👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Aspiryna zmniejsza ryzyko powtórnej utraty ciąży?

Agencja prasowa Reuters informuje, że przyjmowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego przez kobiety, które mają udokumentowane problemy z donoszeniem ciąży, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka. 

Przytoczone zdanie jest podsumowaniem wyników prac przeprowadzonych przez naukowców związanych z Rollins School of Public Health na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Do udziału w badaniu zaproszono 1227 kobiet, w wieku 18-40 lat, które w historii medycznej posiadały wzmianki o utraceniu jednej lub dwóch ciąż. 

Metodologia badania

Uczestniczki testów podzielono na dwie grupy, w stosunku 1:1. Przedstawicielkom poszczególnych zespołów podawano dziennie 81mg Aspiryny(ASA) lub placebo. Standardowa terapia trwała 6 cykli menstruacyjnych. Ponadto u kobiet, które w trakcie badania zaszły w ciąże, wspomniane leczenie utrzymano do ukończenia 36. tygodnia ciąży. 

Wyniki

Kobiety, które przez cały czas trwania badania przyjmowały ASA, znacznie częściej zachodziły w ciąże oraz rodziły żywe dzieci, tym samym rzadziej doświadczały ponownych poronień (ryzyko względne 0.69). Wyniki uzyskane w grupie pacjentek leczonych Aspiryną porównano z kobietami, którym w trakcie badania podawano placebo. Analiza rezultatów badania sugeruje, że na każde 100 kobiet przyjmujących małe dawki kwasu acetylosalicylowego przez co najmniej 5 dni w tygodniu przypada o 8 więcej ciąż, o 6 mniej poronień i o 15 dodatkowych żywych porodów. Korzyści z wprowadzonej terapii były mniejsze w grupie kobiet przyjmujących lek mniej niż 4 razy w tygodniu. 

Wnioski

„Chociaż utrata ciąży jest problemem wieloczynnikowym, w którym ważną rolę odgrywa genetyka, dane potwierdzają, że do bezproblemowego przebiegu ciąży konieczne jest wykształcenie zdrowego łożyska”- powiedział niezwiązany z badaniem Dr. Matthew Hoffman, kierownik Katedry Położnictwa i Ginekologii oraz dyrektor Center for Women & Children’s Health Research at ChristanaCare in Willmington, Delaware.  Według niego prawidłowe funkcje łożyska mogą być zaburzone przez m.in. procesy zapalne toczące się w organizmie matki lub problemy z krzepnięciem krwi. Dlatego też zastosowanie Aspiryny – leku o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych okazało się być szczególnie skuteczne w tym wypadku.

 

Źródło:

  • „Preconception Low-Dose Aspirin Lowers Risk of Repeat Pregnancy Loss” – Medscape – Sty 26,2021. 
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaCiąża i karmienie piersią
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji16.02.2021