,

Jak długo może boleć ząb po leczeniu kanałowym?

Dlaczego boli ząb po leczeniu kanałowym?

Kanałowe leczenie zęba to powszechnie stosowana metoda próby ratowana zęba. Czasem jedna zdarza się tak, że uratowany ząb boli zbyt dlugo. Nie świadczy to o niczym dobry i wymaga szybkiej reakcji.
Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym (fot. Canva).

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to często ostateczny sposób na uratowanie zęba, stosowany w przypadku powstania nieodwracalnych zmian zapalnych miazgi zęba, czyli galaretowatej tkanki wypełniającej jego wnętrze. Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu, dlatego w trakcie zabiegu nie powinien pojawiać się żaden dyskomfort, a prawidłowe opracowanie zęba nie wywołuje efektów ubocznych. Bywa jednak, że dolegliwości bólowe pojawiają się później, kiedy teoretycznie wszystko powinno być w jak najlepszym porządku.

Dlaczego pojawia się pulsujący ból po leczeniu kanałowym?

Ból zęba, czyli odontalgia, to najpowszechniejszy rodzaj bólu jamy ustnej i twarzy. W przypadku utrzymującego się bólu po leczeniu kanałowym pierwszym krokiem na ponownej wizycie jest porównanie zgłaszanych objawów celem postawienia różnicującej diagnozy. Utrzymujące się dolegliwości bólowe mogą świadczyć o trwającym ciągle procesie chorobowym i procesie zapalnym (co najczęściej wynika z pominięcia kanału zębowego lub niewłaściwego oczyszczenia znalezionych kanałów), ale podobne objawy mogą wynikać również z przyczyn pozastomatologicznych, jak np.: stanów patologicznych wewnątrzczaszkowych, naczyniowych, mięśniowych, neurologicznych, związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi, uchem, nosem, zatokami przynosowymi, węzłami chłonnymi, śliniankami czy też chorobami naczyń wieńcowych [1]. 

Jak długo może boleć ząb po leczeniu kanałowym?

Nie trzeba jednak popadać w panikę natychmiast po zakończonym leczeniu kanałowym ponieważ ból po leczeniu kanałowym (przy nacisku i przy nagryzaniu) może utrzymywać się nawet do 3 tygodni od podjęcia leczenia. Najczęściej ból po zabiegu znika już po 3 dniach — jest to zależne od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i zdolności regeneracyjnych jego organizmu [2]. Problem pojawia się kiedy nagle zaczyna boleć po kilku miesiącach albo nawet po kilku latach od zakończenia leczenia kanałowego. Wtedy natychmiast należy zgłosić się do lekarza dentysty i rozpocząć diagnostykę, która wyjaśni przyczynę bólu.

Ból zębów po leczeniu kanałowym.

Co stosować na ból zęba?

Kiedy ząb po leczeniu kanałowym boli, wskazane może być zastosowanie leków przeciwbólowych (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) w formie tabletek / kapsułek doustnych bądź pod postacią żelu do stosowania miejscowego. To jakich leków użyje pacjent powinien ustalić lekarz, który w zależności od stanu zdrowia i rozległości przeprowadzonego zabiegu może zlecić również antybiotyk.

Jakie są domowe sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym?

W łagodzeniu dyskomfortu świetnie sprawdzą się także zimne okłady – przyłożenie do obolałej okolicy schłodzonych kompresów. To najprostszy sposób przyniesienia ulgi. Skuteczne również okazują się także ziołowe płukanki na bazie szałwii i rumianku – roślin obecnych już od dawna w stomatologii. Płukanki w zależności od potrzeb można wykonywać kilka razy w ciągu doby.

W międzyczasie warto wykorzystać właściwości antybakteryjne czosnku i olejku goździkowego. Wystarczy zmieszać składniki na konsystencję pasty i cienką warstwą nakładać w okolicę chorego zęba. Bezwzględnie należy unikać gryzienia pokarmów po stronie leczonego zęba oraz dotykania palcami czy jakimikolwiek przedmiotami miejsca pozabiegowego. Postępowanie takie dodatkowo podrażni chore miejsce oraz stworzy ryzyko infekcji bakteryjnej i zaostrzenia stanu zapalnego.

Bibliografia

 1. Burgess J., Meyers A.: Pain management in dentistry. Medscape News and Education 2015: 2015: 1–7.
 2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL, Warszawa 2021.

Omawiane substancje

 • Czosnek pospolity

  Czosnek pospolity to roślina z rodziny cebulowatych, która ma charakterystyczny zapach i smak. Zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy, minerały i związki siarkowe.
  Surowce roślinne
 • Liść szałwii lekarskiej

  Liść szałwii lekarskiej zawiera olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Olejek goździkowy

  Olejek goździkowy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle zębów, bóle mięśniowe czy infekcje dróg oddechowych. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy chorobowe.
  Surowce roślinne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego

  Wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z rumianku pospolitego

  Wyciąg z rumianku pospolitego jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zapalenie skóry, choroby układu pokarmowego czy infekcje dróg oddechowych. Działanie rumianku opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i uspokajających.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z szałwii lekarskiej

  Wyciąg z szałwii lekarskiej jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jest bogaty w związki fenolowe, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela rumianku pospolitego

  Wyciąg z ziela rumianku pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból zęba

  Ból zęba jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, urazy czy infekcje. W przypadku bólu zęba ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .