Rotawirus u dzieci – co to jest?

Rotawirus to wirus należący do rodziny Reoviridae (Reowirusy). Rotawirus to częsta przypadłość wśród dzieci. Najwięcej zakażeń pojawia się między 3. a 5. rokiem życia. Na rotawirusa chorują także mniejsze dzieci, ale u nich objawy bywają słabsze. Dzieje się tak zwykle dzięki obecności przeciwciał matczynych [1,2].

Rotawirus — objawy u dzieci

Objawy zakażenia rotawirusem mogą przypominać normalne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jednak w większości przypadków ich intensywność jest znacznie większa.

Najczęściej początek choroby objawia się wodnistą biegunką, która się nasila. Intensywność i częstotliwość wypróżnień jest częsta. Dodatkowo pojawiają się wymioty. Bardzo często dzieciom towarzyszy gorączka – nawet powyżej 39 °C. Biegunki i wymioty prowadzą do osłabienia i poważnych zaburzeń elektrolitowych [2].

REKLAMA
REKLAMA

Rotawirus u dzieci – ile trwa?

Rotawirus u dzieci trwa zwykle około tygodnia. Wymioty średnio towarzyszą dziecku najkrócej, bo zwykle od 1 do 2 dni. Inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tj. głównie biegunka trwają najczęściej od 3 do 7 dni. Natomiast wraz z upływem czasu intensywność i częstotliwość wypróżnień jest mniejsza [1].

Dlaczego moje dziecko złapało rotawirusa?

Główna droga zakażenia się rotawirusem to droga fekalno-oralna, czyli przez „brudne ręce”. Pamiętajmy o tym, że wirusa można złapać nie tylko przez kontakt z drugą osobą, ale także przez zanieczyszczoną powierzchnię lub nawet pokarm czy wodę [1].

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko ma rotawirusa?

W celu określenia przyczyny biegunek i wymiotów można zrobić badanie kału. Wtedy będziemy mieli pewność, co jest przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych u dziecka. Jednak nie jest to obligatoryjne działanie, gdyż biegunki i wymioty spowodowane rotawirusem zwykle leczy się tak, jak inne, podobne schorzenia. W takim razie co jest najlepsze na rotawirusa dla dziecka [1]?

Jak leczyć rotawirusa u dzieci?

Najważniejsze w przypadku leczenia rotawirusa u dzieci jest przeciwdziałanie odwodnieniu. W warunkach domowych dobre do tego będą elektrolity. Jednak w przypadku dużych zaburzeń elektrolitowych jedyną opcją może być podanie kroplówki. W celu określenia stopnia odwodnienia możemy posłużyć się kliniczną skalą odwodnienia z Tabeli 1.

Tabela 1. Kliniczna skala odwodnienia [1].

CechaPunktacja
012
Ogólne samopoczucieNormalnePragnienie, senność, rozdrażnienieZnaczna senność, zimna skóra, bezwładność, śpiączka
OczyNormalneLekko zapadnięteMocno zapadnięte
JęzykNawilżonyLepkiWysuszony
Łzy (np. przy płaczu)ObecneZmniejszoneNieobecne

Po zsumowaniu wszystkich cech otrzymujemy odpowiedź na pytanie: „Jak mocno odwodnione jest moje dziecko?:

  • 0 – brak odwodnienia.
  • 1 do 4 – lekkie odwodnienie.
  • 5 do 8 – znaczne odwodnienie [1].

Jak leczyć odwodnienie w domu?

Podstawą jest niedopuszczenie do odwodnienia. Jeśli dziecko ma biegunkę, to po każdym luźnym stolcu należy mu podać odpowiednią ilość elektrolitu, tak jak przedstawiają to zalecenia poniżej:

  • Dziecko poniżej 2. roku życia: 50 do 100 ml.
  • Dziecko powyżej 2. roku życia: 100 – 200 ml.

Warto pamiętać, aby dziecko nie wypiło tego „na jeden raz”, a piło taki płyn powoli i łyczkami [1].

Jeśli dziecko jest już lekko odwodnione, to niektóre zalecenia wskazują na konieczność napojenia dziecka w ciągu 4. godzin w ilości 75 ml na kilogram masy ciała. Jednak w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem [1].

Jakie elektrolity podać?

W aptekach znajdziemy wiele różnych elektrolitów. Większość z nich ma odpowiedni skład, dlatego warto dobierać je pod względem smaku i wieku dziecka. Wybrane elektrolity prezentuje Tabela 2.

Tabela 2. Wybrane elektrolity dla dzieci.

Nazwa handlowaWiekZalecenia
Stoperan elektrolityPowyżej 3. roku życia1 saszetka na 200 ml wod
Protego elektrolity
Dicoflor elektrolityDla niemowląt i starszychSaszetkę A i B rozpuścić w 200 ml wody
Plusssz Junior Elektrolity ComplexPowyżej 3. roku życia1 tabletka na 125 ml wody
GastrolitDla niemowląt i starszych1 saszetka na 200 ml gorącej wody
Acidolit1 saszetka na 200 ml wody
JonolitPowyżej 3. roku życia
OrsalitDla niemowląt i starszych

Co na rotawirusa dla dziecka? Jak się ochronić?

Rotawirus to niestety nie jest zwykły wirus, który powoduje biegunki i wymioty. Może być niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. Co w takim razie najlepiej stosować na rotawirusa dla dziecka? Czy możemy skutecznie ochronić się przed chorobą?

Najlepszą ochroną przed rotawirusem są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciw rotawirusom nie zapewni 100% ochrony przed chorobą, jednak znacznie zmniejszy ryzyko hospitalizacji u dziecka [3]!

Jaką szczepionkę wybrać?

Warto pamiętać, że od 2021 roku szczepionki przeciw rotawirusom są bezpłatne! Darmowa szczepionka przysługuje dzieciom urodzonym po 31 grudnia 2020 roku. W tym przypadku darmowa szczepionka to RotaTeq [4].

Istnieje jeszcze szczepionka Rotarix. Jest ona dwudawkowa, jednak nie jest refundowana.

Schemat szczepień RotaTeq

Szczepionka RotaTeq jest trójdawkową szczepionką doustną. Tabela 3. prezentuje zalecenia dotyczące schematu szczepień.

Tabela 3. Schemat szczepień szczepionką RotaTeq [5].

DawkaZalecenia
PierwszaOd 6. tygodnia życia, ale nie później niż w 12. tygodniu życia.
DrugaPrzynajmniej 4 tygodnie po 1. dawce.
TrzeciaPrzynajmniej 4 tygodnie po 2. dawce. Należy ją podać przed 20-22 tygodniem życia.

Schemat szczepień Rotarix

Szczepionka Rotarix to dwudawkowa szczepionka doustna. Nie jest ona refundowana w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Pierwszą dawkę szczepionki można podać od 6. tygodnia życia. Kolejną dawkę podaje się 4 tygodnie po 1. dawce. Druga dawka musi być podana przed ukończeniem 24. tygodnia życia, a najlepiej przed 16. tygodniem życia [6].

Szczepionek Rotarix i RotaTeq nie można stosować zamiennie [5,6].