Dostępne postaci leku

Akamprosat jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych.

Działanie

Akamprosat jest agonistą receptora GABA-A, a także antagonistą jonotropowych receptorów NMDA. Akamprosat stosowany jest w terapii odwykowej redukując objawy abstynencji alkoholowej.

Wskazania

Akamprosat jest stosowany jako środek pomocny w utrzymaniu trzeźwości u osób dorosłych uzależnionych od alkoholu po jego odstawieniu. Lek jest stosowany wraz z terapią behawioralną lub wsparciem doradczym, aby pomóc w zapobieganiu chęci ponownego picia. Akamprosat nie będzie leczył lub zapobiegał objawom odstawienia alkoholu.

Przeciwwskazania

Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały problemy z nerkami lub gdy pacjentka jest w ciąży bądź karmi piersią.

Ponadto przeciwwskazaniami do stosowania preparatów akamprosatu jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działania niepożądane

Częste działania niepożądane akamprosatu mogą obejmować: niepokój, obniżony nastrój; zawroty głowy; problemy z zasypianiem; ból, osłabienie; swędzenie, pocenie się, mrowienie; nudności, biegunka, gazy, utrata apetytu; suchość w jamie ustnej.

Przedawkowanie

Przy przedawkowaniu akamprosatu występują łagodne objawy m.in. biegunka.

W terapii przedawkowania stosowane jest leczenie objawowe.

Środki ostrożności

Lek może nie być tak skuteczny, jeśli pacjent nie przeszedł detoksu i nie przestał całkowicie pić alkoholu. Jest również mało prawdopodobne, aby był skuteczny u osób, które nadużywają narkotyków lub innych substancji.

Zacznij przyjmować akamprosat tak szybko jak to możliwe po zaprzestaniu picia.

Może być on przyjmowany  z lub bez jedzenia. Jeśli rutynowo jesz 3 posiłki dziennie, zażywaj lek podczas każdego posiłku. Zaleca się 666 mg doustnie 3 razy dziennie.

Kontynuuj przyjmowanie akamprosatu zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli powrócisz do nałogu i zaczniesz pić alkohol. Należy poinformować lekarza o każdym spożytym alkoholu, niezależnie od jego ilości.

Niektórzy pacjenci podczas przyjmowania akamprosatu popadają w depresję. Towarzyszyć jej może silny niepokój, zmiany nastroju, a nawet myśli samobójcze. W tej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Poinformuj go również, jeśli podczas stosowania leku zauważyłeś u siebie problem z nerkami (obrzęk, rzadsze oddawanie moczu, uczucie zmęczenia), objawy reakcji alergicznej (pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, gardła) lub masz ciężką biegunkę.