Jakie są objawy przegrzania organizmu?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na przegrzanie organizmu?

Wskutek globalnego ocieplenia co roku pobijane są rekordy wysokich temperatur w okresie letnim. Coraz więcej osób jest narażonych na przegrzanie organizmu, które może być tragiczne w skutkach. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na przegrzanie organizmu?
Co stosować na przegrzanie organizmu?

Czym jest przegrzanie organizmu?

Przegrzanie organizmu jest stanem, w którym temperatura ciała utrzymuje się na wysokim poziomie, a nasze ciało nie potrafi jej obniżyć. Następuje to na skutek:

 • samodzielnego wytwarzania ciepła jak na przykład podczas intensywnego długotrwałego wysiłku fizycznego, lub
 • braku możliwości oddania ciepła na przykład podczas ekstremalnych upałów.

Problem przegrzania organizmu dotyczy w największej mierze noworodków, które nie są w stanie samodzielnie odkryć kocyków, lub zrzucić zbyt ciepłych ubrań. Często zdarzają się przegrzania u dzieci pozostawionych w samochodach, których temperatura wewnątrz w bardzo szybkim czasie może osiągnąć nawet 65 stopni Celsjusza. W dzisiejszych czasach, gdzie temperatury w miesiącach letnich osiągają bardzo wysokie poziomy, także osoby starsze są bardzo narażone na przegrzanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ograniczoną mobilność, przez co nie mogą szybko uciec od upału [1].

Jakie są objawy przegrzania organizmu?

Choroby z przegrzania organizmu mogą mieć różną postać i objawy. W wyniku zbyt wysokiej temperatury może pojawić się:

 • stres cieplny,
 • wyczerpanie cieplne,
 • udar cieplny
 • zespół wstrząsu krwotocznego z encefalopatią
 • hipertermia złośliwa.

Różnią się one między sobą, jednak łączą je objawy oraz uszkodzenia organizmu, jakie mogą nastąpić.

Wskutek wysokiej temperatury w organizmie dochodzi do denaturacji białek i martwicy komórek. Prowadzi to do poważnych, groźnych dla życia uszkodzeń tkanek. U chorego obserwujemy zaburzenia świadomości, splątanie, omdlenia, pocenie się, majaczenie [1].

Ile trwa przegrzanie organizmu?

Nie da się określić dokładnego zakresu czasu, w którym występuje przegrzanie organizmu. Jest to okres bardzo krótki i zależy od wieku, stanu organizmu i jego nawodnienia.

Osoba odwodniona w podeszłym wieku dużo szybciej dozna udaru cieplnego od młodej osoby. U osób starszych mechanizmy termoregulacji działają wolnej [1].

Przegrzanie organizmu u osoby starszej.

Przegrzanie organizmu — jakie są domowe sposoby?

W pierwszej kolejności należy się odseparować od źródła ciepła jak najszybciej. Jeśli objawy przegrzania wystąpiły w trakcie wysiłku fizycznego, należy natychmiast przestać wykonywać ćwiczenia. Nawodnienie ma kluczową rolę, zawsze, jeśli osoba jest przytomna, musi napić się wody, lub elektrolitów [1].

Jaki jest prawidłowe postępowanie w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?

Udar cieplny jest jedną z najgroźniejszych postaci przegrzania. Leczenie udaru powinno się rozpocząć natychmiast po wystąpieniu objawów.

 1. Przenieść chorego z gorącego miejsca.
 2. Wspomóc ochładzanie chorego przez zastosowanie chłodnych okładów czy zimnej kąpieli. Spadek temperatury poniżej 40 stopni zapobiegnie postępującym zmianom w tkankach. Krążenie krwi w trakcie udaru jest spowolnione, więc ochładzanie temperatury ciała jest także wolniejsze. Warto mieć to na uwadze.
 3. Kolejnym etapem jest leczenie wstrząsu pacjenta. W tym celu stosujemy leki obkurczające naczynia krwionośne dożylnie. Często też stosujemy dożylnie leki nawadniające. Lekarze monitorują czynność serca.
 4. Następnie po ustabilizowaniu pacjenta rozpoczyna się leczenie zaburzeń krwi. Skutkiem udaru jest występowanie niedokrwistości i znaczne wydłużenie krzepnięcia. W najgorszych przypadkach konieczne jest przetoczenie krwi.
 5. Często przy udarze występują zaburzenia neurologiczne, które wymagają podania leków przeciwdrgawkowych. W wyniku uszkodzenia komórek nerwowych może dojść do obrzęku mózgu. Uszkodzeniu mogą ulec również płuca i wątroba. W ekstremalnych przypadkach konieczny jest przeszczep wątroby [1].

Bibliografia

 1. Choroba z przegrzania i udar cieplny. David S Jardine. Luty 2009, Vol. 13 Nr 1 Pediatria po Dyplomie.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Udar

  Udar jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie są kluczowe dla poprawy szans pacjenta na powrót do zdrowia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .
 • Ilustracja poradnika Popularny lek na gorączkę dla dzieci wstrzymany w obrocie!

  Paracetamol Aflofarm w zawiesinie to popularny lek stosowany u dzieci na ból i gorączkę. Jednak kilka serii tego…

 • Ilustracja poradnika Co to jest arteterapia? Na co pomaga?

  "Arteterapia to jeden z najpiękniejszych problemów współczesnej psychiatrii, całej medycyny." B. Łoza, A.Chmielnicka-Plaskota; "Sztuka nie ma żadnego celu,…

 • Ilustracja poradnika Poznaj mity na temat padaczki!

  Padaczka to choroba neurologiczna, o której krąży sporo mitów. W tym artykule przedstawiamy i wyjaśniamy najpopularniejsze mity o…

 • Ilustracja poradnika Leczenie bez prawidłowej diagnozy – trudność dla lekarza i pacjenta

  Niepewność w leczeniu to trudna sprawa. Szczególnie, gdy pacjent jest poddany inwazyjnej farmakoterapii na wiele różnych chorób jednocześnie.…

 • Ilustracja poradnika Czy Apap i Paracetamol to ten sam lek? Zamienniki leków

  Zdarza się, że podczas wizyty w aptece farmaceuta w odpowiedzi na prośbę o paracetamol, czy ibuprofen proponuje preparaty…