Dostępne postaci leku

Tabletki

Działanie

Opipramol to lek, który działa komórki nerwowe znajdujące się w mózgu. Wykazuje powinowactwo do receptorów dla neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina czy histamina, co pozwala na uzyskanie działania uspokajającego, przeciwlękowego i poprawiającego nastrój.

Wskazania

Opipramol to lek, który często stosuje się w leczeniu różnych stanów lękowych i depresji. Może być używany, gdy ktoś ma problemy z lękiem, napięciem czy niepokojem, a także przy objawach depresji.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z opipramolem jeśli jesteś uczulony na substancję czynną bądź trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), cierpisz na ostre zatrzymanie moczu, delirium, jaskrę z wąskim kątem przesączania (nieleczoną), przerost prostaty z zaleganiem moczu, niedrożność jelita czy niektóre zaburzenia rytmu serca. Lek ten jest przeciwwskazany również w przypadku ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi czy psychotropowymi.

Działania niepożądane

Opipramol może prowadzić do różnych objawów niepożądanych. Mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy senność. Możliwe są też zaburzenia widzenia, suchość w ustach lub problemy z zasypianiem. Czasami może dojść do utraty apetytu, nudności czy biegunki. Na początku leczenia mogą również występować spadki ciśnienia.

Przedawkowanie

Jeśli przedawkujesz opipramol mogą pojawić się takie objawy jak zawroty głowy, senność, bezsenność, niepokój, arytmia, zaburzenia oddawania moczu, niedociśnienie czy depresja oddechowa. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza lub udać się do szpitala.

Środki ostrożności

Podczas zażywania opipramolu unikaj picia alkoholu, ponieważ może to zwiększyć niepożądane działania leku. Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj maszyn bez upewnienia się, jak lek na ciebie działa, ponieważ może on wpływać na zdolność skupienia się. Jeżeli jesteś kobietą i planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, zawsze skonsultuj to z lekarzem przed zastosowaniem opipramolu.