Jak radzić sobie ze wzdętym brzuchem w ciąży?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na wzdęcia w ciąży?

Wzdęty brzuch w ciąży to jeden z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, z jakimi muszą mierzyć się kobiety. Ciąża jest na tyle wyjątkowym stanem, że trzeba uważać na to co się przyjmuje, aby nie zaszkodzić dziecku oraz nie zaburzyć przebiegu ciąży.
Ciąża i problem wzdęć

Skąd się bierze wzdęty brzuch podczas ciąży?

Wzdęty brzuch na początku ciąży jest szczególnie zauważalny i nie wynika z samego wzrostu dziecka, tylko głównie ze zmian w gospodarce hormonalnej. Za pojawienie się wzdęć odpowiedzialny jest progesteron. W wyniku jego podwyższonej aktywności dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Ponadto wzrost płodu powoduje powiększanie się macicy i ucisk na jelita. Warto wspomnieć o tym, że wzdęcia powstają między innymi w wyniku diety bogatej w cukry fermentujące. Są to fruktoza, laktoza, poliole czy galaktany. Cukry takie w jelicie grubym przechodzą fermentację, w wyniku której dochodzi do uwolnienia gazów. Gazy te powodują ucisk, wzdęcia i ból brzucha. Do źródeł cukrów fermentujących należą:

 • Owoce;
 • Miód;
 • Syrop glukozowo-fruktozowy;
 • Produkty mleczne;
 • Rośliny strączkowe;
 • Słodziki;
 • Zboża;
 • Cebula;
 • Czosnek [1,2].

Co na wzdęcia w ciąży?

Bezpiecznym preparatem na gazy w ciąży jest taki, który zawiera symetykon, lub dimetikon. Są to związki powierzchniowo czynne, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Powodują zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które powstają w jelitach i tym samym przyczyniają się do ich pękania. Gazy mogą być wchłonięte przez ściany jelit lub usunięte dzięki ruchom perystaltycznym jelit. 

Preparaty zawierające wyżej wymienione substancje są bezpieczne w ciąży, ponieważ ich działanie całkowicie ogranicza się do przewodu pokarmowego. Nie są z niego wchłaniane ani nie wchodzą w interakcje z żadnym z leków. Można je dostać bez recepty pod nazwami: Espumisan, Esputicon, Simetigast, Ulgix, Ulgasim [1].

Co stosować na wzdęcia w ciąży?

Czego nie można stosować na wzdęcia w ciąży?

Bezpieczeństwo stosowania znacznej ilości leków w ciąży jest ograniczone. Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że są szkodliwe dla matki, lub dziecka, to najczęściej brak jest dowodów na ich bezpieczeństwo. Ze względów etycznych takich badań się nie przeprowadza. Właśnie przez brak badań nad produktami odradza się przyjmowanie węgla aktywnego oraz trimebutyny w czasie ciąży, chociaż są ogólnie uważane za bardzo bezpieczne w stosowaniu. 

Często na wzdęcia poleca się mieszanki ziołowe, jednak stosowanie ziół jest przeciwwskazane w czasie ciąży. Ponadto większość preparatów na trawienie posiada ekstrakty alkoholowe, a alkohol jest całkowicie przeciwwskazany w ciąży. Przykładem polecanego leku na wzdęcia, którego nie powinno się stosować w ciąży jest Iberogast [1]. 

Co można zrobić, aby zlikwidować gazy w ciąży?

Oprócz stosowania preparatów z symetykonem i dimetikonem niezwykle istotny wpływ na występowanie wzdęć ma modyfikacja stylu życia. Warto unikać produktów zawierających cukry fermentujące, które powodują tworzenie się gazów. Dieta o niskiej zawartości takich cukrów nazywa się low-FODMAP. 

Dodatkowo powinno się unikać napojów gazowanych, a spożycie wysokiej ilości błonnika przyczynia się do powstawania wzdęć [1,2]. 

Bibliografia

 1. Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wydawnictwo farmaceutyczne. Wydanie I, Kraków, 2020
 2. Sachdev AH, Pimentel M. Gastrointestinal bacterial overgrowth: pathogenesis and clinical significance. Ther Adv Chronic Dis. 2013;4(5):223-231. doi:10.1177/2040622313496126

Powiązane produkty

 • Esputicon, kapsułki, 50 mg
  Lek bez recepty
  kapsułki50 mg
 • Espumisan, kapsułki, 40 mg
  Lek bez recepty
  kapsułki40 mg

Omawiane substancje

 • Dimetikon

  Dimetikon jest substancją stosowaną w kosmetykach do zmiękczenia skóry. Jest to silikonowy polimer o właściwościach emolientowych.
  substancje syntetyczne
 • Simetikon

  Simetikon jest substancją stosowaną w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Jest to silikonowy polimer, który działa poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego gazów w przewodzie pokarmowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Wzdęcie i objawy pokrewne

  Wzdęcie jest powszechnym schorzeniem, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak dieta, choroby jelitowe, stres czy nietolerancja pokarmowa. Objawy pokrewne wzdęciu mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcie, uczucie pełności, nudności i wymioty.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .