leki-orange

Poznaj choroby, w których pomaga krwawnik

Jakie właściwości lecznicze ma krwawnik pospolity?

Wiele leków bazuje na roślinach, a czasami same rośliny stosowane są do leczenia pewnych dolegliwości. Tematem poniższego artykułu będzie krwawnik lekarski. Co to za roślina i na co pomaga? Kiedy najlepiej sięgnąć po krwawnik i jak go stosować?

Krwawnik pospolity – co to za roślina?

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) to roślina z rodziny Astrowatych (łac. Asteraceae), która w medycynie ludowej, jak i powszechnej wykorzystywana jest już ponad 3000 lat. Krwawnik to zielona roślina, którą bez problemu można spotkać w przydomowych ogródkach wśród trawy. Osiąga maksymalnie 70 cm i często tworzy charakterystyczne kępy. Ma zieloną łodygę o mocnym bruzdowaniu. Kwitnie na biały kolor. Krwawnik znany jest z wielu właściwości leczniczych dzięki obecności różnych związków chemicznych [1].

Jakie są właściwości lecznicze krwawnika?

Krwawnik bogaty jest w wiele związków aktywnych farmakologicznie, takich jak:

  • olejki eteryczne,
  • seskwiterpeny,
  • związki fenolowe (np. cholina, kwas kawowy, kwas salicylowy),
  • flawonoidy (np. resweratrol, kwercetyna, naryngenina, kamferol, rutyna) [1].

Krwawnik i problemy żołądkowo-jelitowe

Jednym z głównych zaleceń do stosowania krwawnika są szeroko pojęte problemy żołądkowo-jelitowe. Napary z krwawnika stosuje się na zaburzenia trawienia. Krwawnik redukuje uczucie pełnego żołądka, nadmierne odbijanie się i przelewanie w żołądku ze względu na swoją aktywność prokinetyczną. Krwawnik przyspiesza opróżnianie żołądka [1,2].

Z drugiej strony krwawnik może być stosowany pomocniczo w leczeniu nadżerek i wrzodów przewodu pokarmowego. Za ten efekt odpowiada ekstrakt wodno-alkoholowy, ale również wodne napary. Badania pokazują, że po regularnym spożywaniu krwawnika dochodzi do poprawy przewlekłych wrzodów i regeneracji błony śluzowej żołądka. Takie działanie obserwujemy najpewniej dzięki zmniejszeniu wydzielania soku żołądkowego przez krwawnik [1].

Nalewki z krwawnika stosuje się także na poprawę apetytu [1].

Rozkurczowe właściwości krwawnika

Herbatki i napary z krwawnika będą pomocne w łagodzeniu stanów skurczowych układu pokarmowego. Podobne działanie będą miały roztwory wodno-alkoholowe, czyli popularne nalewki. Oprócz działania na układ trawienny krwawnik stosuje się także na okres. Efekt spazmolityczny, czyli rozkurczowy pomaga złagodzić bolesne miesiączki, dlatego krwawnik na okres może być dobrym uzupełnieniem [1-3].

Krwawnik na ból

Co ciekawe, napary i herbatki z krwawnika wykazują także działanie przeciwbólowe. Znajduje to potwierdzenie jedynie w badaniach na zwierzętach, jednak na tej podstawie można uargumentować jego tradycyjne zastosowanie. Jego działanie przeciwbólowe łączy się ze stosowaniem krwawnika na okres [1].

Krwawnik i ochrona wątroby

Wodne i alkoholowe roztwory z krwawnika pospolitego cechują się także właściwościami hepatoprotekcyjnymi [1].

Działanie estrogenne krwawnika

Krwawnik wykazuje także działanie estrogenne. Za ten efekt odpowiedzialne są dwie substancje: apigenina i luteolina. W badaniach in vitro apigenina aktywuje receptor estrogenowy alfa. Receptor beta jest aktywowany przez apigeninę oraz luteolinę [1].

Niedobór estrogenów prowadzi do wielu problemów, np.:

  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z płodnością,
  • zaburzenia dojrzewania,
  • suchość pochwy.

Niedobory estrogenów i tego efekt jest bardzo dobrze widoczny u kobiet podczas menopauzy. Pojawiają się uderzenia gorąca i nadpotliwość. Pacjentki skarżą się na rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. Bardzo często dochodzi też do wzrostu masy ciała, a nawet innych zaburzeń jak osteoporozy czy problemów skórnych. Jedną z metod radzenia sobie z takimi kłopotami jest leczenie hormonalne, jednak z racji estrogennego działania krwawnika, czyli “naśladowania” estrogenów, w przypadkach o niewielkim nasileniu można radzić sobie przy pomocy ziół [1,2,4].

Herbata z krwawnika na torbiele

W internecie można znaleźć wiele “porad” związanych z leczeniem torbieli na jajnikach. Zalecenia opierają się na stosowaniu herbaty z krwawnika na torbiele. Być może wiązane jest to z jego działaniem estrogennym. Jednak prawda jest taka, że nie powinno się opierać leczenia torbieli na naparze z krwawnika. Torbiele jajników to poważne schorzenie, które musi być leczone według zaleceń, czyli np. terapią hormonalną.

Krwawnik i układ moczowy

Krwawnik pospolity stosuje się także w leczeniu infekcji układu moczowego. Krwawnik wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Napary z krwawnika działają diuretycznie, czyli zwiększają wydalanie moczu. Krwawnik w połączeniu z innymi roślinami stanowi składnik mieszanek do leczenia piasku i kamieni nerkowych. Można go także stosować wspomagająco przy problemach z nietrzymaniem moczu [5].

Leczenie ran

Napary z krwawnika, jak i całe zioło stosuje się do leczenia ran i podczas problemów skórnych. Krwawnik zawiera dużo garbników, które m.in. odpowiadają za zahamowanie krwawienia i przyspieszenie gojenia ran [1].

Kiedy nie wolno stosować krwawnika?

Preparatów z krwawnikiem nie powinny przyjmować osoby uczulone na tę roślinę. Ostrożność należy zachować również, jeśli jest się uczulonym na inne rośliny z rodziny Asteraceae (Astrowate, Złożone) [2]. Krwawnik nie wykazuje znanych interakcji lekowych, ale należy zachować ostrożność podczas stosowania leków do leczenia schorzeń wymienionych powyżej i jednoczesnego stosowania krwawnika [2].

Kiedy nie stosować krwawnika?

Krwawnik zawiera tujon, czyli związek niebezpieczny dla płodu, dlatego preparatów z krwawnikiem nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Co prawda zawartość tujonu przy standardowych stosowaniu rośliny jest tak niska, że nie powinna stanowić zagrożenia, to jednak należy zachować szczególną ostrożność [2].

Jaki jest przepis na napar z krwawnika?

W aptekach krwawnik spotkamy najczęściej w formie ziół sypkich albo herbatek fix. Jaki jest przepis na napar z krwawnika?

Herbatki z krwawnika to tradycyjne napary ziołowe. Do przygotowania naparu należy wykorzystać wrzącą wodę. Rozdrobniony surowiec zalewa się wrzącą wodą i przez około 15 minut ogrzewa się na bardzo małym ogniu. Roztwór nie powinien się gotować, a jedynie utrzymywać temperaturę. Następnie napar zdejmuje się z ognia i odstawia do wystygnięcia na 15 minut. Po wystygnięciu napar z krwawnika cedzi się [2,6].

Ile krwawnika wykorzystać do przygotowania naparu? Zwykle używa się około 2 g sproszkowanego surowca na 200 ml wody [2].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
1. Definicja bólu i jego typy. Ból to nieprzyjemne wrażenie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Istnieje wiele typów bólu, włączając ból ostry (krót…
1. Definicja i przyczyny braku apetytu. Brak apetytu to stan, w którym osoba traci chęć do jedzenia. Przyczyny tego problemu są zróżnicowane i mogą obejmować stres, depresję, choroby somatyczne takie …
Choroba wrzodowa dwunastnicy polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów trawiennych w obrębie dwunastnicy. Wrzody te są ubytkami w błonie śluzowej tego narządu, którym towarzyszy stan zapalny oraz ma…
Choroba wrzodowa żołądka, nazywa potocznie wrzodami żołądka, polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów trawiennych — ubytków w błonie śluzowej, którym towarzyszy stan zapalny i martwica. Choroba ta …
Infekcje bakteryjne dróg moczowych to skutek wniknięcia i namnażania bakterii, najczęściej dotyczą pęcherza. Objawy to potrzeba częstego oddawania moczu, ból podczas mikcji, uczucie niecałkowitego opr…
Nieregularne miesiączki oznacza, że cykl menstruacyjny nie jest regularny. Może to oznaczać, że czas między kolejnymi miesiączkami, długość trwania krwawienia lub ilość krwi są nieprzewidywalne i różn…
1. Co to jest suchość pochwy? Suchość pochwy to stan, który dotyka wiele kobiet, zwłaszcza po menopauzie, ale niestety często pozostaje niedostrzegany. Jest to związane ze spadkiem produkcji estrogenó…
Zaburzenia trawienia to problem zdrowotny, który wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza i korzysta z pożywienia. Mogą one powodować ból brzucha, biegunkę, zaparcia, wzdęcia czy nudności….
Omawiane substancje
Achillea millefolium L. Krwawnik pospolity Surowiec zielarski: Millefolii herba Skład chemiczny: olejek eteryczny (g FP VI nie mniej niż…
Podsumowanie