leki-orange

Czym jest wirus RSV?

RSV – co musisz wiedzieć o tym wirusie?

Wirus RSV odpowiada za liczne infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Jak należy go leczyć?

Podstawowe informacje o wirusie RSV

RSV, czyli respiratory syncytial virus, to wirus odpowiedzialny za infekcję górnych dróg oddechowych. Wirus RSV odpowiada za bardzo dużą ilość infekcji wśród dzieci i niemowląt.

Zarażamy się nim drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt — np. dotknięcie dłoni zanieczyszczonej wydzieliną z nosą czy oskrzeli. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie myć i dezynfekować dłonie oraz unikać bliskiego kontaktu — szczególnie z osobami z objawami infekcji.

Najwięcej zachorowań notuje się w okresie jesienno-zimowym, ze szczytem w styczniu i lutym, chociaż tegoroczna jesień pokazała nam, że już od września do szpitali w całej Polsce, trafiało mnóstwo maluchów z ostrą infekcją spowodowaną RSV.

Infekcja RSV jest szczególnie groźna dla najmłodszych dzieci — do ukończenia 2. roku życia. Często chorują całe rodziny, bo starsze dziecko przyniesie infekcję z przedszkola i zarazi młodsze rodzeństwo, a nawet rodziców.

Ale to na najmłodsze dzieci oraz wcześniaki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W ich przypadku infekcja RSV może prowadzić do zapalenia płuc i powikłań — pod postacią zapalenia mięśnia sercowego czy ucha środkowego.

Niestety — przechorowanie RSV nie chroni przed ponownym zarażeniem.

Objawy infekcji RSV

Objawy zarażenia wirusem RSV nie są mocno charakterystyczne i dotyczą głównie nieżytu górnych dróg oddechowych. W przebiegu infekcji pojawia się:

  • gorączka
  • kaszel
  • katar
  • zaczerwienione gardło
  • u młodszych dzieci, może dojść do duszności i spadku saturacji.

Aby rozpoznać duszczność u malucha, warto obserwować, czy malec podczas oddechu nie porusza skrzydełkami nosa. Charakterystyczne dla duszności u dzieci jest też wciąganie międzyżebrzy przy oddechu i przyspieszony oddech. Czasami dzieci postękują, tracą apetyt, nie chcą przystawiać się do piersi lub pić z butelki, ponieważ jest to dla nich za duży wysiłek.

Jeśli cokolwiek w oddechu naszego dziecka nas zaniepokoi — koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, jak najszybciej.

Leczenie RSV

Łagodny przebieg infekcji RSV leczy się wyłącznie objawowo. Nie podaje się antybiotyków, ponieważ nie jest to zakażenie bakteryjne.

Można stosować leki obniżające gorączkę, syropy łagodzące kaszel i ból gardła, inhalacje i nebulizacje. Nie jest znane specyficzne lekarstwo przeciw wirusowi RSV.

W przypadku pogorszenia stanu ogólnego dziecka i zaobserwowaniu duszności — niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem. Być może niezbędna będzie hospitalizacja, która pozwoli uniknąć powikłaniom po RSV.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaBól gardła,
Ból i gorączka,
Dziecko,
Kaszel
TematyChoroby wirusowe,
Leki przeciwwirusowe
AutorAnna Janaszkiewicz
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji18.08.2022