aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Poznaj metody antykoncepcji dla mężczyzn

Jaką antykoncepcję mogą stosować mężczyźni?

Czy znasz metody antykoncepcji dla mężczyzn? Czy istnieją nowoczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn, które są bezpieczne i skuteczne? W jaki sposób mężczyzna może najlepiej kontrolować płodność? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.
Antykoncepcja dla mężczyzn

Czym jest antykoncepcja dla mężczyzn?

Antykoncepcja to szereg metod i zabiegów, których celem jest zapobieganie ciąży. Metody kontrolowania płodności i zajścia w ciążę są odmienne dla kobiet i mężczyzn. W przypadku mężczyzn metody antykoncepcji nie są tak szerokie, jak u kobiet, gdyż np. nie słyszy się o tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Jednak czy na pewno ich nie ma? Poniżej przedstawiamy klasyczne, jak i nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Jakie są klasyczne metody antykoncepcji dla mężczyzn?

Prezerwatywy

Jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji dla mężczyzn jest metoda barierowa, tj. prezerwatywy. Prezerwatywy to skuteczna metoda kontroli zapłodnienia, która chroni również przed chorobami wenerycznymi. Kondomy są stosunkowo proste w użyciu i przystępne cenowo.

Do wad prezerwatyw można zaliczyć to, że istnieje ryzyko ich pęknięcia lub zsunięcia podczas stosunku. Dodatkowo nieumiejętna technika korzystania z prezerwatyw drastycznie zmniejsza ich skuteczność. Prezerwatywy najczęściej wykonane są z lateksu, dlatego istnieje ryzyko alergii podczas ich stosowania. Natomiast aktualnie wykonuje się kondomy również z innych materiałów, np. poliuretanu, co rozwiązuje problem [1].

Wazektomia

Wazektomia to chirurgiczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest bezpieczna i skuteczna. Polega na podwiązaniu nasieniowodów. Niestety zabieg bywa kosztowny. Co prawda w niektórych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu, który przywraca płodność, jednak najczęściej uważa się, że wazektomia to trwała i nieodwracalna metoda.

Jaka jest nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn?

Idealna antykoncepcja dla mężczyzn powinna być bezpieczna i skuteczna. Nie powinna obniżać libido ani mieć działań niepożądanych. Powinna być prosta w użytku, tania oraz jej efekt powinien być natychmiastowy. Dodatkowo powinna istnieć technika na przerwanie działania danej metody i szybki powrót do pełnej płodności. Czy istnieje coś takiego [1]?

Nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn.

Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Jeśli chodzi o stosunkowo prostą metodę to idealny wydaje się być zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. Jedna iniekcja powinna zapewnić skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą partnerki. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Szczepionki antykoncepcyjne

Do tej pory przeprowadzono wiele badań nad szczepionkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Niestety aktualnie nie istnieje taki preparat. Naukowcy podczas badań celują w specyficzne struktury obecne w procesie produkcji spermy. Co prawda w badaniach na małpach udało się uzyskać odwracalną antykoncepcję, jednak jej skuteczność nie jest spójna. Pojawia się również problem dawek przypominających, a także zróżnicowanej skuteczności [1,2].

Testosteronowe zastrzyki

Znacznie skuteczniejsze okazują się być zastrzyki z różnych form testosteronu, takich jak: enantat. W badaniu podawano domięśniowo 200 mg enantatu testosteronu przez 6 miesięcy. Po około 4 miesiącach obserwowano azospermię, czyli zanik plemników, jednak tylko u 65% badanych [3].

Skuteczność tej formy testosteronu była wysoka, jednak cotygodniowe zastrzyki to zdecydowany minus. Dodatkowo u badanych zauważono obniżenie poziomu HDL, podwyższenie hemoglobiny i zmniejszenie jąder [3].

Kolejna forma testosteronu, jaką wykorzystano w badaniach to undecylan. W tym przypadku zastosowano comiesięczne iniekcje w ilości 1000 mg lub 500 mg undecylanu testosteronu. Skuteczność antykoncepcji również była wysoka, bo na poziomie około 97% a brak reakcji na testosteron wystąpił tylko u 3% badanych [4].

Inne badania polegały na terapii testosteronem i lewonorgestrelem, czyli kobiecym środkiem antykoncepcyjnym. Eksperymenty pokazały, że łączona terapia jest bardziej skuteczna niż sam testosteron [5].

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Niedogodność związaną z zastrzykami pomogłyby rozwiązać tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Na świecie istnieją badania, które potwierdzają skuteczność tych metod u mężczyzn. Najczęściej w tabletkach antykoncepcyjnych wykorzystuje się różne formy testosteronu i progestagenów, np. lewonorgestrelu lub noretisteronu. Takie kombinacje częściej spotykane są w towarzystwie domięśniowo podawanego testosteronu [1,2].

Implanty antykoncepcyjne dla mężczyzn

W badaniach klinicznych pojawiają się również związki wymienione powyżej, które wszczepia się podskórnie w formie implantów. Co ciekawe, doświadczano wtedy mniej działań niepożądanych [6].

Żele antykoncepcyjne

Ciekawe i obiecujące wyniki osiągnięto, stosując żel z testosteronem, który aplikowano na skórę codziennie w połączeniu z zastrzykami z octanu medroxyprogesteronu podawanego co 3 miesiące [7].

Czy nowa antykoncepcja dla mężczyzn jest dostępna?

Wszystkie wyżej wymienione metody nowej antykoncepcji dla mężczyzn są aktualnie w fazie badań klinicznych lub ich badania zostały zawieszone.

Co prawda są to skuteczne i obiecujące metody, ale niestety nie są pozbawione wad. Ich główne działania niepożądane wynikają z zastosowanych środków, czyli testosteronu i progestagenów. U badanych najczęściej pojawiały się zaburzenia lipidowe, zwiększenie poziomu hemoglobiny, zmniejszenie jąder oraz łagodny rozrost gruczołu krokowego czy nawet zwiększona częstość występowania raka prostaty [1,2].

Bibliografia

 1. V. Mathew i G. Bantwal, „Male contraception”, Indian J. Endocrinol. Metab., t. 16, nr 6, s. 910–917, 2012, doi: 10.4103/2230-8210.102991.
 2. D. J. Handelsman, „Male Contraception”, w Endotext, K. R. Feingold, B. Anawalt, A. Boyce, G. Chrousos, W. W. de Herder, K. Dhatariya, K. Dungan, J. M. Hershman, J. Hofland, S. Kalra, G. Kaltsas, C. Koch, P. Kopp, M. Korbonits, C. S. Kovacs, W. Kuohung, B. Laferrère, M. Levy, E. A. McGee, R. McLachlan, J. E. Morley, M. New, J. Purnell, R. Sahay, F. Singer, M. A. Sperling, C. A. Stratakis, D. L. Trence, i D. P. Wilson, Red. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc., 2000. Dostęp: 6 styczeń 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279094/
 3. „Contraceptive efficacy of testosterone-induced azoospermia in normal men. World Health Organization Task Force on methods for the regulation of male fertility”, Lancet Lond. Engl., t. 336, nr 8721, s. 955–959, paź. 1990.
 4. Y.-Q. Gu i in., „A multicenter contraceptive efficacy study of injectable testosterone undecanoate in healthy Chinese men”, J. Clin. Endocrinol. Metab., t. 88, nr 2, s. 562–568, luty 2003, doi: 10.1210/jc.2002-020447.
 5. R. A. Bebb, B. D. Anawalt, R. B. Christensen, C. A. Paulsen, W. J. Bremner, i A. M. Matsumoto, „Combined administration of levonorgestrel and testosterone induces more rapid and effective suppression of spermatogenesis than testosterone alone: a promising male contraceptive approach”, J. Clin. Endocrinol. Metab., t. 81, nr 2, s. 757–762, luty 1996, doi: 10.1210/jcem.81.2.8636300.
 6. R. A. Anderson, D. Kinniburgh, i D. T. Baird, „Suppression of spermatogenesis by etonogestrel implants with depot testosterone: potential for long-acting male contraception”, J. Clin. Endocrinol. Metab., t. 87, nr 8, s. 3640–3649, sie. 2002, doi: 10.1210/jcem.87.8.8773.
 7. S. T. Page i in., „Testosterone gel combined with depomedroxyprogesterone acetate is an effective male hormonal contraceptive regimen and is not enhanced by the addition of a GnRH antagonist”, J. Clin. Endocrinol. Metab., t. 91, nr 11, s. 4374–4380, lis. 2006, doi: 10.1210/jc.2006-1411.

Omawiane substancje

 • Enantat testosteronu

  Enantat testosteronu to substancja lecznicza stosowana w terapii niedoboru testosteronu u mężczyzn oraz w leczeniu niektórych chorób kobiecych. Jest to syntetyczna forma hormonu płciowego męskiego, który wpływa na rozwój i funkcjonowanie organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewonorgestrel

  Lewonorgestrel jest syntetycznym hormonem stosowanym w antykoncepcji. Substancja ta działa poprzez hamowanie owulacji i zmianę śluzu szyjkowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Noretisteron

  Noretisteron to syntetyczna substancja lecznicza, która jest stosowana w terapii hormonalnej, głównie w leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego i endometriozy. Jest to progestagen, czyli hormon żeński, który wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego i hormonalnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Undecylan testosteronu

  Undecylan testosteronu to substancja lecznicza stosowana w terapii niedoboru testosteronu u mężczyzn. Działa poprzez zwiększenie poziomu hormonu płciowego męskiego, co przyczynia się do poprawy libido, masy mięśniowej i gęstości kości.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Hormonalne zapobieganie ciąży

  Hormonalne zapobieganie ciąży to metoda antykoncepcji, która polega na stosowaniu hormonów w celu zahamowania owulacji i zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę. Jest to popularna i skuteczna forma antykoncepcji stosowana przez wiele kobiet na całym świecie. Jednakże, jak każda metoda antykoncepcji, może powodować skutki uboczne i wymaga regularnego stosowania, aby była skuteczna.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .