,

Czy pestki dyni mogą być skutecznym środkiem na pasożyty?

Czy pestki dyni pomagają na pasożyty?

Temat pasożytów jest znany ludzkości od dawna. Kiedyś jednak nie było dostępu do syntetycznych leków i ludzie musieli sobie radzić w sposób naturalny. Jednym z takich sposobów był olej z pestek dyni. Jakie ma właściwości? Jaki go stosować? Czy jego dawkowanie w ten sposób jest bezpieczne? Czy ten sposób jest skuteczny? 
Pestki dyni na pasożyty (fot. Canva).

Pestki dyni – właściwości dietetyczne

Warto odnotować, że pestki dyni są stosunkowo kaloryczne. 100 gramów suszonych pestek dyni to około 560 kcal, w tym  prawie 50 g tłuszczu. Jest to więc produkt wysokokaloryczny i powinien być używany ostrożnie przez osoby odchudzające się. Jak wspomniano, pestki dyni są bogate w tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone. Oprócz tego zawierają witaminy A, z grupy B, C, E oraz K. Mają w swoim składzie również magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń czy cynk [1].

Olej z pestek dyni – jakie ma zastosowanie?

Ze względu na zawartość wielu minerałów i witamin, pestki dyni mają szereg prozdrowotnych właściwości. Do najważniejszych należą:

 • korzystnie wpływają na płodność i jakość plemników u mężczyzn (witamina E);
 • poprawiają sprawność seksualną i zmniejszają dolegliwości związane z nieprawidłowym działaniem prostaty u mężczyzn (cynk);
 • obniżają poziom cholesterolu we krwi i zapobiegają rozwojowi miażdżycy (kwasy omega-3);
 • zmniejszają stany lękowe i depresyjne (magnez i potas);
 • porażają układ nerwowy pasożytów znajdujących się w układzie pokarmowym, dzięki czemu są one wydalane wraz z kałem (kukurbitacyna) [1].

Olej z pestek dyni na pasożyty – dawkowanie

Dawkowanie oleju z pestek dyni jest inne dla dzieci, a inne dla osób dorosłych. Osoby dorosłe mogą przyjmować  25-30 gramów (średnio dwie łyżki) świeżych, bez łupin i dobrze rozdrobnionych pestek. Można również zmieszać 3 łyżki startej marchewki, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni oraz 2 łyżki oleju z pestek dyni. Po ok. 3 godzinach należy wypić łyżkę oleju rycynowego, w celu wywołania efekt przeczyszczającego i wydalenia pasożytów. W ciągu dnia nie należy jeść, a jedynie pić ciepłą wodę, napar z rumianku lub bulion warzywny.

W przypadku dzieci procedura przebiega podobnie, zmniejszone są jedynie ilości do ok. 15-30 g świeżo wyłuskanych pestek dyni, które najlepiej zmieszać z mlekiem ryżowym [1,2]. 

Pestki dyni na robaki  – w jaki sposób działają?

Pestki z dyni, dzięki zawartości substancji o nazwie kukurbitacyna, mogą działać przeciwpasożytniczo. W teorii substancja ta poraża układ nerwowy pasożytów znajdujących się w układzie pokarmowym, takich jak glista ludzka, tasiemce, owsiki czy tęgoryjec dwunastnicy. Substancja nie podrażnia śluzówki żołądka i jelit, ani nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Porażone pasożyty powinny zostać wydalane z kałem. Kukurbitacyna jest więc całkowicie bezpieczną dla człowieka substancją. Czy badania naukowe potwierdzają jej skuteczność przeciwpasożytniczą [1,2]?

Pestki dyni na pasożyty – czy są faktycznie skuteczne?

Brak jest jednoznacznych badań potwierdzających, że pestki dyni są skutecznym środkiem w walce z pasożytami. Trzeba pamiętać, że jest to metoda zalecana w medycynie naturalnej i nie jest zalecana przez lekarzy. Należy mieć na uwadze, że niesprawdzone metody mogą wywołać w organizmie więcej szkody, niż pożytku, a nieleczone choroby pasożytnicze mogą dawać coraz więcej dolegliwości. Niemniej jednak sama metoda jest stosunkowo bezpieczna i może być dobrą metodą pomocniczą stosowaną w przypadku leczenia. Każdy pacjent powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce z niej skorzystać [1,2].

Pestki dyni na pasożyty i robaki.

Olej z pestek dyni na pasożyty – przykładowe preparaty z apteki

Wśród preparatów aptecznych zawierających pestki dyni warto wymienić poniższe:

Dary Natury olej z pestek dyni ekologiczny

Skład

 • 100% olej z pestek dyni ekologiczny.

Wskazania

 • Jako środek spożywczy, dodatek do żywności.

Stosowanie

 • Brak danych

O produkcie

 • preparat pochodzi z certyfikowanych upraw ekologicznych i jest tłoczony na zimno;
 • należy go przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, a po otwarciu w lodówce;
 • nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego [3]. 

Herbapol pestki dyni

Skład

 • 100% pestki dyni łuskane (Cucurbita pepo).

Wskazania

 • Jest polecany jako dodatek do jedzenia, jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Stosowanie

 • Można je spożywać samodzielnie lub jako dodatek do musli, sałatek albo twarożku.

O produkcie

 • zaleca się chronić pestki dyni przed działaniem wilgoci i światła;
 • wartość energetyczna to 2347 kJ/559 kcal na 100 g produktu [4].

Podsumowanie

Pestki z dyni są jedną z wielu metod medycyny naturalnej, polecanych w walce z pasożytami przewodu pokarmowego. Jest to stosunkowo bezpieczna metoda, mogąca być stosowana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. O ile sama skuteczność metody nie jest jednoznacznie udowodniona naukowo, to obecna w pestkach dyni kukurbitacyna ma właściwości przeciwpasożytnicze. Z tego względu można rozważyć stosowanie pestek dyni lub oleju z pestek dyni jako dodatkowej metody do walki z robakami. Nie powinno się jednak opierać na nich terapii, szczególnie bez diagnozy ze strony lekarza. Objawy występujące przy zakażeniu pasożytniczym są z reguły niespecyficzne i mogą mieć wiele różnych, innych przyczyn.

Bibliografia

 1. Li, Tiaoying, et al. „Usefulness of pumpkin seeds combined with areca nut extract in community-based treatment of human taeniasis in northwest Sichuan Province, China.” Acta tropica 124.2 (2012): 152-157.
 2. Pawlowski, Z. „Wyniki leczenia taeniarhynchosis nasionami dyni (Semina Cucurbitae).” Wiadomości Parazytologiczne 2.2 (1956).
 3. https://pyszneeko.pl/product-pol-4341-Olej-z-Pestek-Dyni-500ml-Dary-Natury.html (14.01.2024 16:21)
 4. https://sklep.herbapol.krakow.pl/pl/p/PESTKI-DYNI-100g/407 (14.01.2024 16:56)

Omawiane substancje

 • Kukurbityna

  Kukurbityna to substancja lecznicza pochodząca z pestek dyni, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Może być stosowana w terapii chorób autoimmunologicznych oraz w leczeniu chorób prostaty.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nasiona dyni

  Nasiona dyni są bogate w błonnik i składniki mineralne. Można z nich przygotować smaczne i zdrowe przekąski.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Glistnica (Askaridoza)

  Glistnica jest chorobą wywołaną przez pasożyty, które osiedlają się w jelitach człowieka. Objawy glistnicy mogą obejmować bóle brzucha, nudności, wymioty oraz zaburzenia trawienia.
 • Owsica

  Owsica jest to choroba wywołana przez pasożyty, które zasiedlają jelita człowieka. Objawia się m.in. świądem odbytu oraz bólem brzucha. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.
 • Tasiemczyca

  Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyty z rodzaju tasiemca, które osiedlają się w jelitach człowieka lub zwierząt. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę oraz utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .