeniu niepłodności, kiedy podejrzewa się nadmiar prolaktyny. Surowcem są dojrzałe jagody zebrane pod koniec jesieni i wysuszone.

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennia) znany jako olej z wiesiołka to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (GLA i LA). Oba te składniki są bardzo ważne w leczeniu endometriozy. Stanowią niezbędny element diety przeciwzapalnej, ponieważ są potrzebne do produkcji PGE1 (prorostaglandyny o charakterze przeciwzapalnym). Dodatkowo regulują gospodarkę hormonalną, regulują cykl miesięczny, łagodzą bolesne, problematyczne miesiączki,  zmniejszają PMS i pomagają w zajściu w ciążę. Jest to roślina, która rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej, surowcem są ciemne, drobne nasiona roślin, z których uzyskuje się olej.

Mniszek lekarski (Taraxacum) powszechnie stosowany w łagodzeniu obrzęków i opuchlizny. W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących endometriozie wykorzystuje się jego działanie moczopędne, które niweluje zjawisko przekrwienia w miednicy mniejszej. Występuje w postaci herbaty z kwiatu mniszka lekarskiego.

Zioła na przerost endometrium.

Dzięgiel chiński (Angelica sinesis) jest zalecany w leczeniu bólów miesiączkowych, bólów brzucha, zaparć, anemii, zatem wszystkich dolegliwości charakterystycznych dla endometriozy. Zawiera duże ilości witaminy B12 i kwasu foliowego. Zawiera także  kwas ferulowy, co daje działanie przeciwzapalne i analgetyczne. 

Kalina śliwolistna (Viburnum prunifolium) i kalina koralowa (Viburnum opulus) obie rośliny są pomocne w łagodzeniu objawów bólowych ze względu na obecność kwasu salicylowego. Ekstrakty z kory mają działanie przeciwskurczowe, uspokajające, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne.

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) od setek lat wykorzystywana jest w medycynie chińskiej. Związki występujące w tarczycy bajkalskiej mają silne działanie przeciwzapalne (porównywalne do ibuprofenu), przeciwbakteryjna (szczególnie na bakterie Gram-dodatnie), przeciwgrzybiczne (zwłaszcza na Candida albicans), przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.

Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) i liście malin regulują gospodarkę hormonalną. Szczególnie przewrotnik wykazuje działanie podobne do gestagenu i przy łagodnej endometriozie może nawet być stosowany profilaktycznie w celu uniknięcia nawrotu choroby.

Jak zrobić ziołową herbatę na endometriozę?

Przepis na herbatę na endometriozę według dr Engelsing. Składniki są następujące:

 • krwawnik pospolity;
 • nawłoć pospolita;
 • skrzyp polny;
 • przywrotnik pospolity;
 • melisa;
 • liście maliny;
 • pięciornik gęsi.

Przygotowanie: Wymieszaj zioła w równych proporcjach. Zalej około 2 łyżek stołowych mieszanki gorącą, niegotującą się wodą i odstaw na 10 minut pod przykryciem. Dziennie wypijaj dwie do trzech filiżanek herbatki.

Wyciągi z zielonej herbaty i winogron na endometriozę

Wykazano, że te herbaty mogą zatrzymać rozwój endometriozy, ponieważ hamują między innymi proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Poza tym działają przeciwzapalnie i chronią przed przerzutami

Podsumowanie

Endometrioza wymaga podejścia nie tylko od strony fizycznej: ruch, suplementacja, zdrowe odżywianie, wszelkie naturalne sposoby wspomagające zdrowie kobiety często w połączeniu z medycyną konwencjonalną, ale i emocjonalnej opanowanie stresu i wypracowanie zdrowszego podejścia do życia, w tym swojej kobiecości, od strony psychicznej. Przedstawione zioła mogą wspomóc leczenie endometriozy. Wiele z nich ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne stanowi cenne uzupełnienie diety przeciwzapalnej. Jednak należy pamiętać, aby stosowanie ziół w połączeniu z farmakoterapią  zawsze skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

 1. Woźniak P, Ziółkowski P, Stetkiewicz T i wsp. „Leczenie uzupełniające w endometriozie”. Przegląd Menopauzalny 5/2012: 396-403.
 2. Martina Liel. „Endometrioza- pokonaj objawy i chorobę dzięki właściwemu leczeniu”, Vital, Białystok 2021.
 3. Orbuch I, Stein A. „Pokonaj endometriozę- jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo”. Marginesy, Warszawa 2021.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kalina koralowa

  Kalina koralowa jest rośliną, która zawiera substancje lecznicze, takie jak witaminy, flawonoidy i kwas salicylowy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  Surowce roślinne
 • Mniszek lekarski

  Mniszek lekarski to roślina z rodziny astrowatych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy, minerały i flawonoidy.
  Surowce roślinne
 • Niepokalanek zwyczajny

  Niepokalanek zwyczajny to roślina z rodziny astrowatych, która jest stosowana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Schorzenia, na które może pomóc, to m.in. problemy z trawieniem, bóle menstruacyjne, a także choroby skórne.
  Surowce roślinne
 • Wiesiołek dwuletni

  Wiesiołek dwuletni to roślina, której olej jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak GLA. GLA przekształca się w naszym organizmie w prostaglandyny, substancje działające podobnie do hormonów, które wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego oraz wpływają na zdrowie skóry i włosów.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Endometrioza (gruczolistość śródmaciczna)

  Endometrioza to choroba, która polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza jej jamą. Objawy mogą obejmować bóle brzucha, problemy z płodnością oraz nieregularne krwawienia miesiączkowe.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .