leki-orange

Zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Rozdziały

Jakie są objawy zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

W większości przypadków objawy są łagodne i krótkotrwałe, ale mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Objawy obejmują nietolerancję pokarmów tłustych, nudności, wymioty, zgagę, wzdęcia, niestrawność, biegunkę, żółtaczkę i okresowe epizody bólu brzucha.

Jakie są przyczyny zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego może być spowodowany przez wyciek żółci do takich miejsc jak żołądek lub pozostawienie kamieni żółciowych w drogach żółciowych, zwężenie przewodów żółciowych, pozostawienie zbyt długiego kikuta pęcherzyka żółciowego, zrosty pooperacyjne, dysfunkcję zwieracza Oddiego oraz nieprawidłową kwalifikację do wycięcia pęcherzyka żółciowego.

Jak zdiagnozować zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Rozpoznanie opiera się na wywiadzie lekarskim z pacjentem, ocenie objawów klinicznych, badaniach fizykalnych oraz takich badaniach jak: endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP), badania laboratoryjne (morfologia krwi, CRP, ALP, lipaza) oraz USG jamy brzusznej.

Jak zapobiegać zespołowi po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy: wprowadzić dietę niskotłuszczową i lekkostrawną, unikać obciążających wysiłków fizycznych oraz stosować się do zaleceń lekarza.

Leczenie zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Dolegliwości zwykle z czasem są łagodniejsze oraz po pewnym czasie ustępują. W przypadku przewlekłych i dokuczliwych objawów należy zgłosić się na kontrolne badania lekarskie, najlepiej do miejsca wykonywanego zabiegu. Terapia może obejmować farmakoterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne ma na celu leczenie objawowe oraz zapobieganie dalszym powikłaniom. Ważne jest także wprowadzenia diety niskotłuszczowej i lekkostrawnej.

Loading...

Leki na zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zespołu po usunięciu pęcherzyka żółciowego.