aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Jak bezpiecznie odstawić antykoncepcję?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych teoretycznie nie powinno mieć negatywnych skutków dla organizmu kobiety. Jednak wiąże się ono ze zmianą gospodarki hormonalnej, co może powodować odczuwalne skutki uboczne w wyniku odstawienia.
Skutki odstawienia antykoncepcji

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zawsze warto przedyskutować z ginekologiem. Jeśli nie ma wskazań do hormonoterapii poza zapobieganiem ciąży, odstawienie powinno nastąpić po całkowitym zażyciu ostatniego opakowania leku. Ten sposób jest taki sam bez względu na to, czy za nami jest 10 lat brania tabletek antykoncepcyjnych, czy tylko 1 miesiąc. Należy pamiętać o tym, że pierwsza owulacja występuje już w kolejnym cyklu miesiączkowym. Wiąże się to z możliwością zajścia w ciążę, więc warto zaopatrzyć się w mechaniczną antykoncepcję (prezerwatywy), jeśli nie planuje się ciąży [1].

Czym skutkuje nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

Gospodarka hormonów płciowych u kobiet stanowi harmonijny cykl. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hamują oś podwzgórze-przysadka-jajniki już po 7 dniach nieprzerwanego stosowania tabletek. Nagłe odstawienie tabletek może skutkować wystąpieniem krwawień międzymiesiączkowych, które mogą trwać do rozpoczęcia kolejnego cyklu. Ponadto zaburzony zostanie cykl miesiączkowy, co może skutkować jego nieregularnością w najbliższych miesiącach [1,2].

Jakie dolegliwości mogą się pojawić po odstawieniu tabletek?

To, jak wygląda pierwszy okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jest bardzo indywidualną kwestią dla każdej kobiety. Jednak istnieją wspólne cechy, jakie pojawiają się u większości kobiet. Ich obecność związana jest z pojawieniem się owulacji oraz zmianami hormonalnymi w ciele. Można zaobserwować:

 • znacznie bardziej obfitą miesiączkę niż podczas przyjmowania tabletek;
 • pojawienie się wahań nastroju czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
 • ból brzucha, pojawienie się śluzu w trakcie owulacji;
 • spadek wagi;
 • pojawienie się trądziku;
 • zmniejszenie się piersi.

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami hormonalnymi w ciele. Nie jest jednak objawem, który powinniśmy zignorować. Jeśli miesiączka nie pojawi się w przeciągu dwóch najbliższych cykli, czyli w czasie 56 dni od odstawienia tabletek powinno się skontaktować z ginekologiem.

Cykl menstruacyjny musi się uregulować. Niektóre kobiety nie zauważą różnicy pomiędzy cyklami przed przyjmowaniem tabletek a cyklami zaraz po odstawieniu. U innych organizm będzie potrzebował nawet 6 miesięcy na powrót do normy [1,2].

O czym pamiętać, odstawiając antykoncepcje?

Czy warto rezygnować z antykoncepcji doustnej?

To, czy warto rezygnować z doustnej antykoncepcji, zależy od bardzo wielu czynników. Najczęstszymi powodami rezygnacji z tabletek są:

 • koszt ich zakupu;
 • złe samopoczucie w trakcie stosowania;
 • skutki uboczne, jakie przynosi ich długotrwałe stosowanie;
 • planowanie ciąży;
 • brak dostępu do recept lekarskich (wysoki koszt prywatnego leczenia ginekologicznego, długie terminy do ginekologów przyjmujących w ramach NFZ).

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto, lub nie warto zażywać antykoncepcji hormonalnej. Należy pamiętać, że każde przyjmowane przez nas leki zwłaszcza hormonalne nie są obojętne dla naszego organizmu. Wobec tego ich zażywanie zawsze może przynieść negatywne skutki przy długotrwałym stosowaniu. Z drugiej strony istnieją schorzenia takie jak na przykład zespół policystycznych jajników, gdzie stosowanie antykoncepcji hormonalnej pozwala na łatwe leczenie pacjentów. To od nas i naszych lekarzy zależy, czy powinniśmy stosować i jak długo tabletki antykoncepcyjne.

Bibliografia

 1. Vaughan B, Trussell J, Kost K, Singh S, Jones R. Discontinuation and resumption of contraceptive use: results from the 2002 National Survey of Family Growth. Contraception. 2008 Oct;78(4):271-83. doi: 10.1016/j.contraception.2008.05.007. Epub 2008 Jul 24. PMID: 18847574; PMCID: PMC2800035.
 2. Charakterystyka produktu leczniczego, Vibin.

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Hormonalne zapobieganie ciąży

  Hormonalne zapobieganie ciąży to metoda antykoncepcji, która polega na stosowaniu hormonów w celu zahamowania owulacji i zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę. Jest to popularna i skuteczna forma antykoncepcji stosowana przez wiele kobiet na całym świecie. Jednakże, jak każda metoda antykoncepcji, może powodować skutki uboczne i wymaga regularnego stosowania, aby była skuteczna.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .