aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Poznaj choroby, w których pomaga krwawnik

Jakie właściwości lecznicze ma krwawnik pospolity?

Wiele leków bazuje na roślinach, a czasami same rośliny stosowane są do leczenia pewnych dolegliwości. Tematem poniższego artykułu będzie krwawnik lekarski. Co to za roślina i na co pomaga? Kiedy najlepiej sięgnąć po krwawnik i jak go stosować?
Krwawnik lekarski - naturalny lek

Krwawnik pospolity – co to za roślina?

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) to roślina z rodziny Astrowatych (łac. Asteraceae), która w medycynie ludowej, jak i powszechnej wykorzystywana jest już ponad 3000 lat. Krwawnik to zielona roślina, którą bez problemu można spotkać w przydomowych ogródkach wśród trawy. Osiąga maksymalnie 70 cm i często tworzy charakterystyczne kępy. Ma zieloną łodygę o mocnym bruzdowaniu. Kwitnie na biały kolor. Krwawnik znany jest z wielu właściwości leczniczych dzięki obecności różnych związków chemicznych [1].

Jakie są właściwości lecznicze krwawnika?

Krwawnik bogaty jest w wiele związków aktywnych farmakologicznie, takich jak:

 • olejki eteryczne,
 • seskwiterpeny,
 • związki fenolowe (np. cholina, kwas kawowy, kwas salicylowy),
 • flawonoidy (np. resweratrol, kwercetyna, naryngenina, kamferol, rutyna) [1].

Krwawnik i problemy żołądkowo-jelitowe

Jednym z głównych zaleceń do stosowania krwawnika są szeroko pojęte problemy żołądkowo-jelitowe. Napary z krwawnika stosuje się na zaburzenia trawienia. Krwawnik redukuje uczucie pełnego żołądka, nadmierne odbijanie się i przelewanie w żołądku ze względu na swoją aktywność prokinetyczną. Krwawnik przyspiesza opróżnianie żołądka [1,2].

Z drugiej strony krwawnik może być stosowany pomocniczo w leczeniu nadżerek i wrzodów przewodu pokarmowego. Za ten efekt odpowiada ekstrakt wodno-alkoholowy, ale również wodne napary. Badania pokazują, że po regularnym spożywaniu krwawnika dochodzi do poprawy przewlekłych wrzodów i regeneracji błony śluzowej żołądka. Takie działanie obserwujemy najpewniej dzięki zmniejszeniu wydzielania soku żołądkowego przez krwawnik [1].

Nalewki z krwawnika stosuje się także na poprawę apetytu [1].

Rozkurczowe właściwości krwawnika

Herbatki i napary z krwawnika będą pomocne w łagodzeniu stanów skurczowych układu pokarmowego. Podobne działanie będą miały roztwory wodno-alkoholowe, czyli popularne nalewki. Oprócz działania na układ trawienny krwawnik stosuje się także na okres. Efekt spazmolityczny, czyli rozkurczowy pomaga złagodzić bolesne miesiączki, dlatego krwawnik na okres może być dobrym uzupełnieniem [1-3].

Krwawnik na ból

Co ciekawe, napary i herbatki z krwawnika wykazują także działanie przeciwbólowe. Znajduje to potwierdzenie jedynie w badaniach na zwierzętach, jednak na tej podstawie można uargumentować jego tradycyjne zastosowanie. Jego działanie przeciwbólowe łączy się ze stosowaniem krwawnika na okres [1].

Krwawnik i ochrona wątroby

Wodne i alkoholowe roztwory z krwawnika pospolitego cechują się także właściwościami hepatoprotekcyjnymi [1].

Działanie estrogenne krwawnika

Krwawnik wykazuje także działanie estrogenne. Za ten efekt odpowiedzialne są dwie substancje: apigenina i luteolina. W badaniach in vitro apigenina aktywuje receptor estrogenowy alfa. Receptor beta jest aktywowany przez apigeninę oraz luteolinę [1].

Niedobór estrogenów prowadzi do wielu problemów, np.:

 • zaburzenia miesiączkowania,
 • problemy z płodnością,
 • zaburzenia dojrzewania,
 • suchość pochwy.

Niedobory estrogenów i tego efekt jest bardzo dobrze widoczny u kobiet podczas menopauzy. Pojawiają się uderzenia gorąca i nadpotliwość. Pacjentki skarżą się na rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. Bardzo często dochodzi też do wzrostu masy ciała, a nawet innych zaburzeń jak osteoporozy czy problemów skórnych. Jedną z metod radzenia sobie z takimi kłopotami jest leczenie hormonalne, jednak z racji estrogennego działania krwawnika, czyli “naśladowania” estrogenów, w przypadkach o niewielkim nasileniu można radzić sobie przy pomocy ziół [1,2,4].

Herbata z krwawnika na torbiele

W internecie można znaleźć wiele “porad” związanych z leczeniem torbieli na jajnikach. Zalecenia opierają się na stosowaniu herbaty z krwawnika na torbiele. Być może wiązane jest to z jego działaniem estrogennym. Jednak prawda jest taka, że nie powinno się opierać leczenia torbieli na naparze z krwawnika. Torbiele jajników to poważne schorzenie, które musi być leczone według zaleceń, czyli np. terapią hormonalną.

Krwawnik i układ moczowy

Krwawnik pospolity stosuje się także w leczeniu infekcji układu moczowego. Krwawnik wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Napary z krwawnika działają diuretycznie, czyli zwiększają wydalanie moczu. Krwawnik w połączeniu z innymi roślinami stanowi składnik mieszanek do leczenia piasku i kamieni nerkowych. Można go także stosować wspomagająco przy problemach z nietrzymaniem moczu [5].

Leczenie ran

Napary z krwawnika, jak i całe zioło stosuje się do leczenia ran i podczas problemów skórnych. Krwawnik zawiera dużo garbników, które m.in. odpowiadają za zahamowanie krwawienia i przyspieszenie gojenia ran [1].

Kiedy nie wolno stosować krwawnika?

Preparatów z krwawnikiem nie powinny przyjmować osoby uczulone na tę roślinę. Ostrożność należy zachować również, jeśli jest się uczulonym na inne rośliny z rodziny Asteraceae (Astrowate, Złożone) [2]. Krwawnik nie wykazuje znanych interakcji lekowych, ale należy zachować ostrożność podczas stosowania leków do leczenia schorzeń wymienionych powyżej i jednoczesnego stosowania krwawnika [2].

Kiedy nie stosować krwawnika?

Krwawnik zawiera tujon, czyli związek niebezpieczny dla płodu, dlatego preparatów z krwawnikiem nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Co prawda zawartość tujonu przy standardowych stosowaniu rośliny jest tak niska, że nie powinna stanowić zagrożenia, to jednak należy zachować szczególną ostrożność [2].

Jaki jest przepis na napar z krwawnika?

W aptekach krwawnik spotkamy najczęściej w formie ziół sypkich albo herbatek fix. Jaki jest przepis na napar z krwawnika?

Herbatki z krwawnika to tradycyjne napary ziołowe. Do przygotowania naparu należy wykorzystać wrzącą wodę. Rozdrobniony surowiec zalewa się wrzącą wodą i przez około 15 minut ogrzewa się na bardzo małym ogniu. Roztwór nie powinien się gotować, a jedynie utrzymywać temperaturę. Następnie napar zdejmuje się z ognia i odstawia do wystygnięcia na 15 minut. Po wystygnięciu napar z krwawnika cedzi się [2,6].

Ile krwawnika wykorzystać do przygotowania naparu? Zwykle używa się około 2 g sproszkowanego surowca na 200 ml wody [2].

Bibliografia

 1. S. I. Ali, B. Gopalakrishnan, i V. Venkatesalu, „Pharmacognosy, Phytochemistry and Pharmacological Properties of Achillea millefolium L.: A Review: Achillea millefolium L.: A review”, Phytother. Res., t. 31, nr 8, s. 1140–1161, sie. 2017, doi: 10.1002/ptr.5840.
 2. Assessment report on Achillea millefolium L., herba. 2019.
 3. M. Moradi i in., „Antispasmodic effects of yarrow (Achillea millefolium l.) extract in the isolated ileum of rat”, Afr. J. Tradit. Complement. Altern. Med., t. 10, nr 6, Art. nr 6, paź. 2013, doi: 10.4314/ajtcam.v10i6.19.
 4. G. Innocenti i in., „In vitro estrogenic activity of Achillea millefolium L.”, Phytomedicine, t. 14, nr 2–3, s. 147–152, luty 2007, doi: 10.1016/j.phymed.2006.05.005.
 5. H. H. Bafrani, Y. Parsa, S. Yadollah-Damavandi, E. Jangholi, S. Ashkani-Esfahani, i M. Gharehbeglou, „Biochemical and Pathological Study of Hydroalcoholic Extract of Achillea millefolium L. on Ethylene Glycol-Induced Nephrolithiasis in Laboratory Rats”, North Am. J. Med. Sci., t. 6, nr 12, s. 638–642, grudz. 2014, doi: 10.4103/1947-2714.147981.
 6. Sznitowska M. (red), Farmacja stosowana. Technologia postaci leku. Warszawa: PZWL, 2017. ISBN 978-83-200-5371-5.

Omawiane substancje

 • Krwawnik pospolity

  Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból

  Schorzenie to stan, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w określonych częściach ciała. Może on mieć różne przyczyny i objawy, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
 • Brak apetytu

  Brak apetytu może być objawem wielu różnych schorzeń, takich jak choroby układu pokarmowego, choroby psychiczne czy choroby nowotworowe. Warto zwrócić uwagę na ten objaw i skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.
 • Choroba wrzodowa dwunastnicy

  Choroba wrzodowa dwunastnicy to schorzenie przewodu pokarmowego, charakteryzujące się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej dwunastnicy. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, zgagę, nudności oraz wymioty.
 • Choroba wrzodowa żołądka

  Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej żołądka. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak krwawienia czy perforacje żołądka.
 • Infekcje bakteryjne dróg moczowych

  Infekcje bakteryjne dróg moczowych są powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawiają się bólem podczas oddawania moczu, częstym parciem oraz bólem w dolnej części brzucha.
 • Nieregularne miesiączki

  Nieregularne miesiączki mogą być objawem różnych schorzeń ginekologicznych lub hormonalnych. Wymagają one dokładnej diagnozy i leczenia, aby zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.
 • Suchość pochwy

  Schorzenie charakteryzujące się brakiem lub niewystarczającą ilością naturalnej wilgoci w pochwie, co może prowadzić do dyskomfortu i bólu podczas stosunku oraz zwiększonej podatności na infekcje. Może występować u kobiet w różnym wieku i być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak menopauza, stosowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne czy zabiegi chirurgiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .