Dostępne postaci leku

Entakapon jest dostępny w postaci tabletek.

Popularne połączenia

Enatakapon jest stosowany w połączeniu z karbidopą lub lewodopą.

Działanie

Mechanizm działania entakaponu polega na jego zdolności do hamowania COMT (katecholo-O-metylotransferazy) w tkankach obwodowych, co zmienia farmakokinetykę lewodopy w osoczu. Kiedy entakapon jest podawany w połączeniu z lewodopą i inhibitorem dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych, takim jak karbidopa, stężenie lewodopy w osoczu jest większe i bardziej trwałe niż po podaniu samej lewodopy i inhibitora dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych. Uważa się, że przy danej częstotliwości podawania lewodopy, te bardziej trwałe poziomy lewodopy w osoczu powodują bardziej stałą stymulację dopaminergiczną w mózgu, co prowadzi do większego zmniejszenia objawów zespołu parkinsonowskiego.

Wskazania

Entakapon jest wskazany jako środek wspomagający leczenie standardowymi preparatami lewodopy z benserazydem lub z karbidopą u pacjentów z chorobą Parkinsona i fluktuacjami ruchowymi.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować entakaponu, jeśli pacjent jest na niego uczulony.

Działania niepożądane

Jeśli podczas przyjmowania entakaponu u pacjenta wystąpią objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; utrudnione oddychanie; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:
-pobudzenie, dezorientacja, nietypowe myśli lub zachowanie;
-halucynacje (słyszenie lub widzenie czegoś, czego nie ma);
-bardzo sztywne mięśnie, wysoka gorączka, pocenie się, szybkie lub nierówne bicie serca, drżenie, uczucie jakbyś miał zemdleć;
-ciężka lub ciągła biegunka;
-niespokojne ruchy mięśni w obrębie oczu, języka, szczęki lub szyi (lub nasilenie objawów parkinsonowskich);
-niewyjaśniony ból mięśni, tkliwość lub osłabienie, zwłaszcza jeśli u pacjenta występuje również gorączka, niezwykłe zmęczenie i ciemne zabarwienie moczu.

Częste działania niepożądane mogą obejmować:
-zawroty głowy, senność;
-nudności, wymioty, ból brzucha;
-biegunkę;
-suchość w ustach;
-niekontrolowane ruchy mięśni.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania entakaponu mogą obejmować pobudzenie i agresję lub ciężką senność, dezorientację i utratę przytomności.

Środki ostrożności

Aby upewnić się, że entakapon jest bezpieczny dla pacjenta, należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują:
-niskie ciśnienie krwi;
-choroby wątroby;
-choroby psychiczne lub psychozy w wywiadzie.

Podczas stosowania entakaponu może wystąpić zwiększony popęd seksualny, nietypowa chęć do gry lub inne intensywne pragnienia. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli tak się stanie.

Osoby z chorobą Parkinsona mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry (czerniaka). Należy porozmawiać z lekarzem na temat tego ryzyka i objawów skórnych, na które należy zwrócić uwagę. Może być konieczne regularne badanie skóry.

Nie wiadomo, czy lek ten będzie szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.

Nie wiadomo, czy entakapon przenika do mleka matki lub czy może zaszkodzić dziecku karmionemu piersią. Poinformuj lekarza, jeśli karmisz dziecko piersią.