👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Co podać na wzdęcia u noworodka?

Bobotic, Espumisan, czy Esputicon? 5 preparatów na wzdęcia u noworodka.

Kolka niemowlęca może mieć wiele przyczyn. Często jej objawem jest wzdęty i napięty brzuszek. Preparaty zawierające związki powierzchniowo czynne, takie jak simetikon, łagodzą wzdęcia i nie pozwalają, aby w jelitach tworzyła się piana. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z możliwych przyczyn kolki i analizowane preparaty czasami mogą okazać się nieskuteczne.

Dlaczego u noworodków występują wzdęcia?

Gdy niemowlę ma problem ze wzdęciami, ma powiększony i napięty brzuszek. Odgłos opukowy podczas badania przez lekarza może  przypominać dźwięki gry na bębenku. Istnieje kilka przyczyn wystąpienia wzdęcia u noworodków. Często odpowiada za nie zjawisko aerofagii, czyli nadmiernego połykania powietrza. Do przewodu pokarmowego dostają się dodatkowe porcje gazów, które gromadzą się w jelitach, powodując ich rozpychanie i wzdęcia. Właśnie na ten problem działają opisane w tym artykule preparaty [1]. 

Przyczyny mogą być jednak inne. Wzdęcia mogą być powodowane przez nietolerancje pokarmowe, które sprzyjają procesom nadmiernej fermentacji. Najczęściej są to nietolerancja laktozy, fruktozy i glutenu. Do wzdęć może prowadzić również zachwianie równowagi naturalnej flory bakteryjnej noworodka. Zdarza się również, że wzdęcia u dziecka są wynikiem błędów dietetycznych,  aczkolwiek problem ten dotyczy już troszkę większych dzieci, kiedy ich jedynym posiłkiem nie jest już mleko [1,2]. 

Co podać na wzdęcia u noworodka? Przegląd kropli na wzdęcia

Dedykowanym preparatem na wzdęcia u noworodków są krople doustne. Należy pamiętać, że preparaty zawierające związki powierzchniowo czynne, są skuteczne, tylko gdy są podawane razem z porcją mleka. Ich skuteczność jest znacznie mniejsza, kiedy wzdęcia już wystąpiły. Z tego względu, najlepiej dodawać kilka kropli preparatu do mleka, zgodnie z zaleceniami producenta.

Bobotic forte krople 30 ml, wyrób medyczny

 • 1 ml zawiera 135 mg symetykonu (3 krople to 20 mg symetykonu); 
 • może być stosowany u niemowląt od 28 dnia życia w ilości 3 kropel (20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku;
 • nie wolno przekraczać zalecanej dawki 18 kropli na dobę (120 mg symetykonu) [3].

Bobotic Forte

Bobotic twist-off  50 kapsułek, wyrób medyczny

 • 1 kapsułka zawiera 20 mg symetykonu;
 • może być stosowany u niemowląt od 28 dnia życia w ilości 1 kapsułki 20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku;
 • nie wolno przekraczać zalecanej dawki 6 kapsułek na dobę (120 mg symetykonu) [3].

Bobotic twist Off

BoboGast 40 g emulsja, wyrób medyczny

 • 1 naciśnięcie pompki dozującej zawiera 20 mg symetykonu;
 • może być stosowany u niemowląt powyżej 1. miesiąca życia w ilości 1 naciśnięcia pompki (20 mg symetykonu) 4 razy dziennie;
 • preparat ma postać wygodnej butelki z pompką dozująca [4].

Bobogast

Espumisan 40mg/ml 30 ml kropli doustnych, lek OTC

 • 1 ml preparatu (25 kropli) zawiera 40 mg symetykonu;
 • stosuje się 1-2 ml (25–50 kropli, 40–80 mg symetykonu), na dobę podzielone na 2 do 4 dawek); 
 • dawka dobowa nie może być więc większa niż 80 mg; 
 • preparat należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią;
 • należy zwrócić uwagę, że jest to produkt leczniczy, a nie wyrób medyczny [5].

Espumisan

Esputicon 5 g krople dla dzieci, lek OTC

 • 1 kropla zawiera 20 mg dimetykonu (inna substancja czynna niż preparaty powyżej);
 • dzieci od 1 miesiąca życia, należy stosować w kolkach i we wzdęciach brzucha 1 do 2 kropli 2 razy dziennie [6].

Esputicon

Co jest lepsze dimetikon czy simetikon?

Simetikon 

Simetikon jest związkiem powierzchniowo czynnym stosowanym w objawowym leczeniu wzdęć. Zmniejsza nadmiar gazu w obrębie jamy brzusznej i miednicy małej. Ma również korzystny wpływ na przygotowanie do badania USG jamy brzusznej, gastroskopii czy kolonoskopii. Jest to bezpieczna substancja, która działa miejscowo i nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Co najważniejsze, nie ma praktycznie działań niepożądanych. Podczas terapii bardzo rzadko odnotowano łagodne biegunki i nudności.

Dimetikon

Podobnie jak symetikon, również  dimetikon zmniejsza napięcie powierzchniowe w przewodzie pokarmowym, co powoduje pękanie pęcherzyków gazu. Po podaniu doustnym łagodzi wzdęcia i usuwa nadmiar gazu z przewodu pokarmowego. Co ważne, nie drażni ściany przewodu pokarmowego i nie wpływa na procesy związane z trawieniem i wchłanianiem pokarmu. Podobnie jak symetykon, jest również stosowany przed badaniami diagnostycznymi przewodu pokarmowego, takimi jak RTG czy USG. Jest bezpiecznym preparatem. 

Różnice pomiędzy simetikonem a dimetikonem

Obydwie substancje mają bardzo zbliżone działanie i wskazania do stosowania. Należy jednak pamiętać o różnicach osobniczych, dlatego u różnych pacjentów, preparaty te mogą działać z różną skutecznością, dlatego warto do wyboru preparatu podejść indywidualnie. 

Ich podobieństwo bierze się z tego, że symetykon jest mieszaniną polidimetylosiloksanu (czyli właśnie dimetykonu) i krzemionki (dimetykon aktywowany dwutlenkiem krzemu) [2]. 

Który preparat na wzdęcia wybrać?

Który preparat na wzdęcia dla noworodka wybrać? Generalnie wszystkie preparaty są bardzo podobne. Niewątpliwą zaletą Espumisanu i Esputiconu jest to, że są to produkty lecznicze. Zawierają odpowiednio symetykon i dimetykon, dzięki czemu można wybrać preparat, który będzie skuteczniejszy dla konkretnego pacjenta. Czy pozostałe preparaty należy w takim razie skreślić? Oczywiście, że nie. One również mają zalety jak np. BoboGast, który ma wygodną w dozowaniu pompkę, czy Bobotic będący w wygodnych kapsułkach twist-off. Z tego względu wybór preparatu powinien być sprawą indywidualną. Najważniejsze, że te preparaty są bezpieczne i zdecydowanie mogą pomóc. Jeżeli ich stosowanie nie rozwiąże problemu, należy zastanowić się nad przyczyną i zastosować preparaty o innym mechanizmie działania. Zawsze warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Wzdęcie jest to zaburzenie charakteryzujące się zgłaszanym przez pacjenta uczuciem nieprzyjemnej pełności lub obrzęku w jamie brzusznej. Wzdęcia są zwykle wynikiem obecności gazu w jelitach i mogą być…
Omawiane substancje
Dimetikon jest stosowany w leczeniu podrażnień skóry, a także w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry. Nie należy stosować tego leku jeśli masz uczulenie na jakiekolwiek leki takie jak ten, jak…
Simetikon działa poprzez zmniejszanie napięcia powierzchniowego śluzu i pęcherzyków gazowych nagromadzonych w jelitach. Pęcherzyki pękają i są usuwane na zewnątrz przewodu pokarmowego poprzez ruchy pe…
Podsumowanie
SubstancjeDimetikon,
Simetikon
SchorzeniaWzdęcie i objawy pokrewne
KategoriaDziecko,
Zaburzenia pokarmowe
TematyNoworodek,
Porównywarka leków,
Zdrowie dziecka
AutorAndrzej Polski
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji26.01.2022
Bibliografia6 źródeł