,

Jak leczyć zatoki w ciąży?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na ból zatok w ciąży?

W czasie ciąży dochodzi do osłabienia układu odpornościowego  organizmu. Kobiety w ciąży są zatem narażone na pewne dolegliwości zdrowotne. Przykładem dokuczliwego problemu zdrowotnego jest ból zatok w ciąży. Może być ono wynikiem infekcji bakteryjnej bądź wirusowej, jednak może również pojawiać się w związku z alergią lub innymi czynnikami. Ból zatok w ciąży zazwyczaj jest bardzo dokuczliwy i  wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie kobiety. Pojawiają się zatem pytania, co można brać na ból zatok w ciąży? Jakie są domowe sposoby na zapalenie zatok w ciąży? I jak powinno wyglądać leczenie?
Co stosować na ból zatok w ciąży?

Ból zatok, skąd się bierze?

Jak mogło do tego dojść? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, jaką funkcję pełnią zatoki. Zatoki są lokalnymi filtrami wdychanego powietrza. Ich zadanie polega na ogrzewaniu, nawilżaniu, oczyszczaniu i przystosowania powietrza do potrzeb organizmu. Ten precyzyjny system filtrów przestaje działać, gdy przeziębienie spowoduje zaczopowanie ujść zatok lub uczulenie doprowadzi do obrzęku wyściełającej je błony śluzowej. Powietrze wtedy zostaje uwięzione w zatokach, jego ciśnienie rośnie, zalega śluz i zaczynają mnożyć się bakterie. Rozwija się zakażenie, powodując ból, a w następstwie zapalenie zatok. Jednak zanim do tego dojdzie, warto zapoznać się, w jaki sposób odetkać zatoki, łagodzić ból i ucisk, a także ułatwić przepływ powietrza.

Jak radzić sobie z bólem zatok?

Wspomagająco przy zapaleniu zatok w ciąży stosować można domowe sposoby leczenia. Metody te znacznie łagodzą przykre objawy. Oto lista rzeczy, które można bezpiecznie stosować w przypadku uporczywego bólu zatok, będąc w ciąży.

Inhalacje – to najlepsze lekarstwo, które pobudza pracę rzęsek w przewodach nosowych, a zatem gwarantują przepływ śluzu i opróżnianie się zatok. Dodatkową zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i łagodzą ból zatok.

Nawilżanie pomieszczeń – warto zainstalować przy łóżku nawilżacz powietrza, ponieważ  może pomóc w utrzymaniu wilgotności powietrza, łagodząc tym samym dolegliwości. Trzeba tylko pamiętać o myciu urządzenia raz w tygodniu, by nie dopuścić do zagnieżdżenia się w nim grzybów.

Płukanie nozdrzy – zaleca się codzienne przepłukiwanie nozdrzy, aby wypłukać i oczyścić nos. Należy do tego używać gotowego roztworu fizjologicznego soli kuchennej lub przygotować mieszaninę złożoną z łyżeczki soli kuchennej (0,9% roztwór chlorku sodu) na 2 filiżanki ciepłej wody i szczypty sody oczyszczonej. Roztwór wlewa się do probówki, odchyla głowę do tyłu, zaciska się nozdrze kciukiem i wciąga płyn przez drugie. Następnie trzeba przedmuchać nos i powtórzyć zabieg z drugim nozdrzem.

Wydmuchiwanie nozdrzy osobno – trzeba pamiętać, by czyszcząc nos, przedmuchiwać każde nozdrze osobno.  W ten sposób zapobiega się wytwarzaniu nadmiernego ciśnienia w jamach nosa i gardle. Wzrost ciśnienia może powodować otwarcie ujścia trąbki słuchowej oraz przenikanie bakterii do ujść zatok.

Dużo płynów – ważne, aby w ciągu dnia wypijać jak najwięcej ilości płynów. Nie ma większego znaczenia czy zimnych, czy ciepłych, każdy z nich rozrzedzi śluz i wspomoże jego wypływanie. Dodatkowo picie płynów nie tylko pomoże z bólem zatok, lecz także wpłynie dobroczynnie zarówno na kondycję matki, jak i dziecka.

Ciepłe okłady – ich stosowanie bywa również pomocne. Wokół nosa (na oczy i kości policzkowe) przykłada się ciepłe okłady. To łatwy sposób na łagodzenie bólu. Czasem ulgę można poczuć już po kilku minutach.

Masaż – zaleca się też masaż bolących miejsc. Do obu stron nosa należy przyłożyć kciuki i mocno ucisnąć (przez 15-30 sekund). Zabieg powtarza się kilka razy.

Spanie z uniesioną głową – ułatwia spływanie wydzieliny.

Spożywanie naturalnych antybiotyków – chrzan, czosnek, pieprz cayenne polepszają stan zatok oraz samopoczucie. Chrzan przyspiesza wypływ śluzu, ponieważ w jego skład wchodzi substancja działająca obkurczająco na śluzówkę. Czosnek zawiera składnik chemiczny, którego używa się w lekach rozrzedzających wydzielinę. Pieprz Cayenne zawiera kapsaicynę, substancję stymulującą włókna nerwowe i działającą jako naturalny środek poprawiający ukrwienie tkanek.

Jak leczyć ból zatok w ciąży?

Leczenie bólu zatok uzależnione jest od postaci i rodzaju choroby. Kobiety w ciąży mają ograniczone możliwości leczenia. Najważniejszym aspektem  leczenia bólu  zatok w ciąży powinno być bezpieczeństwo dziecka. Na początek warto korzystać z domowych sposobów oraz użyć bezpiecznych preparatów dostępnych bez recepty. Najnowsze standardy leczenia schorzeń nosa i zatok przynosowych u kobiet ciężarnych uwzględniają wykorzystywanie roztworów wody morskiej i 0,9% roztworów soli fizjologicznej.  Zastosowanie tych środków oczyszczających błonę śluzową jam nosa może spowodować znaczną poprawę jej funkcjonowania. Zalecane jest stosowanie roztworów wody morskiej nie tylko w alergicznym nieżycie nosa, ale na każdym etapie leczenia stanów zapalnych, bólu, obrzęku błon śluzowych nosa. Środki te są uznawane za bezpieczne w czasie ciąży i powinny być stosowane w pierwszej kolejności przez kobiety ciężarne. Dodatkowo przy bólu zatok w ciąży dozwolony jest także paracetamol, jednak zawsze należy skonsultować się ze specjalistą, zanim sięgniemy po lek czy suplement diety.

Jakie preparaty na ból zatok kupisz bez recepty?

Wśród preparatów na ból zatok, bezpiecznych w ciąży i dostępnych bez recepty można wyróżnić te poniższe.

Nebu-Dose isotonic, ampułki

O produkcie:

 • Produkt w postaci ampułek;
 • Produkt zawierający jałowy roztwór chlorku sodu 0,9 %;
 • Nie zawiera konserwantów;
 • Preparat przeznaczony jest do nebulizacji;
 • Produkt  może być stosowany od 1 dnia życia;
 • Aktualna cena 30-32 zł.

Prenalen Katar, spray do nosa

O produkcie:

 • Wyrób medyczny w postaci sprayu;
 • Produkt zawierający izotoniczny roztwór soli morskiej z dodatkiem kwasu hialuronowego, D-pantenolu i olejków eterycznych;
 • Roztwór izotoniczny  w produkcie z soli karnalitowej z morza martwego (odpowiednik 0,9% NaCl);
 • Produkt przeznaczony dla dzieci od 3-go roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących;
 • Aktualna cena 14-19 zł.

Nisita, spray do nosa

 O produkcie:

 • Wyrób medyczny w postaci spray-u;
 • Produkt zawierający izotoniczny roztwór dwóch rodzajów soli: chlorku sodu i wodorowęglanu sodu;
 • Nie zawiera konserwantów;
 • Produkt może być stosowany u niemowląt, dzieci i dorosłych, kobiet w ciąży i matek karmiących;
 • Aktualna cena 18-20 zł.

Paracetamol Biofarm, tabletki

O produkcie:

 • Lek w postaci tabletek;
 • 1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum);
 • Lek  może być stosowany u dzieci powyżej 6 lat  i dorosłych, kobiet w ciąży i matek karmiących;
 • Aktualna cena 4-6zł.

A co jeśli ból zatok utrzymuje się dłużej?

Niekiedy jednak następstwem bólu zatok może być bakteryjne zapalenie zatok, w tym przypadku  konieczna będzie antybiotykoterapia. Stosowanie antybiotyków w ciąży niekiedy jest nieuniknione, ponieważ nieleczone zatoki mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań, w tym prowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia ucha bądź oczodołu, a nawet do zapalenia nerwu trójdzielnego. Lekarz prowadzący ciążę dobiera antybiotyki takie,które w możliwie najmniejszym zakresie będą oddziaływały na dziecko, a równocześnie definitywnie zwalczą i nie dopuszczą do powikłań wywołanych przez zapalenie zatok. Zazwyczaj są to leki z grupy cefalosporyn i penicylin, a donosowo podaje się pacjentkom glikokortykosteroidy, co przynosi ulgę, jeśli chodzi o obrzęk okolicy nosa i zatok – ich miejscowe podawanie ogranicza niebezpieczny wpływ na dziecko.

Podsumowanie

Ze względu na ograniczone możliwości stosowania leków w ciąży, warto wykorzystać domowe sposoby na ból zatok w ciąży, które złagodzą przykre dolegliwości i poprawią samopoczucie kobiety w ciąży. W każdym przypadku warto odwiedzić lekarza rodzinnego, lub lekarza prowadzącego ciążę,  który zbada, czy nie rozwija się infekcja bakteryjna i zaleci bezpieczny spray do nosa. Nieleczone zapalenie zatok może przejść w przewlekłe i spowodować powikłania. Po porodzie ból zatok warto też skonsultować dodatkowo z laryngologiem.

Bibliografia

 1. Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
 2. Kamiński B. „Domowe sposoby leczenia. Tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem”. PWP, Warszawa 2004.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sól morska

  Sól morska jest naturalnym źródłem sodu i chloru. Dodanie soli morskiej do potraw może poprawić ich smak i wartość odżywczą.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wodorowęglan sodu

  Wodorowęglan sodu to biały proszek rozpuszczalny w wodzie. Jest stosowany jako składnik wypieków oraz jako środek zmiękczający wody.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ciąża

  Ciąża to stan, w którym kobieta nosi dziecko w swoim łonie przez okres około 9 miesięcy. Jest to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej opieki i dbałości o zdrowie matki i dziecka.
 • Zapalenie zatok

  Zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się bólem głowy, katarzem oraz trudnościami w oddychaniu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .