Co to jest zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest terminem używanym do opisania utrzymywania się kolki żółciowej lub bólu brzucha w prawym górnym kwadrancie z różnymi objawami żołądkowo-jelitowymi po cholecystektomii (usunięciu pęcherzyka żółciowego).

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego może być spowodowany przez wyciek żółci do takich miejsc jak żołądek lub pozostawienie kamieni żółciowych w drogach żółciowych, zwężenie przewodów żółciowych, pozostawienie zbyt długiego kikuta pęcherzyka żółciowego, zrosty pooperacyjne, dysfunkcję zwieracza Oddiego oraz nieprawidłową kwalifikację do wycięcia pęcherzyka żółciowego.

Objawy

Jakie są objawy zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

W większości przypadków objawy są łagodne i krótkotrwałe, ale mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Objawy obejmują nietolerancję pokarmów tłustych, nudności, wymioty, zgagę, wzdęcia, niestrawność, biegunkę, żółtaczkę i okresowe epizody bólu brzucha.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Rozpoznanie zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego opiera się na wywiadzie lekarskim z pacjentem, ocenie objawów klinicznych, badaniach fizykalnych oraz takich badaniach jak: endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP), badania laboratoryjne (morfologia krwi, CRP, ALP, lipaza) oraz USG jamy brzusznej.

Leczenie

Jak leczy się zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Dolegliwości zwykle z czasem są łagodniejsze oraz po pewnym czasie ustępują. W przypadku przewlekłych i dokuczliwych objawów należy zgłosić się na kontrolne badania lekarskie, najlepiej do miejsca wykonywanego zabiegu. Terapia może obejmować farmakoterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne ma na celu leczenie objawowe oraz zapobieganie dalszym powikłaniom. Ważne jest także wprowadzenia diety niskotłuszczowej i lekkostrawnej.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego, należy: wprowadzić dietę niskotłuszczową i lekkostrawną, unikać obciążających wysiłków fizycznych oraz stosować się do zaleceń lekarza.