leki-orange

Czy włókniaki można skutecznie usunąć plastrami z apteki?

Jakie preparaty na włókniaki znajdziesz w aptece?

Istnieją różne zmiany skórne. Niektóre są łagodne, a inne powinny być dla nas niepokojące. Jedną z częściej obserwowanych zmian na skórze są włókniaki. Czym one są? Jak je usunąć? Czy włókniaków należy się obawiać?

Co to jest włókniak?

Włókniaki to łagodne i niegroźne zmiany skórne. Mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występują między 20. a 40. rokiem życia – częściej u kobiet. Włókniaki najczęściej możemy podzielić na dwie kategorie:

 • twarde,
 • miękkie [1].

Włókniaki twarde

Włókniaki twarde zbudowane są z dużej ilości tkanki włóknistej. Mają najczęściej poniżej 1 cm średnicy, ale są zwykle bardziej płaskie niż włókniaki miękkie. Ten rodzaj włókniaków może pojawić się na całym ciele, ale najczęściej występuje na nogach [2].

Uważa się, że włókniaki twarde pojawiają się często w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak ugryzienie przez owada, rana cięta albo skaleczenia. Specyficzną formą włókniaków twardych są keloidy, które powstają z blizn. Mogą przyjmować różne kolory, np. brązowy, fioletowy, czerwony, żółty, różowy [1,2].

Włókniaki miękkie

Włókniaki miękkie zbudowane są z luźno połączonej tkanki. Zawierają małe ilości tkanki włóknistej. Mają kształt guzków, które po dotknięciu poruszają się. Ich wielkość waha się najczęściej od 1 mm do 1 cm [2].

Włókniaki miękkie pojawiają się najczęściej w okolicach pach, pachwin, szyi i okolicy wokół biustu. Dane statystyczne pokazują, że występują częściej u osób otyłych, cierpiących na insulinooporność i zaburzenia hormonalne [2].

Czy włókniaki są niebezpieczne?

Włókniaki to łagodne zmiany skórne, które są bezpieczne. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie ma możliwości, aby zmieniły się w coś niebezpiecznego. Jednak istnieje wiele różnych zmian skórnych, które są podobne do włókniaków. Z tego powodu każdą niepokojącą narośl i zmianę powinniśmy skonsultować z dermatologiem [1,2].

Jeśli mamy potwierdzenie, że to tylko włókniak, to czy istnieją domowe sposoby na ich usunięcie? Czy można domowym sposobem usunąć włókniaka z szyi? Jakie preparaty na włókniaki znajdziemy w aptekach?

Czy włókniaki są niebezpieczne?

Preparaty na włókniaki w aptece – co warto kupić?

Jakie preparaty na włókniaki znajdziemy w aptece? Czy są one skuteczne?

Plastry na włókniaki

W aptekach możemy kupić plastry przeznaczone do usuwania włókniaków. Występuje one pod nazwą Fibrocontrol.

Fibrocontrol, wyrób medyczny

Skład

W 1 opakowaniu znajdują się:

 • 3 plastry do usuwania włókniaków,
 • 1 aplikator.

Stosowanie

 1. Przed zastosowaniem plastrów należy oczyścić włókniaka i skórę wokół niego.
 2. Plastry i aplikator znajdują się na plastikowej podstawie. Należy wyjąć aplikator i zrównać jego wcięcia z niebieskimi strzałkami w polu nad plastrem.
 3. Należy nacisnąć tłok aplikatora i odciągnąć go od powierzchni. Plaster powinien unieść się razem z aplikatorem.
 4. Urządzenie należy umieścić nad włókniakiem, tak aby nogi znajdowały się po każdej stronie włókniaka. Nie należy dotykać górnej części aplikatora.
 5. Następnym krokiem jest naciśnięcie fioletowej części aplikatora i przyciśnięcie go do skóry. Urządzenie powinniśmy przytrzymać tak przez około 5 sekund.
 6. Teraz należy odsunąć aplikator i usunąć zabezpieczenie poprzez delikatne pociągnięcie odstającego elementu.
 7. Drugi element zabezpieczający również należy delikatnie usunąć i przycisnąć plaster do włókniaka.
 8. Plaster pozostawiamy na miejscu do 6 dni [3].

Wskazania

 • Plastry przeznaczone są do usuwania włókniaków zlokalizowanych w okolicach szyi, piersi i pod pachami.
 • Plastrami można usuwać włókniaki o kolorze skóry, bez krwawienia, które mają maksymalnie 3 mm średnicy i 5 mm wysokości.

O produkcie

 • Prosty w użyciu.
 • Pozwala bezboleśnie pozbyć się włókniaków.
 • Usuwa włókniaki już w 6 dni.
 • Bardzo niewielkie ryzyko pozostawienia blizny.
 • Istnieje ograniczenie co do wielkości i lokalizacji włókniaków.

Ważne

 • Przed użyciem plastrów należy skonsultować się z lekarzem i potwierdzić rodzaj zmiany skórnej.
 • Plaster usuwa włókniaki poprzez wstrzymanie dopływu krwi przez podwiązanie.

Czy istnieje maść na włókniaki?

W polskich aptekach nie ma dostępnej maści na włókniaki. Co prawda na popularnych serwisach aukcyjnych możemy znaleźć polecane maści na włókniaki, jednak ich jakość i pochodzenie są wątpliwe, dlatego odradza się stosowania preparatów spoza apteki.

Jakie są inne metody usuwania włókniaków?

Włókniaki można usunąć poprzez wymrażanie, czyli krioterapię, wykonaną przez dermatologa. To szybka i skuteczna metoda, która jest bezpieczna i nie pozostawia blizn.

Inna metoda polega na chirurgicznym wycięciu zmiany, jednak wiąże się z pozostawieniem blizny.

Jak usunąć włókniaki na szyi domowym sposobem?

Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie włókniaków na szyi? W przeszłości ludzie podwiązywali takie zmiany za pomocą cienkiej nitki. Teoretycznie ten sposób ma prawo działać, gdyż blokujemy dostęp krwi do włókniaka i po pewnym czasie powinien on uschnąć i opaść. Niestety istnieje duże ryzyko nadkażenia zmiany i pomylenia ją z czymś groźnym.

Drugi sposób polega na namaczaniu włókniaka octem, np. jabłkowym. W wyniku powtarzania procesu zmiana miałaby wysychać i po pewnym czasie odpaść.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaWłókniaki
KategoriaRany i problemy skórne
TematyPlastry,
Problemy skórne
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja4 tygodnie temu
Data publikacji16.03.2023
Bibliografia3 źródła