, ,

Jak leczyć krwawe wybroczyny u osób starszych?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Czym są wybroczyny na skórze u osób starszych?

Wybroczyny to jeden z często zgłaszanych objawów szczególnie przez starszych pacjentów. Jak dochodzi do powstawania wybroczyn i jak rozpoznać , że powstała wybroczyna? Co powinno zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o wybroczynę?
Krwawe wybroczyny na skórze u osób starszych (fot. Canva).

Co to są wybroczyny na skórze? Czym różnią się od siniaków?

Wybroczyny i siniaki to jeden z objawów często zgłaszanych przez chorych u lekarza POZ, które są zaburzeniami hemostazy czyli całokształtu procesów, które zabezpieczają przed wydostawaniem się krwi z naczyń krwionośnych. Wybroczynami nazywamy wynaczynienia krwi o wielkości 1–3 mm, niekiedy zlewające się ze sobą. Istotną informacją jest to, że ich lokalizacja zamyka się w obrębie skóry. Siniaki natomiast to wynaczynienia krwi o średnicy od 5 mm do kilku centymetrów. Zdarzają się siniaki osiągające 10 cm lub więcej, które nazywane są wylewami krwawymi [1]. Wybroczyny na skórze (wylewy podskórne) są widoczne gołym okiem w postaci czerwonych lub fioletowych plam i mogą występować na rękach lub na nogach.

Jakie są przyczyny powstawania krwawych wybroczyn nu osób starszych?

Jedna z przyczyn została wspomniana wyżej – zaburzenia hemostazy. Inną z przyczyn są nieprawidłowości w budowie ścian naczyń (kruchość naczyń, zwiększenie ich przepuszczalności), co związane jest z wiekiem, dlatego z wybroczynami głównie borykają się starsi pacjenci. Wybroczyny na rękach bardzo często pojawiają się po przeprowadzeniu różnych procedur medycznych, na przykład podczas pobierania krwi do badań lub zakładania wenflonu podczas hospitalizacji. Mogą występować również w przebiegu następujących chorób: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, choroba wieńcowa, migotanie przedsionków, marskość wątroby, choroby nerek. Częstą przyczyną wsytępowania wybroczyn u osób starszych jest również anemia spowodowana niedoborem witaminy B12.

Wybroczyny na skórze u osób starszych.

Jakie leki mogą powodować powstawanie wybroczyn na skórze?

Wywiad dotyczący wybroczyn lub siniaczenia się powinien uwzględnić również stosowane leki, zwłaszcza te, które wpływają na upośledzenie / zaburzenie wspomnianej wyżej hemostazy. Do leków takich zaliczamy: kwas acetylosalicylowy, który obecny jest w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, tikagrelor, prasugrel, tiklopidyna), leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol, rywaroksaban, apiksaban, dabigatran) oraz kortykosteroidy, które stosowane są w chorobach zapalnych i alergicznych [2].

Jakie są objawy wybroczyn na skórze u osób starszych?

Wylewy podskórne przyjmują najczęściej postać plam wybroczynowych o różnej wielkości. Zmianom tym może towarzyszyć ból, drętwienie i uczucie tak zwanego „ciągnięcia” skóry. Niektórzy pacjenci dodatkowo opisują obecność wyczuwalnej twardej grudki pod powierzchnią skóry. Kolor wybroczyn zależy od tego gdzie zlokalizowane jest pęknięte naczynie.

Początkowo wybroczyny mają barwę ciemnofioletową lub ciemnoczerwoną, a następnie w miarę wchłaniania wytwarzany jest czynnik, który powoduje, że wybroczyna ma zabarwienie zielone. Po kolejnych dniach zmienia ona zabarwienie na żółte, co świadczy o kończącym się etapie gojenia. Tempo gojenia zależy od wielkości wybroczyny. Może trwać od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni.

Jak leczyć krwawe wybroczyny na skórze u osób starszych?

 1. Może okazać się wybroczyny będą wymagać specjalistycznego leczenia i wykonania konkretnych badań: morfologia z oznaczonymi czynnikami krzepnięcia oraz ilością płytek krwi, oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny we krwi oraz tak zwane “próby wątrobowe”.
 2. W sytuacji kiedy za powstające wybroczyny odpowiadają przyjmowane leki, należy zmodyfikować (zazwyczaj zmniejszyć dawki stosowanych leków) lub odstawić lek.
 3. Zasadne może być stosowanie preparatów uszczelniających naczynia krwionośne.
 4. W niektórych przypadkach skuteczne mogą się okazać domowe sposoby leczenie wybroczyn:
  • okłady miejsca pojawienia się wybroczyny lodowym kompresem owiniętym w ręcznik. Spowoduje to obkurczenie naczyń i zahamowanie dalszego “rozlewania” się krwi;
  • zioła o działaniu przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Są to między innymi wyciągi z ziela ruty, nagietka, arniki górskiej i kory kasztanowca;
  • właściwa pielęgnacja skóry przyspiesza jej regenerację u osób starszych. Najważniejsze jest delikatne oczyszczanie i właściwe nawilżenie.

Bibliografia

 1. Windyga J, Falkowska J. Skazy naczyniowe wrodzone i nabyte. W: Hematologia. Robak T, Warzocha K (red.).Via Medica, Gdańsk 2016; 455-463.
 2. Zawilska K. Skazy krwotoczne polekowe. W: Hematologia. Dmoszynska A (red.). Medical Tribune, Warszawa 2011; 680-691.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Acenokumarol

  Acenokumarol jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w terapii chorób serca. Substancja ta hamuje krzepliwość krwi poprzez blokowanie działania witaminy K.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Apiksaban

  Apiksaban jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w profilaktyce udarów i zatorów. Substancja ta hamuje działanie czynnika Xa, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Arnika górska

  Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
  Surowce roślinne
 • Dabigatran

  Dabigatran to lek przeciwzakrzepowy stosowany w leczeniu chorób serca. Substancja ta hamuje aktywność trombiny, co zapobiega powstawaniu skrzepów krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klopidogrel

  Klopidogrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w prewencji chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas acetylosalicylowy

  Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nagietek lekarski

  Nagietek lekarski to roślina z rodziny astrowatych, która ma właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie ran. Z nagietka można przygotować maści, napary i herbaty.
  Surowce roślinne
 • Prasugrel

  Prasugrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta hamuje agregację płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powikłań sercowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rywaroksaban

  Rywaroksaban to lek przeciwzakrzepowy. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tikagrelor

  Tikagrelor jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w leczeniu chorób serca. Substancja ta działa poprzez hamowanie agregacji płytek krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Warfaryna

  Warfaryna jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w profilaktyce chorób serca. Substancja ta hamuje działanie witaminy K, co wpływa na proces krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg suchy z kory kasztanowca pospolitego

  Wyciąg suchy z kory kasztanowca pospolitego jest stosowany w leczeniu schorzeń układu krążenia, takich jak żylaki czy zakrzepica. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z kasztanowca pospolitego

  Wyciąg z kasztanowca pospolitego jest stosowany w leczeniu żylaków. Substancja ta zawiera escynę, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela arniki górskiej

  Arnika górska jest rośliną leczniczą, a wyciąg z jej ziela wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do łagodzenia bólu i stanów zapalnych.
  Surowce roślinne
 • Żelazo

  Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Siniaki

  Siniaki są to zmiany na skórze spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Mogą występować w wyniku urazu, chorób krwionośnych lub przyjmowania niektórych leków.
 • Wybroczyny

  Wybroczyny to stan, w którym pojawiają się małe krwawe plamki na skórze lub błonach śluzowych. Mogą być wynikiem urazu, choroby lub zaburzeń krzepnięcia krwi.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .