aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak leczyć torbiel na jajniku?

Jak wygląda leczenie hormonalne torbieli na jajniku?

Torbiele na jajnikach są zmianami charakteryzującymi się zawartością płynu otoczonego błoną, lub ścianą. Zazwyczaj mają charakter łagodny. Ze względu na to, że sama obecność zmian, w dodatku w okolicy narządów rozrodczych, budzi spory niepokój, podejmuje się środki w celu pozbycia się torbieli.
Leczenie torbieli na jajnikach

Czym jest torbiel?

Torbiel jest strukturą niewystępującą naturalnie w organizmie. Przyjmuje formę przypominającą worek wypełniony płynem lub galaretowatą mazią. Mogą występować w każdej grupie wiekowej, jednak najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz na początku menopauzy, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. Zazwyczaj torbiele mają charakter łagodny, jednak ze względu na ryzyko zezłośliwienia zwłaszcza u kobiet w dojrzałym wieku, warto próbować się ich pozbyć.

Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Przyczyny powstawania torbieli na jajnikach są różne, często nie da się ich dokładnie ustalić. Istnieją czynniki, które predysponują do pojawiania się torbieli. Należą do nich:

  • leczenie bezpłodności;
  • ciąża;
  • zażywanie tamoksyfenu;
  • niedoczynność tarczycy;
  • palenie papierosów;
  • podwiązanie jajowodów.

Jak objawia się torbiel na jajnikach?

Torbiele na jajnikach zazwyczaj nie dają żadnych objawów, a wykrywane są przypadkowo podczas wizyty u ginekologa. W niektórych przypadkach może pojawić się ból w okolicy jajników, dyskomfort w podbrzuszu. Czasami dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, plamień między cyklami. Mogą pojawić się bóle podczas stosunku.

Przyczyny torbieli na jajniku.

 

Torbiele na jajnikach — leczenie. Jak wygląda?

Leczenie torbieli w głównej mierze zależy od wieku pacjentki, wielkości i złośliwości torbieli. Pojedyncze torbiele o małym rozmiarze u młodych kobiet wymagają jedynie obserwacji. W okresie menopauzy istnieje większe ryzyko zezłośliwienia torbieli, w związku z tym lekarze częściej decydują się na chirurgiczne usunięcie torbieli w tej grupie wiekowej. Torbiele u pacjentek przed menopauzą najczęściej wchłaniają się same.

Torbiel jajnika — leczenie hormonalne

Ze względu na to, że zmiany często powstają w wyniku działania naszych hormonów, sposoby na wchłonięcie torbieli obejmują stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja powoduje zmniejszanie ilości wydzielanych gonadotropin, jednocześnie hamując aktywność wydzielniczą jajników. Tym samym torbiele mają szansę się wchłonąć.

Inne leki na wchłonięcie torbieli mogą leczyć przyczyny ich powstawania, jeśli lekarz postawi taką diagnozę. Mowa tutaj na przykład o niedoczynności tarczycy.

Ile czasu wchłania się torbiel jajnika?

Samoistne wchłonięcie się torbieli pojedynczych zwykle zajmuje parę cykli menstruacyjnych. Nie jest to jednak reguła, ponieważ charakter zmian, ich wielkość, mnogość i złośliwość jest bardzo różnorodna. Każdy przypadek torbieli na jajniku może być poddawany innemu leczeniu i wchłaniać się w zupełnie różnym czasie.

Po czym poznać, że torbiel się wchłania?

Jedyną możliwością jest wykonanie badania obrazowego u lekarza ginekologa. Jeśli obecności torbieli towarzyszyły dolegliwości, jej wchłonięcie może zwiastować złagodzenie objawów, lub ich całkowity brak.

Bibliografia

  1. Mobeen S, Apostol R. Ovarian Cyst. [Updated 2022 Jun 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560541/
  2. Nowoczesne metody antykoncepcyjne w leczeniu endometriozy. D. Jankowska, M. Wójtowicz. Forum położnictwa i ginekologii. 27.06.2018. Nr 39

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .