aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Poznaj odżywki do rzęs z bimatoprostem

Bimatoprost w odżywkach do rzęs – czy jest bezpieczny?

Czy istnieją skuteczne sposoby na porost rzęs? Jedną z substancji, która może w tym pomóc jest bimatoprost. Co to za lek oraz czy jest dostępny w aptekach bez recepty? Czy bimatoprost działa? Jak używać kosmetyki z bimatoprostem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt?
Bimatoprost na porost rzęs

Co to jest bimatoprost?

Bimatoprost to substancja czynna należąca do grupy prostaglandyn, którą wykorzystuje się w leczeniu jaskry z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Związek ten występuje w kroplach przeznaczonych do oczu. Bimatoprost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka na drodze różnych mechanizmów. Jednak pewne właściwości tego związku wykorzystywane są także w kosmetologii w odżywkach do rzęs z bimatoprostem [1].

Dlaczego bimatoprost występuje w odżywkach do rzęs?

Jednym z głównych działań niepożądanych bimatoprostu jest nadmierny wzrost rzęs. Występowanie tego efektu ubocznego określa się jako bardzo częste, więc nawet 1 na 10 osób stosujących lek może doświadczyć tego zjawiska [1].

Innym lekiem z grupy prostaglandyn jest np. latanoprost. On również występuje w formie kropli do oczu. Co prawda skutek uboczny w formie nadmiernego wzrostu rzęs pojawia się i w tym przypadku, jednak największy efekt osiąga się po stosowaniu bimatoprostu [1].

Natomiast pojawia się pytanie: “Czy istnieje bimatoprost w odżywkach do rzęs i czy jest on skuteczny?”.

Czy bimatoprost działa na porost rzęs i włosów?

Spójrzmy, co na temat wpływu bimatoprostu na porost rzęs i włosów, mówią badania. Bimatoprost stymuluje mieszki włosowe w fazie spoczynku do wejścia w nową fazę wzrostu. Z tego powodu uważa się, że może pomóc w odrastaniu brakujących rzęs [2].

Jedno z badań pochyliło się nad problemem hipotrychozy rzęs, czyli łysienia spowodowanego chemioterapią lub łysieniem plackowatym, u pacjentów pediatrycznych. Zbadano tam wpływ bimatoprostu na porost rzęs i jego bezpieczeństwo. Z badania wynika, że aplikacja 0,03% roztworu bimatoprostu jest skuteczna i bezpieczna. Preparat nanosi się codziennie wieczorem na powiekę w obszarze rzęs. Efekty były badane po 4. miesiącach terapii i były lepsze niż stosowanie placebo. Pierwsze pożądane wizualne zmiany pojawiały się już w 1. miesiącu terapii. Co więcej, efekt utrzymywał się nadal w kolejnym miesiącu. Bimatoprost zwiększył długość i grubość rzęs [2].

Do podobnych wniosków doszli badacze w innym eksperymencie. Tam badano wpływ bimatoprostu na odbudowę rzęs po chemioterapii. Obserwowano zadowalające efekty, nawet jeśli zaczęto stosować preparat z bimatoprostem kilka miesięcy po terapii [3].

Bimatoprost w odżywkach do rzęs.

Jakie są skutki uboczne bimatoprostu?

Czy bimatoprost stosowany na porost rzęs i włosów ma jakieś skutki uboczne? Niestety tak. Najczęściej pacjenci skarżą się na miejscowe reakcje, takie jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub obrzęk powiek. Czasami doświadczano także przekrwienia lub zapalenia spojówek. Często dochodziło do podrażnień oczu lub rozwoju zespołu suchego oka Nie obserwowano natomiast hiperpigmentacji tęczówki, ale czasami doświadczano zmiany zabarwienia skóry w miejscu aplikacji [2,4].

Wyżej wymienione skutki uboczne bimatoprostu były najczęściej łagodne w przebiegu i nie trwały długo.

Wzrost długości, grubości i zwiększona pigmentacja rzęs jest pożądana, ale czasami pogrubione rzęsy mogą nie rosnąć prawidłowo. Niestety często bywa tak, że rosną one pod większym kątem niż normalnie. W efekcie mogą zawijać się pod powiekę lub podrażniać oko i niezbędne będzie ich usunięcie [5].

Jak stosować bimatoprost na włosy?

Preparaty z bimatoprostem na włosy powinno stosować się codziennie wieczorem na oczyszczoną skórę powiek. Odżywkę do rzęs nanosi się na górną powiekę i lekko wciera w okolice rzęs. Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. Rano należy dokładnie umyć oczy i brzegi powiek, najlepiej specjalistycznym preparatem do higieny. Pierwsze efekty osiąga się już po około miesiącu stosowania.

Gdzie kupić bimatoprost bez recepty?

Niestety w Polsce nie istnieje preparat bez recepty zarejestrowany typowo w celu pielęgnacji rzęs z wiadomą ilością bimatoprostu jako substancją czynną.

Istnieją natomiast kosmetyki, które posiadają w swoim składzie bimatoprost i inne składniki wpływające na porost rzęs i włosów. Niestety producenci nie udostępniają informacji o dokładnym stężeniu bimatoprostu w kosmetykach. Jedyne co wiadomo to, że znajdują się on w składzie.

Przykładowe preparaty z bimatoprostem w formie odżywek do rzęs to:

 • Long 4 Lashes, serum przyspieszające wzrost brwi.
 • Biotebal rzęsy XXL.
 • Flos-Lek Laboratorium Revive Lashes, Eyelash Enhancing Serum, stymulujace serum do rzęs.
 • L`Biotica Active Lash, serum przyspieszające wzrost rzęs.
 • Kerabione, wzmacniające serum do rzęs.

Odżywka do rzęs z bimatoprostem za granicą

Inaczej sytuacja wygląda za granicą, np. w USA. Tam już w 2008 roku FDA dopuściło do użytku 0,03 % roztwór bimatoprostu o nazwie Latisse. Jest to preparat zarejestrowany w celach kosmetycznych do wzmocnienia porostu rzęs [6].

Bibliografia

 1. Bimican – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 2. M. Borchert i in., „An evaluation of the safety and efficacy of bimatoprost for eyelash growth in pediatric subjects”, Clin. Ophthalmol. Auckl. NZ, t. 10, s. 419–429, mar. 2016, doi: 10.2147/OPTH.S89561.
 3. D. Wirta, L. Baumann, S. Bruce, G. Ahluwalia, E. Weng, i S. Daniels, „Safety and Efficacy of Bimatoprost for Eyelash Growth in Postchemotherapy Subjects”, J. Clin. Aesthetic Dermatol., t. 8, nr 4, s. 11–20, kwi. 2015.
 4. D. Wirta, A. M. VanDenburgh, E. Weng, S. M. Whitcup, S. Kurstjens, i F. C. Beddingfield, „Long-term safety evaluation of bimatoprost ophthalmic solution 0.03%: a pooled analysis of six double-masked, randomized, active-controlled clinical trials”, Clin. Ophthalmol. Auckl. NZ, t. 5, s. 759–765, 2011, doi: 10.2147/OPTH.S17457.
 5. S. K. Law, „Bimatoprost in the treatment of eyelash hypotrichosis”, Clin. Ophthalmol. Auckl. NZ, t. 4, s. 349–358, 2010.
 6. „The first prescription treatment for inadequate or not enough eyelashes | LATISSE® (bimatoprost ophthalmic solution) 0.03%”. https://www.latisse.com/ (dostęp 9 marzec 2023).

Omawiane substancje

 • Bimatoprost

  Bimatoprost jest syntetycznym analogiem prostaglandyny, stosowanym w leczeniu jaskry i nadmiernego wypadania rzęs. Substancja ta działa poprzez zwiększenie odpływu płynu wewnątrzgałkowego oraz stymulację wzrostu rzęs.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Latanoprost

  Latanoprost jest lekiem stosowanym w leczeniu jaskry. Substancja ta działa poprzez obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Hipotrychoza rzęs

  Hipotrychoza rzęs to choroba, która charakteryzuje się rzadkimi i słabymi rzęsami. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, niedobór witamin czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .