leki-orange

Jak wyczuć powiększoną śledzionę?

Czy śledziona może boleć?

Śledziona odpowiada za filtrowanie krwi w naszym organizmie. W wyniku urazów lub schorzeń może dojść do jej powiększenia. Wtedy odczuwamy ból z lewej strony brzucha. Jest to niespecyficzny objaw, który niekoniecznie musi pochodzić od śledziony.

Za co odpowiada śledziona?

Śledziona jest narządem, który ma za zadanie filtrację krwinek. Jest swego rodzaju kontrolerem jakości, który wychwytuje i niszczy uszkodzone krwinki, wysyłając tym samym sygnał do organizmu o konieczności produkcji nowych krwinek. Ponadto w śledzionie magazynowane są czerwone krwinki i płytki krwi. Magazyn jest potrzebny, aby w razie krwotoku można było uwolnić do krwiobiegu niezbędne do życia krwinki. W śledzionie dojrzewają komórki układu odpornościowego, a dzięki obecności makrofagów wyłapywane są oprócz uszkodzonych krwinek także wirusy, czy inne drobnoustroje chorobotwórcze [1,2].

Czy śledziona boli?

Śledziona jest unerwiona poprzez nerwy odchodzące od splotu trzewnego. Jest on odpowiedzialny za kontrolę nad pracą narządów w obrębie jamy brzusznej. W tej części układu nerwowego nie ma precyzyjnego czucia. Jest to z jednej strony dobre, ponieważ czulibyśmy ruchy jelit oraz całą pracę układu trawiennego, wydzielniczego, moczowego. Z drugiej strony w przypadku występowania zmian, czy chorób w obrębie jamy brzusznej odczuwamy ból zlokalizowany w obszarze narządu, jednak nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, w którym miejscu się znajduje. Na pytanie „jak boli śledziona?” można odpowiedzieć, że ból pojawia się zazwyczaj przy jej powiększeniu i manifestuje się w lewej, górnej części nadbrzusza. Może promieniować do pleców czy barku [1,2].

Ból śledziony.

Powiększona śledziona — jak ją wyczuć?

Prawidłowych rozmiarów śledziona całkowicie chora się pod żebrami, przez co nie jest wyczuwalna. W przypadku jej powiększenia można ja wyczuć palpacyjnie, co najczęściej robią lekarze w celu diagnostyki. Jest wyczuwalna przy lewym łuku żebrowym. Jeśli możemy ją wyczuć, oznacza to, że jest powiększona 1,5 raza. W diagnostyce liczy się odległość od łuku żebrowego. Czasami może ona sięgać nawet 10 cm od żeber, co zazwyczaj wskazuje na chorobę układu krwiotwórczego [1,2].

Dlaczego śledziona się powiększa?

Powiększenie śledziony może być spowodowane przez bardzo wiele schorzeń, należą do nich:

  • Nowotwory układu chłonnego (białaczki, chłoniaki);
  • Choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza);
  • Nadciśnienie wrotne spowodowane marskością wątroby;
  • Niedrożność żyły śledzionowej;
  • Zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi: bakteryjne (gruźlica, dur brzuszny), wirusowe (mononukleoza, cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby), pierwotniakowe (malaria) [1,2].

Jak złagodzić ból śledziony?

Przede wszystkim w przypadku powiększenia śledziony powinniśmy poddać się diagnostyce lekarskiej w celu wyeliminowania przyczyn występowania bólu. Jeśli tego nie zrobimy, a sami uśmierzymy sam ból, to możliwe, że choroba, która spowodowała powiększenie śledziony, się rozwinie. Jeśli jesteśmy już zdiagnozowani, a nie mamy przeciwwskazań, pomoc w uśmierzaniu bólu śledziony stanowią leki przeciwbólowe ze wskazaniem na paracetamol [1,2].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ból to nieprzyjemne doznania czuciowe i emocjonalne wynikające z rzeczywistego lub potencjalnego uszkodzenia tkanek. Ból jest zawsze osobistym doświadczeniem, na które w różnym stopniu wpływają czynni…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaBól
KategoriaBól,
Ból brzucha
TematyBól brzucha
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja1 miesiąc temu
Data publikacji10.03.2023
Bibliografia2 źródła