leki-orange

Poznaj właściwości lecznicze żyworódki

Jakie zastosowanie ma żyworódka?

Cudowny liść, cud świata, roślina życia - to tylko niektóre ze zwyczajowych określeń żyworódki pierzastej (łac. Kalanchoe pinnata). Ze względu na swoje właściwości lecznicze, roślina jest stosowana w medycynie naturalnej zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Jakie właściwości ma żyworódka?

Choć żyworódka pierzasta pochodzi z Madagaskaru, gatunek ten rozprzestrzenił się i obecnie możemy ją spotkać w naturalnym środowisku w rejonie Ameryki Środkowej, Australii oraz Azji. W Polsce żyworódka pierzasta jest wykorzystywana zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Pozyskuje się z niej sok, syrop oraz olejek, bywa także składnikiem różnego rodzaju kremów, balsamów i odżywek.

Ta niepozorna roślina obfituje w przeróżne związki chemiczne, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, a nawet antynowotworowe, m.in.:

  • alkaloidy;
  • triterpeny;
  • flawonoidy;
  • lipidy;
  • makroelementy, takie jak: magnez, potas, wapń, sód oraz fosfor;
  • mikroelementy: cynk, żelazo;
  • witaminy: kwas askorbinowy, witaminy z grupy B.

Żyworódka zawiera również pewną ilość bufadienolidów, związków chemicznych, które aktywnością i strukturą przypominają glikozydy nasercowe (digitoksynę i digoksynę stosowane m.in. w niewydolności serca oraz migotaniu przedsionków). Badania kliniczne wykazały, że owe bufadienolidy wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, a także przeciwbakteryjne i owadobójcze.

Ze względu na działanie nasercowe wyciągu z żyworódki, należy ostrożnie dobierać preparaty doustne, a jeśli już wybierzemy konkretny produkt, zadbajmy o to, aby nie przekroczyć zalecanych dawek [1].

Która żyworódka jest lecznicza?

Pamiętajmy, że gatunkiem posiadającym właściwości lecznicze jest żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe pinnata), za trującą uważa się natomiast żyworódkę wąskolistną (łac. Kalanchoe tubiflora) oraz żyworódkę Daigremonta (łac. Kalanchoe daigremontiana) [1].

Jak stosować żyworódkę na skórę?

Niemal na całym świecie korzysta się z jej właściwości regenerujących skórę — wyciąg z żyworódki pozwala przyspieszyć gojenie zadrapań, skaleczeń oraz niewielkich oparzeń. Roślina wykazuje także właściwości antybakteryjne, dlatego może okazać się skuteczna w przypadku wystąpienia wyprysków skórnych, a także pomocniczo w terapii trądziku.

Wyciąg z żyworódki jest również wskazany do stosowania w celu zniwelowania świądu i zaczerwienienia wywołanego przez ukąszenia owadów.

Jak stosować żyworódkę na skórę? Na niewielkie zadrapania, ukąszenia owadów i wypryski możemy aplikować sok lub świeży miąższ z liści. Możemy również wykorzystać gotowe preparaty dostępne w aptekach, czyli maści, żele, zasypki lub płyny z ekstraktem z żyworódki (np. maść z żyworódki lub płyn wzbogacone ekstraktem z aloesu GorVita, EkaMedica żyworódka pierzasta płyn).

Zarówno postaci stałe, jak i płynne można aplikować na skórę w zależności od potrzeb (bądź według zaleceń lekarza lub farmaceuty), przy czym unikajmy stosowania preparatów na silnie uszkodzoną skórę, rozległe rany i oparzenia [1,2].

Na co stosować żyworódkę?

Żyworódka pierzasta — inne potencjalne zastosowania lecznicze

Żyworódka pierzasta wciąż jest przedmiotem zainteresowania wielu naukowców. Bada się ją nie tylko pod kątem potencjalnej aktywności antynowotworowej oraz przeciwgrzybiczej, ale również w kontekście działania przeciwdrgawkowego i przeciwpierwotniakowego (uważa się, że wyciąg z żyworódki może być pomocny w przebiegu leiszmaniozy).

Co więcej, wodny wyciąg z żyworódki pierzastej może zmniejszać odczuwanie bólu oraz działać przeciwzapalnie, a także nefroprotekcyjnie (ochronnie na nerki). Z kolei zagęszczony sok z liści wykazuje prawdopodobny efekt hepatoprotekcyjny (ochronny na miąższ wątroby) [1,2].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Oparzenie chemiczne I stopnia to obrażenie skóry, oczu, jamy ustnej lub narządów wewnętrznych spowodowane kontaktem z substancją żrącą. To najczęściej niewielkie oparzenia dotyczące tylko powierzchni …
Ugryzienia po owadach zwykle pozostawiają za sobą swędzącą pręgę. Mogą one również przenosić choroby między zwierzętami i ludźmi, a także z jednej osoby na drugą. Niemal natychmiast po ukąszeniu przez…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaOparzenie chemiczne I stopnia,
Trądzik,
Ugryzienie lub użądlenie przez owady
KategoriaZioła i leki roślinne
TematyLeki ziołowe,
Zioła,
Ziołolecznictwo
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja5 miesięcy temu
Data publikacji03.07.2023
Bibliografia2 źródła