leki-orange

Na co można stosować maść majerankową?

Jakie zastosowanie ma maść majerankowa?

Majeranek to niezwykle popularne zioło w kuchni polskiej oraz europejskiej. Jednak jest to także cenny surowiec zielarski, którego właściwości wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym między innymi do produkcji maści majerankowej. To preparat o bardzo prostym składzie, który mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie sprawdza się podczas kataru, ponieważ pomaga udrożnić nos i łagodzi podrażnienia skóry wokół nozdrzy. Sprawdź, czemu maść majerankowa zawdzięcza swoje właściwości i jak ją stosować.

Maść majerankowa — co zawiera w składzie?

Skład maści majerankowej (łac. Majoranae unguentum), jest bardzo prosty, składa się ona z wyciągu (etanolowego) z ziela majeranku (który stanowi substancję czynną maści) oraz wazeliny białej, która stanowi podłoże maści [1].

Maść majerankowa — na co ją stosować?

Maść majerankowa to tradycyjny produkt leczniczy, który stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, czyli podczas kataru. To produkt znany szczególnie mamom, ponieważ maść majerankowa pod nosek na katar to skuteczny i bezpieczny produkt wspomagający leczenie podczas kataru u dzieci. Maść pomaga udrożnić zatkany nos, ułatwiając oddychanie, a także łagodzi zaczerwienienie i obrzęk wokół nosa [1].

Maść majerankowa — gdzie smarować i jak używać?

Niewielką ilość maści należy rozsmarować palcem lub wacikiem kosmetycznym wokół otworów nosa i pod nosem. Nie należy wprowadzać jej do wnętrza nosa, ponieważ maść może zlepiać rzęski i tym samym zaburzać pracę aparatu rzęskowego nosa. Maść majerankowa pod nos powinna być stosowana od 2 do 4 razy na dobę, w zależności od potrzeb [1].

Jak działa maść majerankowa?

Ekstrakt z majeranku, który znajduje się w maści majerankowej, wykazuje szereg właściwości leczniczych, dzięki zawartym w nim związkom aktywnym. Jednym z najważniejszych biologicznie czynnych składników ziela majeranku jest olejek majerankowy o silnych właściwościach antybakteryjnych. Wykazuje aktywność na bakterie zarówno Gram (+), jak i Gram (-). Ziele majeranku bogate jest również w garbniki, o właściwościach ściągających (zastosowanie na podrażnioną skórę wokół nosa), a także flawonoidy i związki fenolowe.

Wyciąg z majeranku stosowany zewnętrznie ma działanie odkażające, a także antyseptyczne i przeciwzapalne. Wykazuje także efekt łagodnie ściągający na błonę śluzową.

Warto wspomnieć, również o innych zastosowaniach majeranku. Jednym z ważniejszych jest zastosowanie olejku majerankowego do inhalacji parowych, gdzie działa wspomagająco w leczeniu zapalenia oskrzeli, zatok przynosowych, a  także kaszlu. Ziele majeranku zastosowane doustnie w postaci naparu pomaga na trawienie i jest skutecznym środkiem wiatropędnym [3].

Maść majerankowa na katar u dzieci.

Maść majerankowa dla niemowląt — czy to dobry pomysł?

Maść majerankowa wskazana jest do stosowana u dzieci powyżej 1. roku życia. Dlatego też nie powinna być stosowana jako maść pod nosek na katar u niemowląt (czyli u dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia). Ewentualne zastosowanie u tak małych dzieci powinno być skonsultowane ze specjalistą [1,2].

Jakie preparaty są dostępne w aptece?

Maść majerankowa to preparat powszechnie dostępny w aptekach. Występuje w różnych opakowaniach jak słoiczek (np. Maść majerankowa Elissa) czy też tubka (np. Maść majerankowa Amara). Maści różnych producentów mogą różnić się pojemnością.

Omawiane schorzenia
Katar, nazywany inaczej ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, jest objawem zakażenia górnych dróg oddechowych. Jest wywoływany głównie przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Może być także wynikiem ale…
Omawiane substancje
Olejek majerankowy pozyskiwany jest z wysuszonych liści i kwiatów Origanum majorana (lebiodka majeranek) i w swoim składzie zawiera przede wszystkim terpeny. Wykazuje działanie przeciwbólowe, rozkurcz…
Wyciąg z ziela majeranku wykazuje różne właściwości lecznicze. Zalecany jest podczas kataru, kaszlu, chorych zatok oraz wspomagająco w trawieniu. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, ściągające i pob…
Podsumowanie
ProduktyMaść majerankowa, maść/Aflofarm, Maść majerankowa, maść/Amara, Maść majerankowa, maść/Elissa
SubstancjeOlejek majerankowy,
Wyciąg z ziela majeranku ogrodowego
SchorzeniaKatar
KategoriaDziecko,
Katar,
Katar,
Przeziębienie i grypa
TematyDziecko,
Leczenie kataru,
Maść na skórę
AutorAneta Pacławska-Jaśkiewicz
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji03.03.2023
Bibliografia3 źródła