aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Poznaj nowe leki na rynku z kwietnia 2024!

Jakie leki wprowadzono do obrotu w kwietniu 2024?

W kwietniu 2024 roku, na polskim rynku farmaceutycznym zadebiutowało 27 nowych leków w różnych formach i dawkach, poszerzając opcje terapeutyczne dla pacjentów z różnymi schorzeniami. Poniżej przedstawiamy przegląd tych nowości, podzielony według rodzajów zastosowania.
Nowe leki z kwietnia 2024 (fot. Canva).

Jakie nowe leki pojawiły się w kwietniu 2024?

Kwiecień 2024 roku przyniósł kolejną falę nowości na polskim rynku farmaceutycznym, znacząco poszerzając gamę dostępnych opcji terapeutycznych dla szerokiego spektrum schorzeń. Od leków przeciwbólowych, poprzez preparaty wspomagające zdrowy sen, aż po zaawansowane rozwiązania w leczeniu chorób skóry, kardiologicznych, pulmonologicznych i reumatologicznych, nowe rejestracje leków otwierają pacjentom i lekarzom nowe możliwości w leczeniu.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Wśród leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym pojawiła się Pyralgina Max w tabletkach powlekanych jako nowa opcja w leczeniu bólu dostępna bez recepty. 

Nowością są także tabletki do ssania z benzydaminą o smaku cytrynowym i miodowo-pomarańczowym o nazwie Benzydamine neo-angin. Oba nowe leki są dostępne bez recepty lekarskiej.

Leki na choroby sercowo-naczyniowe

Wśród nowych leków stosowanych na choroby sercowo-naczyniowe warto wspomnieć o następujących:

  • Veinofytil, tabletki powlekane wspomagające krążenie i redukcję obrzęków.
  • Furosemid Laboratórios Basi, roztwór do wstrzykiwań, diuretyk stosowany w leczeniu nadciśnienia i obrzęków.
  • Ticagrelor Farmak i Ticagrelor Reddy, tabletki powlekane, zapobiegające zawałom serca przez zapobieganie zakrzepom.
  • Daroxomb i Treftenin, które są stosowane w leczeniu zakrzepicy.

Leki na cukrzycę

Pojawił się także nowy lek na cukrzycę o nazwie Atirabo, w formie tabletki powlekanych (60 mg i 90 mg).

Leki onkologiczne

Nowości wystąpiły także wśród leków onkologicznych. Pojawił się lek Cyclophosphamide Sandoz, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, stosowany w chemioterapii, a także lek Abiraterone Olainfarm, tabletki powlekane, stosowany w terapii nowotworowej.

Leki hormonalne i na infekcje intymne

Kwiecień 2024 przyniósł także nowe opcje doustnej antykoncepcji. Nowością jest lek Desogestrel Symphar, w formie tabletki powlekanych. Pojawił się także lek Protrivagin, globulki dopochwowe, stosowany w terapii infekcjach intymnych.

Leki na choroby reumatyczne i autoimmunologiczne

Tabletki powlekane o nazwach Teriflunomide G.L. Pharma i Teriflunomide Neuraxpharm stosowane są  w leczeniu stwardnienia rozsianego i również pojawiły się w kwietniu 2024 na polskim rynku.

Leki na zakażenia

Nie inaczej było w dziedzinie leczenia zakażeń. Nowością jest lek Daptomycin Reddy, proszek do sporządzania roztworu do infuzji, do leczenia infekcji bakteryjnych, a także przeciwbakteryjny lek Ampicillin/Sulbactam Bausch Health, proszek do sporządzania roztworu do infuzji.

Leki na układ oddechowy

Kwiecień 2024 przyniósł także zmiany w obszarze pulmonologii. Pojawił się lek Razarxo stosowane w leczeniu przewlekłych chorób płuc, a także Xedine Ipra MAX, spray do nosa (0,05%), stosowany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Z kolei lek Aceflucil w postaci tabletek musujących może przynieść realną pomoc w leczeniu mokrego kaszlu. Będzie go można dostać bez recepty. Pojawiła się także nowa zawiesina do nebulizacji o nazwie Resbud, wspomagająca oddychanie.

Leki na tarczycę

Nowością jest także lek o nazwie Fypalan, tabletki powlekane (2 mg, 4 mg, 6 mg, 8 mg, 10 mg, 12 mg), przeznaczony do leczenia niedoczynności tarczycy.

Inne nowe leki

Wśród innych leków warto wspomnieć o  Hydroxyzinum Bluefish, stosowanym na uspokojenie bądź w leczeniu alergii. Pojawił się również lek  Apremilast Aristo, stosowany w terapii łuszczycy. Nowością jest także lek Apenal w roztworze doustnym (100 mg/ml), wspomagający pracę przewodu pokarmowego. Jest on dostępny bez recepty. W kwietniu 2024 pojawił się także lek bez recepty o nazwie Kalms Noc w formie tabletek powlekanych (385 mg) do wsparcia spokojnego snu. Warto również wspomnieć o szamponie leczniczym Infilea, stosowanym w leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów związanych z chorobami skórnymi.

Podsumowanie

Te nowe rejestracje leków z kwietnia 2024 roku świadczą o dynamicznym rozwoju polskiego rynku farmaceutycznego, z naciskiem na dostępność nowoczesnych terapii, które adresują szeroki zakres potrzeb zdrowotnych pacjentów. Wprowadzenie tak różnorodnych leków, od przeciwbólowych, poprzez wspierające sen, aż po skomplikowane terapie chorób serca, tarczycy, płuc oraz reumatologicznych, to krok naprzód w zapewnianiu skuteczniejszej i bardziej dostosowanej do potrzeb pacjenta opieki zdrowotnej.

Bibliografia

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .