aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Sprawdź, jakie są objawy anemii u dzieci

Jak leczyć anemię u dzieci?

Anemia może dotyczyć osób w różnym wieku, w tym także dzieci. Choroba ta charakteryzuje się zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek w krwiobiegu, bądź zmniejszoną zawartością hemoglobiny. Niedokrwistość może negatywnie wpływać na rozwój dziecka i jego samopoczucie, dlatego niezwykle ważna jest jej szybka diagnostyka i skuteczne leczenie. Jak rozpoznać anemię i jakie zagrożenie dla dzieci niesie ze sobą ta choroba?
Anemia u dzieci - diagnoza

Czym jest anemia?

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość to  zmniejszenie zawartości hemoglobiny, hematokrytu lub liczby krwinek czerwonych w krwiobiegu.

W zależności od wartości uzyskanych wyników badań (stężenie hemoglobiny) można wyróżnić kilka stopni anemii:

 • łagodna,
 • umiarkowana – Hb 8–9,9 g/dl,
 • ciężka – Hb 6,5–7,9 g/dl,
 • zagrażająca życiu – Hb <6,5 g/dl.

Jakie są przyczyny anemii u dzieci?

Anemia u dzieci może pojawić się z różnych powodów. Przyczyną anemii mogą być zaburzenia wytwarzania krwinek czerwonych w organizmie (np. w wyniku niedoboru żelaza), a także problem z nadmiernym ich niszczeniem. Niedokrwistość może być też konsekwencją krwotoku lub przewlekłego krwawienia.

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza, co wpływa negatywnie na proces wytwarzania erytrocytów. Szacuje się, że najwięcej przypadków niedokrwistości z niedoboru żelaza rozpoznaje się u noworodków między 6. a 20. miesiącem życia, a także podczas okresu dojrzewania [1,2].

Anemia u dzieci — jakie ma objawy?

Konsekwencją anemii jest zmniejszenie zdolności krwi do transportu tlenu do wszystkich tkanek organizmu. Dlatego też u dziecka dotkniętego anemią można zaobserwować objawy, które wynikają z niedostatecznego dotlenienia tkanek, takie jak:

 • uczucie ciągłego zmęczenia,
 • łatwe męczenie się,
 • zaburzenia koncentracji,
 • blada skóra,
 • bóle i zawroty głowy,
 • duszności (w ciężkiej postaci anemii)
 • zaburzenia łaknienia
 • przyspieszone bicie serca [4].

Jakie są objawy anemii u dzieci?

Jakie są konsekwencje anemii u dzieci?

Anemia niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka oraz jego samopoczucie. To z kolei może skutkować m.in. gorszymi wynikami w nauce.

Niedokrwistość może powodować również znacznie poważniejsze konsekwencje, jak  opóźnienie  w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, dlatego też jest szczególnie groźna dla najmłodszych — noworodków i niemowląt [2].

Jakie wyniki badań powinny Cię zaniepokoić?

Na podstawie wywiadu, a także badania fizykalnego, lekarz może wysunąć wstępną diagnozę świadczącą o anemii, jednak jej potwierdzenie wymaga zlecania badań laboratoryjnych. Należy wykonać morfologię krwi obwodowej. Badaniu poddaje się stężenie hemoglobiny we krwi, hematokryt, a także liczbę czerwonych krwinek i retikulocytów.

Lekarz może zalecić również bardziej szczegółowe badania, m.in. badanie poziomu ferrytyny, czyli białka odpowiedzialnego za gromadzenie zapasów żelaza, jeśli istnieje podejrzenie anemii związanej z niedoborem tego pierwiastka.

Zakres, w jakim powinny mieścić się badane parametry, jest zależny od wieku, dlatego też wyniki powinien przeanalizować i omówić z rodzicem lekarz [1,2]

Jak leczyć anemię u dzieci?

Jak zostało wspomniane, anemia u dzieci najczęściej wynika z niedoboru żelaza, więc w postępowaniu leczniczym dąży się do uzupełnienia jego braków.

W aptekach dostępne są preparaty żelaza w różnej postaci: tabletek (np. Ascofer), kapsułek (np. Szelazo SR), zawiesin doustnych (np. Innofer), a także saszetek do rozpuszczania (np. Actiferol Fe saszetki) Dostępne są zarówno leki zawierające żelazo, jak i suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego z żelazem [1].

O czym pamiętać podając dziecku preparat z żelazem?

Przyjmując preparaty z żelazem, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach, o których nie zawsze wiedzą osoby pierwszy raz przyjmujące ten pierwiastek:

 • preparaty żelaza najlepiej przyjmować na czczo (czyli min, 30 minut przed posiłkiem), ponieważ wtedy żelazo najlepiej się wchłania; jeśli wymagane jest przyjmowanie żelaza częściej niż raz dziennie, należy robić to między posiłkami,
 • podczas kuracji preparatami żelaza bardzo często pojawiają się zaparci, a także nudności oraz wymioty; jeśli wystąpią znaczące problemy z wypróżnieniem, warto sięgnąć po preparaty na zaparcia dla dzieci (np. czopki glicerolowe dla dzieci),
 • stolec podczas przyjmowania preparatów żelaza przyjmuje czarną, smolistą barwę, jest to normalne i nie powinno budzić niepokoju,
 • nie zaleca się przyjmować preparatów wielowitaminowych i minerałów (np. wapń) podczas kuracji żelazem, gdyż mogą one osłabiać jego przyswajanie; jeśli jest konieczność ich suplementacji, należy rozdzielić to w czasie [1,4].

Anemia u dzieci — co jeść?

Przy stwierdzeniu anemii wynikającej z niedoboru żelaza, warto pod lupę wziąć dietę dziecka i wprowadzić do niej produkty bogate w dobrze przyswajalne żelazo, czyli żelazo tzw. hemowe.  Aby wzbogacić dietę w ten rodzaj żelaza, należy sięgać po:

 • podroby (np. wątroba wieprzowa lub drobiowa),
 • wołowinę,
 • wieprzowinę,
 • drób,
 • ryby i owoce morza
 • jaja.

Jak łatwo zauważyć, dobrze przyswajalne żelazo znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w diecie dziecka. Decydując się na dietę wegetariańską/wegańską u najmłodszych, warto być szczególnie wyczulonym na możliwość wystąpienia anemii spowodowanej niedoborem żelaza [1,4]

Bibliografia

 1. Pleskaczyńska A., Dobrzańska A., Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania, Standardy medyczne/pediatria n 2011 n T. 8 n 100–106
 2. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/235586,niedokrwistosc-u-dzieci-wprowadzenie-do-rozpoznania-i-schemat-diagnostyki [dostęp: 15.03.2023]
 3. Perła J., Twardowski T., Postępy Biologii komórki: Zmienność ferrytyny w stanach patologicznych, s.63-64
 4. Janczak M., Janczak A., Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, „Nowa Pediatria” 2019, nr 4, s. 123-128

Omawiane substancje

 • Difosforan żelaza

  Difosforan żelaza to związek chemiczny składający się z dwóch atomów fosforu i jednego atomu żelaza. Jest stosowany jako dodatek do żywności oraz w produkcji nawozów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diglicynian żelazawy

  Diglicynian żelazawy jest lekiem stosowanym w leczeniu niedoboru żelaza oraz anemii. Przed zastosowaniem diglicynianu żelazawego należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu trwania terapii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glukonian żelaza

  Glukonian żelaza to organiczny związek chemiczny, który zawiera żelazo w swojej strukturze. Glukonian żelaza jest stosowany jako suplement diety w celu uzupełnienia niedoborów żelaza w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Żelazo

  Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedokrwistość

  Niedokrwistość to choroba, która charakteryzuje się niedoborem czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi. Objawy niedokrwistości mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, bladość skóry oraz duszność.
 • Niedokrwistość z niedoboru żelaza

  Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest jednym z najczęstszych schorzeń krwi, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry oraz łamliwością paznokci.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .